Kesintisiz operasyon

Güneydoğu'da PKK'lı teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla güvenlik güçlerinin Hakkâri, Şırnak ve Siirt'in dağlık kesiminde başlattığı geniş çaplı operasyonlar devam ediyor. Sınır ötesi harekâta hazırlık için Irak sınırına asker, mühimmat ve tank sevkıyatı da sürüyor. Yasak bölge olarak tespit edilen alanda, telefon görüşmelerinde askeri bilgileri verdikleri belirlenen altı korucu tutuklandı.

** ** ** ** ** ** ** ** ** ** **

Irak heyetinin Ankara pazarlığı sonuç vermedi

DİYARBAKIR/HAKKÂRİ/ŞIRNAK - Güneydoğu'da teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla başlatılan geniş çaplı operasyonlar devam ediyor. Sınır ötesi harekâta hazırlık için Irak sınırına asker, mühimmat ve tank sevkıyatı da sürüyor. Yasak bölge olarak tespit edilen bölgede, telefon görüşmelerinde askeri bilgileri veren altı korucu tutuklandı.
Operasyon, Hakkâri, Şırnak ve Siirt'in dağlık kesimlerinde sürüyor. Genelkurmay Başkanlığı, Siirt'te mayın patlaması sonucu bir vatandaşın yaralandığını, Bitlis, Bingöl ve Siirt'te teröristlerle güvenlik güçleri arasında kısa süreli çatışmalar çıktığını, olaylarda zayiat meydana gelmediğini bildirdi.
Sınırdaki temizlik harekâtı da devam ediyor. Teröristlerin etkisiz hale getirilmesi amacıyla kara birliklerinin sürdürdüğü harekâta hava birlikleri de destekte bulunuyor. Kobra helikopterleri ve savaş uçakları teröristlere ait barınakları yerle bir ediyor. Savaş uçakları bölge ve sınır kesiminde keşif uçuşları yaptıktan sonra belirledikleri hedefleri bombalayarak imha ediyor. Mayın temizleme ve arazi arama tarama faaliyetleri de sürüyor. Mehmetçik teröristlerden temizlenen bölgedeki arazileri didik didik arıyor. Arazi arama tarama faaliyetlerinde içerisinde bol miktarda yaşam malzemelerinin bulunduğu teröristlere ait çok sayıda barınak ortaya çıkarılarak imha edildi.
Asker sınırda alarmda
Türk Silahlı Kuvvetleri'nin, Irak'taki terör yuvalarına yönelik sınır ötesi harekât için yığınak devam ederken, Hakkâri'nin Çukurca ilçesinde de asker sayısı artırıldı. Bu bölgede yaklaşık 20 bini aşkın Mehmetçik, Irak sınırının sıfır noktasında alarma geçti ve kara harekâtı emrini beklemeye başladı. Mehmetçik dağlarda mevzilenirken, sınır boylarında da uçak ve helikopterlerin keşif uçuşları arttı. Askerler yollarda mayın arama tarama görevini sürdürüyor. Kritik noktalardaki dağlarda komandoların ellerinin tetikte oldukları gözlendi.
PKK'ya bilgi veren altı kişi tutuklandı
Askeri yetkililer stratejik noktalardaki hazırlıkların gizli tutulması için buralara giriş-çıkışı yasakladı. Bu bölgelerden yapılan telefon konuşmaları da izlemeye alınırken, Kuzey Irak'la yaptıkları telefon görüşmelerinde askeri bilgileri verdikleri anlaşılan korucubaşı İdris Seven ve Cemal Demir ile Burhan Ediş, Tayyip Ecer, Hacı Çetin, Enver Demir gözaltına alındı. Kuzey Irak'la 'sakıncalı görüşme yaptıkları' öne sürülen altı kişi 'PKK'ya yardım ve yataklık' suçlamasıyla tutuklandı. (dha, aa)