KESK: Hedef emek ve demokrasi mücadelesini yıpratmak

KESK: Hedef emek ve demokrasi mücadelesini yıpratmak
KESK: Hedef emek ve demokrasi mücadelesini yıpratmak
KESK üyesi bir grup, Jandarma ve emniyet ekiplerince İzmir'de başlatılan ve 5 ilde eş zamanlı sürdürülen terör örgütüne yönelik operasyonlar kapsamında, KESK Genel Merkezi'nde arama yapılmasını ve bazı KESK ve Eğitim Sen yöneticilerinin göz altına alınmasını protesto etmek için Yüksel Caddesi'nde oturma eylemi yaptı

 

Operasyon kapsamında genel merkezlerinin aranmasını, bazı yöneticilerinin göz altına alınmasını ve Hükümeti protesto eden pankart açan ve slogan atan KESK üyelerine, aralarında DİSK, TMMOB, TTB’nin de bulunduğu çeşitli sivil toplum örgütü ve siyasi parti yöneticileri ile ÖDP İstanbul Milletvekili Ufuk Uras destek verdi.

KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek, yaptığı açıklamada, "Bir emek örgütü olan konfederasyonumuza yönelik tırmandırılan polis baskısı hiç bir demokratik ölçüye uymamaktadır" dedi.
"KESK’i yıldırmayı, sürdürdüğü emek ve demokrasi mücadelesini yıpratmayı hedeflediğini" iddia ettiği bu tutumun, amacına ulaşamayacağını ifade eden Şimşek, şu görüşleri savundu:
"Arkadaşlarımıza yönelik tutumu şiddetle kınıyoruz. KESK, 250 bin üyesi olan demokratik bir kitle örgütü, ulusal ve uluslararası saygınlığa sahip bir konfederasyondur. KESK aynı zamanda baskılara, sürgünlere, tutuklamalara tarihi boyunca göğüs germiş, kamu emekçilerinin haklarını savunmak için bedeller ödemiş demokratik bir mücadele örgütüdür. KESK, gerçek sendikadır. 250 bin üyesi olan bir demokratik kitle örgütü aranırken bir tek savcının bulunmaması kabul edilemez."
Şimşek, KESK’te suç unsuru bir şey bulunmasının mümkün olmadığını ileri sürerek, "Buradan başta Başbakan ve İçişleri Bakanı olmak üzere, tüm yetkililere bir kez daha sesleniyoruz; KESK’e yönelik bir adım atarken, 40 kere düşünmelisiniz, hele KESK Genel Merkezi’ni aramaya kalkışırken 40 kere düşünmelisiniz. KESK, bu tür baskılarla, yıldırma operasyonlarıyla mücadele çizgisinden geri duracak bir konfederasyon değildir. Arkadaşlarımız derhal salıverilmelidir. KESK’e yönelik baskılar derhal durdurulmalıdır" ifadelerini kullandı.
Emirali Şimşek, demokratik kamuoyunu, siyasi partileri, sendika ve meslek örgütlerini ile konuya duyarlı vatandaşları KESK’e destek vermeye çağırdı.
Türk Tabipler Birliği (TTB) Merkez Konsey Yönetim Kurulu Üyesi Eriş Bilaloğlu, TMMOB, TTB ve DİSK adına yaptığı ortak açıklamada, Türkiye’de demokrasi gelişecekse, bunu emek güçlerinin yapacağını söyledi.
KESK Genel Merkezi’nin aranması ve bazı yöneticilerinin göz altına alınmasını "emekçilere yönelik bir saldırı" olduğunu iddia eden Bilaloğlu, emek güçlerine yönelik baskıların durdurulmasını istedi.
Bir süre oturma eylemi yapan grup daha sonra dağıldı.


İZMİR’DE EĞİTİMCİLERDEN EYLEM

Eğitim- Sen İzmir 1 Nolu Şube Başkanı Ali Rıza Özer, jandarma tarafından yürütülen ve polisin de destek verdiği soruşturma kapsamında, şube binalarındaki aramalar sırasında basın mensuplarına açıklama yaptı.
Özer, olayın terörle bir ilgisinin olmadığını öne sürdü. Hükümetin son günlerde, sendikal faaliyetleri baskı altına alıp yok etme çabasında olduğunu, operasyonunun bunun bir sonucu olarak gerçekleştiğini iddia etti.

‘GÖZALTILAR MANİDAR’
Jandarmanın operasyonunu değerlendiren KESK İzmir Dönem Sözcüsü Ergün Demir, “Sağlık politikalarının, yolsuzluk ve bebek ölümlerinin açığa çıkarıldığı bir dönemde bunların yapılmasını manidar buluyorum” dedi.
Gazetecilerin sabah erken saatlerde başlayan operasyonla ilgili sorularını yanıtlayan KESK İzmir Dönem Sözcüsü Ergün Demir, şunları söyledi:
“Uzunca bir süredir emek, demokrasi, sendikal hak mücadelesindeyiz. Hükümet'e muhalif olunan bir süreçte bunları yaşıyoruz. Bunlar ilk değil son da olmayacak. Gözaltılar sabah saat 04.30'da başladı. Gözaltıların uzunca bir süredir Hükümet politikalarını eleştirildiği, hak alma mücadelesi verildiği bir sürece denk gelmesi anlamlıdır. Hele özellikle de sağlık politikalarının, yolsuzluk ve bebek ölümlerinin açığa çıkarıldığı bir dönemde bunların yapılmasını manidar buluyorum.”