Kesintisiz eylem günü

Cop ve biber gazı
Göstericilerin dünkü hedefi 'NATO vadisi' oldu. Bazı ÖDP'liler Taksim'deki güvenlik çemberini aştı. Mecidiyeköy'de basın açıklaması yapmak isteyen 70 gösterici ise biber gazı sıkılarak ve coplanarak dağıtıldı.
Boğaz'a dev pankart
Okmeydanı'nda gaz maskeli göstericiler polisle çatıştı. Eylem yayılınca jandarma da devreye girdi. Greenpeace üyeleri Boğaziçi Köprüsü'ne dev pankart astı. Dünkü eylemlerde 44 kişi gözaltına alındı.

İSTANBUL - NATO zirvesinin ilk gününde polis kadar NATO karşıtları da hazırlıklıydı. Mecidiyeköy'den NATO vadisine yürümeyi amaçlayan grup gaz bombalarıyla dağıtıldı. Molotofkokteylli, gaz maskeli, baretli ve sapanlı göstericiler, Okmeydanı'nda barikat kurarak polisle çatıştı. Taksim'e yürüyen ÖDP'liler de polisle karşı karşıya geldi. TKP'liler İstiklal Caddesi'ndeki Fransız Konsololuğu'na yürüdü, KESK'liler Saraçhane'de gösteri yaptı.
Anında müdahale
'NATO ve Bush Karşıtı Birlik' üyeleri dün erken saatlerde Mecidiyeköy'de toplanmak üzere yola çıktı. Okmeydanı'ndan gelen ve alana girmelerine izin verilmeyen 2 bin kişilik grup, Perpa İş Merkezi önünde toplanırken, diğer bir grup da Mecidiyeköy'de toplandı. Mecidiyeköy'deki yaklaşık 70 kişilik grup 'NATO'ya geçit yok' yazılı pankart açarak, basın açıklamasını okumak istedi. Polisin çembere alması üzerine eylemciler yere oturdu. Üzerlerine biber gazı ve göz yaşartıcı bomba atılan eylemciler, coplanarak gözaltına alındı. Müdahaleden sonra ortalık savaş alanına dönerken, bazı göstericiler
Mecidiyeköy-Harbiye yolunda yeniden toplanıp, slogan attı. Gaz bombalarından vatandaşlar, gazeteciler ve polis de etkilendi.
Geceyi Okmeydanı'ndaki Fatma Girik Parkı'nda geçiren 300 gösterici de Perpa'ya yürüdü. Gaz bombalarını geri atanlardan oluşan 'eldiven grubu' ve taş fırlatanlardan oluşan 'sapan grubu' diye ikiye ayrılan göstericilerin üzerlerinde molotofkokteyli, gaz maskesi, baret ve sapanların bulunması dikkat çekti.Polisin, Mecidiyeköy'e yönelen gruba müdahale etmesi üzerine göstericilerden bir bölümü Darülaceze arkasındaki İstanbul Büyükşehir Belediyesi Yol Bakım ve Onarım Müdürlüğü 3. Bölge Müdürlüğü önünde, altı aracı ters çevirerek barikat oluşturdu. Diğer bir bölümü ise Şark Kahvesi girişinde barikat kurarak, polise taş attı. Polisin biber gazıyla karşılık vermesi üzerine göstericiler ara sokaklara kaçıştı. Polis, yolları kapatan göstericilere de plastik mermi ve taşla karşılık verdi. Yaralanan göstericilere, üzerinde 'sağlık görevlisi' yazan diğer eylemciler yardım etti. Olayların yayılması üzerine bölgeye jandarma ekipleri de gönderildi.
İki saat süren çatışmanın ardından göstericiler Gazi Mahallesi, Alibeyköy ve Okmeydanı yönünde dağıldı. 20 kişi SSK Okmeydanı Eğitim ve Araştırma Hastanesi'ne kaldırıldı. Araştırma yapan polis, çok sayıda molotofkokteyli ele geçirirken, geride bırakılan ve bombalı görüntüsü verilen çok sayıda şüpheli paket de fünye kullanılarak etkisiz hale getirildi.
Vadiye gireceklerdi
İstiklal Caddesi'ndeki Mis Sokak'ın Tarlabaşı Bulvarı çıkışında toplanan ÖDP'li grup ise, 'İstanbul NATO'ya mezar olacak' diye slogan atarak Taksim Meydanı'na yürüdü. Birkaç kişinin güvenlik barikatını geçerek NATO vadisine girmek için koşmaya başlaması üzerine polis müdahale etti. Gruptan beş kişi gözaltına alındı.
TKP üyesi yaklaşık bin kişi de partinin İstiklal Caddesi'ndeki ilçe merkezi önünde toplanarak Taksim Meydanı'na yürümek istedi. Polisin izin vermemesi üzerine grup, Bush'u protesto eden bir pankartı Fransız Konsolosluğu önüne bıraktı. Unkapanı'ndaki KESK Genel Merkezi önünde toplanan sendika üyesi 200 kişi, eski Tüyap'a yürümek istedi. Eylemciler, polisin izin vermemesi üzerine Saraçhane'ye yürüdü.
İstanbul Vali Yardımcısı Cumhur Güven Taşbaşı, Okmeydanı, Taksim, Mecidiyeköy ve Boğaziçi Köprüsü'nde yapılan dört ayrı eylemde, 26 polisin yaralandığını, 13 polis, bir asker ve 17 vatandaşın gazlardan etkilendiğini, üçü yabancı uyruklu 44 kişinin gözaltına alındığını açıkladı.
NATO karşıtı gösteriler dün akşam da sürdü. Galatasaray Lisesi
önünde toplanan bir grup avukat, 'Hukuka karşı NATO, NATO'ya karşı avukatlar' yazılı pankart açtı. Gazi Mahallesi'nde ise akşam saat 21.00 sıralarında toplanan yaklaşık 100 kişilik bir grup NATO'yu ve ABD Başkanı Bush'u protesto etti. 'NATO'ya geçit yok' yazılı pankartla Cemevi'nden mahalle meydanına kadar yürüyen grup, bugün saat 11.00'de Galatasaray'da basın açıklaması yapacaklarını duyurarak dağıldı.