@idrisemen

Kerkük'te Türkiyeli şoförlere silahlı müdahale

Kerkük'te Türkiyeli şoförlere silahlı müdahale
Kerkük'te Türkiyeli şoförlere silahlı müdahale
Türkiye'den Kerkük'e yük götüren yaklaşık 500 şoför, IŞİD tehlikesinden dolayı bir aydır Kerkük'te bekletiliyor. Kerkük-Bağdat yolu üzerinde bekletilen şoförler, dün yetkililerle görüşmek için toplanınca, Peşmerge asayiş birimi müdahalede bulundu. Bazı şoförlerin gözaltına alındığı olaylarda, Peşmergeler şoförleri dağıtmak için havaya ateş açtı.
Haber: İDRİS EMEN - idris.emen@radikal.com.tr / Arşivi

RADİKAL - Gaziantep ’ten Irak ’a yük götüren, Türkiye vatandaşı yaklaşık 500 kamyon şoförü bir aydır Kerkük’ün çıkışındaki Bağdat yolunda yüklerinin boşaltılmasını bekletiliyor. IŞİD’in Kerkük’e saldırmasından sonra yükleri kamyondan indirilemediği için Türkiye’ye geri dönemediklerini belirten şoförler, Bağdat yolu üzerinde uzun bir kuyruk oluştuğunu anlattılar.

SERT MÜDAHALE

Yüklerini boşaltmayan yetkililerle görüşmek isteyen kamyon şoförleri dün bir araya gelip toplanınca Peşmerge’nin sert müdahalesine maruz kaldı. Toplanan grubu dağıtmak isteyen Peşmerge’nin asayiş birimi havaya ateş açtı. Bazı kamyon şoförleri gözaltına alındı.

‘DARP VE TEHDİT EDİLDİK’

Yaklaşık bir aydır Kerkük- Bağdat yolu üzerinde mahsur kaldıklarını ve eve dönemediklerini anlatan Vahap Eterkül adlı şoför, içinde bulundukları durumu şöyle anlattı:
‘’Gaziantep’ten yemeklik yağ alıp Irak’a geldim. 15 gündür burada bekliyorum. Aramızda bir aydır burada bekleyen insanlar var. Yetkililer Kerkük-Bağdat yolunda IŞİD’le çatışmalar yaşandığı için yüklerimizi indirmediklerini söylüyor. Ancak burada 500 kamyon şoförü bulunuyor. Yemek ve su sıkıntısı çekiyoruz. Çatışmaların yaşandığı bölgelerle aramızda 10 kilometrelik bir mesafe var. Dün yüklerimizi boşaltmaları için yetkililerle görüşmek üzere toplandık. Ancak o sırada toplandığımızı fark eden Peşmerge’nin asayiş birimi bize sert bir müdahalede bulundu. Bizi darp ettiler. Ancak Grup dağılmayınca havaya ateş ederek bizi dağıtmaya çalıştılar. Bazı arkadaşlarımız gözaltına alındı.’’

Türkiye'den giden 500 kamyon şoförü Kerkük'te mahsur kaldı