Kerkeling cinayetinde ilginç detaylar

Kerkeling cinayetinde ilginç detaylar
Kerkeling cinayetinde ilginç detaylar

Kerkeling?i öldüren Akyol ?Birini öldürebilirim? diye düşünerek yanına bıçak almış. FOTOĞRAF: RECEP DEMİR / AA

Alman Kerkeling'i öldüren kişinin üzerinden 'Yabancılardan nefret ediyorum' yazısı çıktı. Kerkeling'in ise cezaevi firarisi olduğu açıklandı

İSTANBUL - Beyoğlu’nda üç gün önce Almanya uyruklu Gregor Kerkeling’in bıçaklanarak öldürülmesiyle olayın ilginç ayrıntıları ortaya çıkıyor. Alman makamlar Kerkeling’in dolandırıcılık suçundan girdiği cezaevinden geçen yıl kaçtığını açıkladı. Adliyeye sevk edilen katil zanlısı İbrahim Akyol’un üzerinden, üstünde ‘Yabancılardan nefret ediyorum’ yazılı Atatürk resmi çıktığı belirtildi.
Yaklaşık bir yıldır İstanbul’da yaşayan, nişanlısı Hatice Işık’la burada iş kurup evlenmeyi planlayan Kerkeling, üç gün önce İstiklal Caddesi’nde Akyol tarafından kalbinden bıçaklanak öldürülmüştü. Akyol’un cinayeti neden işlediği henüz açıklığa kavuşmadı. Emniyette çelişkili ifadeler veren Akyol, ilk ifadesinde kendisinden 1 lira istediğini, Kerkeling’in isteğini reddetmesi üzerine cinayeti işlediğini söylerken, daha sonra ise, Kerkeling’in kendisine yan baktığı gerekçesi ile öldürdüğünü söyledi. Polisin “Neden bıçak taşıyorsun?” sorusu karşısında ise, “Bugün birisini öldürebilirim belki” diyerek yanına aldığını söyleyen Akyol’un ifadesinde “İstiklal Caddesi’ne gittim. Büfeden dondurma almaya çalışan kişinin yanına yaklaşıp para istedim. Fakat anlamadığım dilden konuşup el kol hareketi yapınca ben de ‘El kol hareketi yapıp tepki gösteriyor’düşüncesiyle üzerimdeki bıçağı çekip salladım. Sonrasını hatırlamıyorum” dediği öğrenildi.
Asayiş Şube Müdürlüğü’nde iki gün tutulan Akyol’a İstanbul Barosu, avukatların ödenek sorunu nedeniyle avukat göndermedi. Akyol daha sonra savcılığa gönderildi. Bu arada Akyol’un üzerinden, üstünde ‘Yabancılardan nefret ediyorum’ yazılı Atatürk resmi çıktığı öne sürüldü. Daha önce de Akyol’un Bakırköy Ruh ve Sinir Hastalıkları Hastanesi’nde tedavi gördüğü ve altı ay önce taburcu edildiği ortaya çıkmıştı.
Bu arada Münster Savcısı Stefan Lechtape dün ilgniç bir açıklama yaptı. Billerbeck kentinden gelen Kerkeling’in 2008’in haziran ayında Münster Cezaevi’nden kaçmış olan ve tutuklama emriyle aranan bir kişi olduğunu belirtti. Lechtape, Kerkeling’in dolandırıcılık suçundan iki ila üç yıl cezaevinde kalmasının gerektiğini, ancak mahkeme kararından birkaç hafta sonra ortadan kaybolduğunu, cezaevinden nasıl kaçtığının belirlenemediğini kaydetti. Kerkeling’in nişanlısıyla bu iddiaların spekülasyondan ibaret olduğunu söyleyip, yalanladı.  (Radikal, aa)