Kerinçsiz ve Tekin'den 'idam sehpalı' gösteri

Ermeni tehciri sırasında görevini kötüye kullanarak ölümlere sebep olduğu gerekçesiyle 1919 yılında Beyazıt Meydanı'nda idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Kemay Bey, dün Büyük Hukukçular Birliği'nin organizasyonuyla anıldı.

İSTANBUL - Ermeni tehciri sırasında görevini kötüye kullanarak ölümlere sebep olduğu gerekçesiyle 1919 yılında Beyazıt Meydanı'nda idam edilen Boğazlıyan Kaymakamı Kemay Bey, dün Büyük Hukukçular Birliği'nin organizasyonuyla anıldı. Yaklaşık 100 kişinin katıldığı Beyazıt Meydanı'ndaki eylemde, 'Hepimiz Kemal Bey'iz' sloganları atıldı. Eyleme adı Danıştay saldırısına karışan emekli yüzbaşı Muzaffer Tekin de katıldı.
Eylem saat 13.30 sıralarında Kemal Bey'in idam edildiği alanda başlatıldı. Büyük Hukukçular Birliği'nin pankartının yanı sıra 'Hepimiz Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey'iz' yazılı bir pankart açıldı. Ayrıca eylemi organize
edenlerden Büyük Hukukçular Birliği Başkanı avukat Kemal Kerinçsiz'in, İstanbul Büyükşehir Belediyesi'ne 'Boğazlıyan Kaymakamı Kemal Bey'in bir yazıtının Beyazıt Meydanı'nda yapılması için yaptığı başvuru'nun reddine ilişkin evrak büyütülerek konuşma yapılan bölümün önüne yerleştirildi. Eyleme katılanlara üzerinde Türk bayrağı olan 'Cumhuriyet İçin Elele' yazılı yelekler dağıtıldı. Kemal Bey'in asıldığı yerde ise sembolik bir idam sehpası kuruldu.
'10. Yıl Marşı' ve 'Türkiyem' şarkısı defalarca çalındıktan sonra konuşmalara geçildi. Kemal Bey'in torunu Kemal Ergüder, dedesinin hayatını anlattı. Diğer konuşmacılar da Kemal Bey'in emperyalist güçlerin baskısıyla idam edildiğini öne sürdü ve 'milli şehit' olarak anılmasını istedi. Kemal Bey için önceki yıllarda da anma yapılmıştı.