KESK Genel Kurulu'nda kriz üstüne kriz

Çalışma Bakanı Başesgioğlu, salona Türk bayrağı asılmamasını eleştirirken, DSP temsilcisi DEHAP Başkanı'nın 'Sayın Öcalan' sözüne tepki gösterdi.

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK) 2. Olağan Genel Kurulu'nda bayrak ve 'Sayın Öcalan' krizleri yaşandı. Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu, salona Türk bayrağı asılmamasına tepki gösterirken, DEHAP Başkanı'nın Abdullah Öcalan'dan 'Sayın Öcalan' diye söz etmesine DSP temsilcisi tepki gösterdi.
Kocatepe Kültür Merkezi’ndeki genel kurula katılan Başesgioğlu, konuşmasında, genel kurul salonunda Türk bayrağı bulunmaması konusunda da, bağımsızlığın sembolü ay yıldızlı bayrağın hiçbir zaman unutulmaması gerektiğini vurguladı. "O, bizim dünya milletleri ailesinde bağımsız, hür, özgür bir devlet ve millet olmamızın yegane sembolüdür. Onun etrafında da birleşeceğiz. Bu toplantılarda onu en görkemli yerlerde sergileyeceğiz" diyen Başesgioğlu, konuşmasının ardından genel kurul salonunu terk etti.
Başesgioğlu’nun konuşması sırasında salonda bulunan bazı kişiler kamunun yeniden yapılandırılmasına yönelik yasa tasarılarına tepki göstererek kölelik yasası geri çekilsin", "Sözleşmeli köle olmayacağız" şeklinde sloganlar attı.
Başesgioğlu, salon çıkışında gazetecilerin, genel kurulun açılışında İstiklal Marşı’nın okunmaması ve Türk bayrağı asılmamasını nasıl değerlendirdiğinin sormaları üzerine, salonda bir takım eksiklikler olduğunu, bu eksiklikleri konfederasyon genel başkanı Sami Evren’e ileteceğini söyledi.

KESK BAŞKANI'NIN CEVABI

KESK Genel Başkanı Sami Evren ise KESK Genel Kurulu’nun ’resmi bir tören’ olmaması nedeniyle salonda Türk bayrağı bulunmadığını söyledi. Evren, Kocatepe Kültür Merkezi’nde gerçekleştirilen Genel Kurul’da toplantının açılışında İstiklal Marşı’nın okunmaması ve salonda Türk Bayrağı bulunmaması nedeniyle Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun gösterdiği tepkiyle ilgili olarak basın mensuplarının sorularını yanıtladı. Salon düzenlemesiyle ilgili herhangi bir sorunları olmadığını dile getiren Evren, Başesgioğlu’nun konuşması sırasında salonda gösterilen tepkilerin de "doğal" olduğunu söyledi.
Sosyal güvenlik ve kamunun yeniden yapılandırılması konusundaki düzenlemelerin hepsinin Başesgioğlu’nun bilgisi dahilinde olduğunu dile getiren Evren, konuya ilişkin itirazlarının dikkate alınmadığını, buna karşın Başesgioğlu’nun toplantıya katılarak bilgi vermesinin kendilerini mutlu ettiğini kaydetti. Evren, "Bu genel kuruldur. KESK, bu konulara itiraz edecektir tabii" diye konuştu.

"BAYRAĞA TEPKİNİN OLABİLECEĞİNE İNANMIYORUM"

Toplantıya katılan Hak-İş Genel Başkanı Salim Uslu da, konuyla ilgili kendisine yöneltilen soruları yanıtlarken, salonda yaşanan gelişmelerin polemik konusu yapılmasını doğru bulmadığını söyledi. Türk bayrağının kongre salonunun uygun bir yerinde bulunması gerektiğine inandığını dile getiren Uslu, "Bir kasıt olduğunu sanmıyorum. Bir ihmal olabilir. Bağımsızlık isteyenlerin bağımsızlığımızın ve özgürlüğümüzün sembolü bayrağımıza ve İstiklal Marşı’na bir tepkisinin olabileceğine inanmıyorum" diye konuştu.
Saadet Partisi Genel Başkan Vekili Recai Kutan da, salona Türk Bayrağı asılmaması ve genel kurulda İstiklal Marşı okunmamasının KESK yönetiminin kendi takdiri olduğunu söyledi. Kutan, "Bizim bir toplantımız olsaydı bu eksiklikler olmazdı" şeklinde konuştu.

'SAYIN ÖCALAN' KRİZİ

KESK 2. Olağan Genel Kurulu’nda yaptığı konuşmada Abdullah Öcalan’dan "Sayın Öcalan" diye bahseden DEHAP Genel Başkanı Tuncer Bakırhan’a DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit tepki gösterdi. Bakırhan, genel kurulda yaptığı konuşmada, Çalışma ve Sosyal Güvenlik Bakanı Murat Başesgioğlu’nun konuşmasını eleştirdi. Başesgioğlu’nun "bir sendika genel başkanı ya da toplumsal muhalefet yürüten bir temsilci gibi konuştuğunu" iddia eden Bakırhan şunları söyledi:
"Dağlarda, ovalarda gecesiyle gündüzüyle eşit, özgürce gezilebilen, yaşam hakkına kastedilmeyen, Türkiye’nin imkan ve olanaklarının herkesçe eşit kullanıldığı konusunda Bakan’ın ifade ettiği görüşlere katılıyorum. Ancak, burada çelişkili bir durum var. Bakan, bunları dile getirirken Şırnak’ta, Hakkari’de onbinlerce askerle gerçekleştirilen operasyonların bugün yeniden yaşandığını görüyoruz. Barış içinde yaşanabilir bir Türkiye’yi herkes gibi hükümet temsilcisi de istiyor. Ama pratikte çözüm üretemeyen hükümet, dışarıdan çözüm bekliyor."
Avrupa İnsan Hakları Mahkemesi’nin (AİHM) Abdullah Öcalan’ın "adil yargılanmadığı" yönünde verdiği kararı da değerlendiren Bakırhan, "Sayın Öcalan’ın yeniden yargılanmasına yönelik bu kararı olumlu görüyoruz. Sayın Öcalan’ın yeniden yargılanması konusunda hükümetin gerekli adımları atması gerekiyor" dedi.
Daha sonra kürsüye gelen DSP Genel Başkan Yardımcısı Hasan Macit, Bakırhan’ın terör örgütü elebaşı Öcalan’dan "Sayın Öcalan" diye söz etmesine tepki gösterdi. Macit, "Sayın" diye hitap edilen bu kişinin terör örgütünün elebaşı olduğunu hatırlatarak, AİHM’in kararına karşı Türkiye Cumhuriyeti’nin yasalarını uygulamaya devam edeceğini kaydetti. Macit’in bu sözleri üzerine salonda bulunan bazı kişilerce Kürtçe sloganlar atıldı.


    http://www.radikal.com.tr/7459437459430

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.