'Kerkük'te kesinlikle taviz vermem'

"Türkiye Kerkük'ün içişine karışırsa bizim de Diyarbakır'a karışma hakkımız olur" sözleriyle Ankara'nın şimşeklerini üzerine çeken Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri (IKDP) ve 'Kürdistan Bölge Başkanı' Mesut Barzani önceki gün de "Kerkük konusunda taviz vermem" dedi.

İSTANBUL - "Türkiye Kerkük'ün içişine karışırsa bizim de Diyarbakır'a karışma hakkımız olur" sözleriyle Ankara'nın şimşeklerini üzerine çeken Irak Kürdistan Demokrat Partisi lideri (IKDP) ve 'Kürdistan Bölge Başkanı' Mesut Barzani önceki gün de "Kerkük konusunda taviz vermem" dedi.
'Zagros TV'nin haberine göre, Kürdistan Öğrenci Federasyonu Konferansı'na 'Kürdistan Bölge Başkanı' sıfatıyla katılan Mesut Barzani, Kürtlerin tarih boyunca haksızlıklara uğradığını savundu.
Barzani, "Bu haksızlık, halkımızın kalbinde büyük korkular yarattı. Biz, Kürdistan halkı olarak bu korkudan kendimizi arındırmamız gerekiyor. Kürt devleti doğal hakkımızdır. Bu hak bugün veya yarın mutlaka gerçekleşecektir. Fakat bu da 'silaha sarılacağız' anlamına gelmiyor. Zira, hedeflerimizi sakin ve barışçıl biçimde gerçekleştirmeliyiz. Hiç kimse bize sadaka vermedi, kan ve mücadeleyle bu konuma geldik" diye konuştu.
Kerkük konusunda kesinlikle taviz vermeyeceklerini yineleyen Barzani şöyle dedi: "Barzani (babası Molla Mustafa Barzani), kendisini ve Eylül devrimini Kerkük'e kurban etti. Bundan dolayıdır ki, Kerkük konusunda taviz verme cüretini gösteremem. Kürt halkı, hiçbir devletin Kerkük planının başarıya ulaşmasına izin vermeyeceğimden emin olmalıdır. Kerkük sorununun çözüm formülü lrak Anayasası'nında yer almaktadır."
Kuzey Irak Kürt yönetiminin Divan Başkanı Fuad Hüseyin ise Barzani'nin Türkiye'yi kızdıran sözlerini 26 Şubat'ta El Arabiya televizyonuyla yaptığı söyleşide söylediğini açıkladı. Kuzey Irak yöneticilerinden Sefin Dizai ise Barzani'nin o sözleri etmediğini ileri sürdü.