'Kesik baş' cinayetine ömür boyu talebi

'Kesik baş' cinayetine ömür boyu talebi
'Kesik baş' cinayetine ömür boyu talebi
Kendisine silah zoruyla tecavüz ettiği gerekçesiyle bir kişiyi öldüren ve daha sonra kestiği başını köy meydanına atan kadın hakkında savcı 'ağırlaştırılmış müebbet' hapis cezası talep etti. Gerekçe, 'aralarında ilişki vardı'.

Radikal.com.tr – Isparta’nın Yalvaç ilçesinde, 35 yaşındaki Nurettin Gider’i kendisine silah zoruyla tecavüz ettiği gerekçesiyle av tüfeğiyle vurarak öldüren daha sonra kestiği başını köy meydanına atan 29 yaşındaki Nevin Yıldırım hakkında savcı ‘ağırlaştırılmış müebbet’ hapis cezası talep etti. Savcıya göre ikili arasında bir ‘gönül ilişkisi’ vardı ve telefon kayıt dökümleriyle mesajlar bunu kanıtlıyordu.

Habertürk gazetesinden Tekin Atay’ın haberine göre Cumhuriyet Savcısı Osman Çabuk’un hazırladığı 46 sayfalık iddianamede Nevin Yıldırım’ın Nurettin Gider’le 3 yıldır gönül ilişkisi vardı. İkili arasında bu sürede yapılan telefon görüşmelerinin kaydı 160 saat 37 dakika sürüyordu ve birbirlerine attıkları pek çok mesajda, “seni seviyorum”, “canım” gibi ifadeler yer alıyordu.

Savcı, genç kadının, kendisinden hamile kaldığı Nurettin Gider’le birlikte İstanbul ’a kaçma planı yaptığı ve cinayeti de Gider’in “İstanbul’a kaçma sözünü zamanında yerine getirmediği” için işlediğini de iddia etti. İddianame Yalvaç Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edildi.

28 Ağustos 2012 tarihinde gerçekleşen olayda, Yalvaç ilçesine bağlı Koruyaka Köyü'nde oturan evli ve 2 çocuk annesi Nevin Yıldırım (29), kendisine silah zoruyla tecavüz ettiğini ileri sürdüğü 2 çocuk babası Nurettin Gider'i (35) gece tüfekle vurup, kestiği başını bir çuvala koyarak köy meydanına atmıştı. Olaydan sonra jandarma tarafından gözaltına alınan Yıldırım, çıkarıldığı mahkemece tutuklanarak Isparta E Tipi Kapalı Cezaevi'ne gönderilmişti. Nevin Yıldırım, 17 Kasım 2012 tarihince ise 3,5 kilo ağırlığında bir kız çocuğu dünyaya getirmiş, soruşturmayı sürdüren Yalvaç Cumhuriyet Savcılığı tarafından 11 Şubat 2013 tarihinde İstanbul Adli Tıp Kurumu'nun gönderdiği DNA raporunda bebeğin babasının öldürülen Nurettin Gider olduğu belirlenmişti.


  http://www.radikal.com.tr/114709611470967

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Olasılığı Gerçeğin Önüne Geçirmek. - Clear

  Sanırım çağdaş anlayış bu olsa gerek,olasılığı gerçeğin önüne geçirmek...Efendim genellikle ve hatta özellikle bizim ülkemizde,tecavüz olgularının nedenleri arasında,komplo ve şantajvari planlamalar yer almıyormuş.Bu nedenle yüksek olasılık düşünülmeli ve mağdurun tecavüze uğradığı kabul edilmeliymiş.Neden? Diyelim ki Harlem gibi soygun suçlarının tüm dünyaca bilinen sıklığına bakıp da,Harlem'de kendisine para emanet edilen biri hırsızlıkla iftiraya kurban edilmek istendiğinde,yüksek soygun olasılığını gerekçe gösterip,masum birini suçlamak,adalet anlayışı mıdır? Yoksa "çağdaş hukuk" anlayışı mıdır? Onun için mi "idam" cezası kaldırıldı,hani olasılık dışı bir gerçek söz konusuysa haksız yere hiç olmazsa cana kıyılmasın diye mi? Adalet adına değil,vicdan adına yani,öyle mi?Olasılık yerine kanıtlı gerçekle hareket ederseniz,bu tür dolambaçlı yollara hiç gerek kalmaz.Hiç olmazsa "yalan makinesi" insan haklarına aykırı deyip kaldırmaktansa ehil ellerde kullanılmasına ruhsat verilirse,bir çok gizlilik ortaya çıkartılabilir.Kaldı ki birbiriyle sevgili olan çiftler arasında -hatta bizim ülkede bile- sevgililerin birbirine tecavüz olasılığı kaçta kaç? Son derece düşük olmasına rağmen,bu sefer -kadını mağdur göstermek için- de mümkün olabilirlik savunması yapmanın alemi nedir? Olasılık teorinize ters düşmüyor mu bu? Bu tutarsızlıkla nereye kadar?

  heh - isakent

  farkındamısınız o kadın adamın kafasını kesip köy meydanındaki kahvehanenin önüne attı ardından bana tecavüz etti cezasını verdim dedi ama savcı aksini söylüyor gönül ilşkileri var ve telefon kayıtları var diyor bir kere yalancının sözüne itibar edilmez bu olayı kibrinden ve gururundan işlemiştir ve böylesi bir ölümü kimse hakkedemez her şeyin bir adabı var

  Buyrun Yorum yapın. - Clear

  Haber ilk çıktığında ilerisini berisini sorgulamadan sazan gibi atlayıp-her zaman olduğu gibi- kadının lehine şahlananlar,şimdi yeniden oturup yorum yapsınlar,biraz mertlikten nasip aldılarsa da tükürdüklerini yalasınlar.Hala biri "tecavüzü ekarte etmez" diye körü körüne savunma yorumu yapıyor.YOK ÖYLE BİR ŞEY.Olay kocasına ve çocuklarına ihanet eden bencil ve aymaz bir kadının,planladığı "danışıklı döğüş" oyunun bozulmasından ibaret ve sadistçe bir cinayetten ibaret...Hala anlamadınız mı? Biraz da,gerçeklerden anlayın.

  insan kalmayı tercih edeceğim için kesik baş ifadesini kınıyorum - yorum*

  bu nasıl duygusuz mekanik caniliği sıradanlaştıran maktulün kişilik haklarının ırzına geçen yargısız infaza hükmeden yakınlarını kahreden bir başlık seçmektir bu neyin kafasıdır böyle? hmm... bu örnekleme biçiminden nefret ediyorum ama en sahih şekilde anlaşılabilmek adına buyrun sizin evladınız böyle bir haltı yemiş olsaydı başına da böyle bişey gelseydi o biricik hatırasına bu başlık nasıl uygun düşerdi? maktulün ölmüş olması sizin için kafi değil mi bunun üzerine tekmeleme niye? arkadaş ben insanlığıma sahip çıkıyorum önemsiyorum sizede aynısını tavsiye ediyorum bu başlığı kullanmadaki gazetecilik açısından kazanımlarınız her ne ise elimin tersiyle itiyor seçtiğniz başlığı şiddetle kınıyorum gazetecilerin şerrinden ancak mahkeme kapıları ile korunabileceğimize kani oldum neyse ki...ölmüş bir yakın hakkında yetmez daha fazla beter ola gark etmek ölmüş kişiyi statüsüne göre değerlendirerek haber yapmak vs vs. haber aldığımız kişilerin kafasına insani değerlerine erdemlerine bakarmısın

  iliskisi olan tecavuze ugrayamaz mi - keryil

  birincisi, bu iki kisi arasinda gonul iliskisi olmasi kadinin tecavuze ugramadigini gostermez. savcinin iliski ici tecavuze inanmadigini, mesela bir kocanin karisina, bir erkek arkadasin sevgilisine tecavuz edebilecegini, baska bir deyisle kadinin bunu reddetme hakkini kabul etmedigini gosterir. ikincisi, bu davada mevzu hakikaten tecavuz degilse ve tecavuz iddiasi bir iftiraysa, yine hicbir sey degismez. bu tip haberlerde kadinin yaninda durmak zorundayiz, zira istatistikler ortada. cogu raporlanmayan, raporlanirsa davaya, dava edilirse cezaya donusmeyen tecavuzlerle dolu bir dunya burasi, tecavuzu iftira olarak kullanmak da cok ender. zaten turkiye gibi tecavuz kurbaninin da kabahate ortak sayildigi bir kulturde tecavuze ugradim diye iftira atmak cogu kez avantajdan ziyade dezavantaj tasiyor. son olarak, bu konuda uzman psikologlar bu travmalarin gercek olup olmadigi konusunda cogu zaman cok rahat teshis koyuyorlar, endiseniz olmasin. bir grup erkek olarak binde birlik iftira ihtimalinden korkup yuzde ellilik ihtimali kucumseyemeyiz. zira bu "iftira" davalari dunya capinda neredeyse teker teker sayilabilecek kadar ender.

  Hak Hukuk Adalet - X120

  Aralarında ilişki bulunması, kadının tecavüze uğramadığı ya da mağdur olmadığı anlamına gelmez. Kadının şekli belli, yaşadığı yer belli, köylerdeki namus baskısı da herkesin malumu. Evlilik vaadiyle kandırmanın "marifet" sayıldığı, iki yüzlü pis bir erkekegemen kültürümüz var. Tecavüz suçlularını, kadına şiddet uygulayanları salıveren yargının olduğu yerde, mağdurlar da cezaları kendileri verirler elbet. Kadın tabii ki suçludur ama ağırlaştırılmış müebbet cezası adil değildir.

  atlama - isakent

  bu olay olduğunda kadının yalanı üstüne atlayan basın o haberlerden hareketle yorum yapanlar ne oldu şimdi heh