Kesim 'bilimsel' olacaktı!

İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veterinerlik Fakültesi'nin, Avrupa Birliği kriterlerine uygun hayvan kesimi için geliştirdiği pilot uygulama, aşırı ilgi yüzünden teknik arıza geçirdi.

İSTANBUL - İstanbul Üniversitesi (İÜ) Veterinerlik Fakültesi'nin, Avrupa Birliği kriterlerine uygun hayvan kesimi için geliştirdiği pilot uygulama, aşırı ilgi yüzünden teknik arıza geçirdi.
Fakülte yönetiminin bir süre önce basına tanıttığı, AB kriterlerine uygun, 'Çok fazlı (aşamalı) kesim sistemi' adı verilen pilot uygulaması, dün yapıldı.
Fakültede kesim
Bir et firması ile ortaklaşa olarak fakültenin Avcılar'daki binasında kurulan kesimhanede, 250 küçükbaş ve 50 büyükbaş kurbanlığın kesilmesi planlanıyordu. Ancak basında yer alan sisteme ilişkin haberler vatandaşların ilgisini çekince, sabah saatlerinden itibaren kesimhanenin önünde uzun kuyruklar oluştu. Böylelikle küçükbaş hayvan sayısı 400'e, büyükbaş hayvan sayısı da 100'e çıktı. Bu yüzden, 'kapana alma, bayıltma (şoklama), kesme, kanatma, askıya alma, deriyi yüzme, iç organları boşaltma ve karkas parçalara ayırma' aşamalarından oluşan sistemde, teknik arıza oluştu. Daha sabah saatlerinde elektriklerin kesilmesi üzerine bir motor yandı, bir vinç bozuldu. Bu nedenle küçükbaşların kesiminde uygulanacak, 'bayıltma/şoklama' işlemi yapılamadı. Ayrıca, elektriklerde meydana gelen arıza yüzünden büyükbaş kesiminde uygulanan askı işleminde kullanılan vinç bozuldu. Bu aksama, ikinci vincin devreye sokulmasıyla giderildi.
Fakülte Dekanı Prof. Dr. Bülent Nazlı, ülkede AB kriterlerine uygun hayvan kesiminin yaygınlaşması için sistemin yaşama geçirildiği kaydetti. Bu kapsamda, eğitimli 35 eleman ve beş veteriner hekimin görev yaptığını anlattı. Prof. Dr. Nazlı, bu sistem sayesinde büyükbaş hayvanların 10, küçükbaşların ise 4 dakikada kesilebildiğini belirtti. Nazlı, Türkiye'de belediyelere ait 800 kesimevinin kötü durumda olduğunu belirtirken, özellikle Avcılar Belediyesi'nin önerilerine yanıt vermediğini sözlerine ekledi.
Bakırköy Belediyesi'nin de, İÜ Veterinerlik Fakültesi ile ortaklaşa uyguladığı 'şoklama yöntemi' de rağbet görmedi. Osmaniye ile Kültür Üniversitesi'nin arkasındaki boş alanda kurulan kesimevlerinde bulundurulan şok aletinin vatandaşların ilgisini çekmediği belirtildi.Hızlı ve acısız...
İstanbul Üniversitesi'nin Avcılar'daki kampüsünde Veterinerlik Fakültesi'nde kesim 'şoklama' kısmı atlanarak şöyle gerçekleştirildi. Kurbanlık büyükbaş ve küçükbaş hayvanlar ayrı kapılardan kesimevlerine alındı. Bu sırada, kurbanlık sahipleri, hayvanlarıyla birlikte kesim sırasının gelmesini bekledi. İçeride, büyükbaşların kesildiği bölümde, kurbanlıklar konuldukları kapandan kesim yerine alındı. Burada, kısa süre içinde kesilen kurbanlık, et hızarıyla bölünerek, iç organları boşaltıldı. Son olarak da parçalara ayrıştırılan kurban, parçalar teslim noktasında bekleyen sahibine teslim edildi.
(Radikal, dha)


Eline bıçağı geçiren sokağa çıkınca...
Kurban Bayramı'ndan günler önce başlayan çevreye saygılı, hayvanlara merhametli Kurban Bayramı uyarıları yine lafta kaldı. Otoyol kenarlarındaki
kan revan manzaraları azalsa da hijyenik olmayan ortamlarda, 'acemi kasapların elinde' hayvana hiçbir kural gözetilmeksizin eziyet çektirilen kesimler objektiflere yakalandı.
Şirinevler'de dört-beş kişinin zaptettiği hayvanlar, canlı olarak önce urganla boyunlarından ve ayaklarından bağlandı. Bazı hayvanlar gözleri bağlanmadan kesildi.
Tokat'ta bir kamyonetin arkasına bağlanarak kesim yerine götürülmek istenen iki danadan biri kayarak düşünce, metrelerce yerlerde sürüklendi.
Kayseri'de sahiplerinin elinden kaçan boğanın kesimi, tam bir vahşete sahne oldu. Bir gecekonduda kıstırılan boğayı, yoldan geçen kasap iki arka ayağına bıçak atıp sinirlerini keserek, güçsüz bıraktı. Kanlar içindeki hayvan kırılan iki ayağının üstünde direnirken, yarım saatlik mücadele ardından güçlükle kesilebildi.
Aksaray'da sahibi İsmail Akça'nın elinden kurtulan kurbanlık danaya yapılmadık işkence kalmadı. İki saat boyunca sokaklarda kovalanan dana, belediye görevlilerinin attığı uyuşturucu iğnelere rağmen kaçınca, ayaklarına av tüfeğiyle ateş edilerek durduruldu. Yakalandığı yerde kör bıçakla kesilemeyen dana, boğazının yarısı kesilmiş halde yeniden ayağa kalkıp kaçmaya çalıştı. Van'da birçok kişi direnen kurbanlık hayvanları sürükleyerek kesim yerlerine götürdü.
Antalya'da Yeni Emek Mahallesi'nde toplu kesim merkezine gitmek yerine buldukları bir dozerin kepçesine bağladıkları üç koyunu kesenler, tepki topladı. Meltem Mahallesi'nde kesilen kurbanlar ise basketbol potalarında yüzüldü. Bazı pota direkleri, ağırlığı kaldıramayınca yan yattı. Çevreyolu'nda Gazi Bulvarı'nda sahiplerinin elinden kaçan keçi ve koyunlar, trafikte tehlikeli anlar yaşattı.


Kurban kesiminde üç ölü, 2 bin 500 yaralı
Kurban kesimi sırasında üç kişi hayatını yitirdi. Kütahya'da dana kesen 51 yaşındaki işçi emeklisi Ahmet Ali Kazak, bıçağın elinden kayması sonucu atardamarını kesti. Kazak, hastaneye kaldırılırken kan kaybından öldü. Rize'de de bayramlarda kasaplık yapan 46 yaşındaki Ömer Hut, kurban etini parçalarken kalp krizi geçirdi. Çay İşletmeleri Genel Müdürlüğü'nden emekli üç çocuk babası Hut, SSK Rize Bölge Hastanesi'nde hayatını kaybetti. Üç yıldır amatör kesim yapan 27 yaşındaki Yasin Özarslan, Zonguldak'ın Kozlu Beldesi İhsaniye Mahallesi'nde kurban kesmeye hazırlandığı sırada fenalaşarak yere yığıldı. Özarslan'ın kaldırıldığı hastanede kalp krizi nedeniyle hayatını yitirdiği belirtildi.
Öte yandan dün ilk belirlemelere göre, yurt genelinde 2 bin 500'ü aşkın 'acemi kasap' kişi hastanelere başvurdu. İstanbul'da el, kol ve bacak kesikleri veya kurbanlık hayvanların darbesi sonucu ortopedik travma ve kafa travması geçiren 214 kişi başvurdu. Ankara'da kurban kesimi sırasında 107 kişi, dikkatsizlik ve acemilik sonucu yaralandı. Antalya'da, kurban keserken kan kokusu sindiği için köpekler tarafından ısırılan 16 kişiye, kuduz ve tetanos aşısı yapıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7353177353170

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.