KESK ihlalleri rapor etti

Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), sendikal hak ihlallerini araştıran bir rapor hazırladı. Raporu açıklayan KESK Başkanı Sami Evren, hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasına yönelik direncin bu dönemde de sürdüğünü söyledi.

İSTANBUL - Kamu Emekçileri Sendikaları Konfederasyonu (KESK), sendikal hak ihlallerini araştıran bir rapor hazırladı. Raporu açıklayan KESK Başkanı Sami Evren, hak ve özgürlüklerin güvence altına alınmasına yönelik direncin bu dönemde de sürdüğünü söyledi.
Evren, "Hükümetin 2005 yılı çalışma programı, sendikal hak ve özgürlüklere yönelik hiçbir somut çalışmayı öngörmüyor. Hükümet, demokratikleşme sorununu AB müzakereleriyle sınırlı ve kâğıt üzerinde ele alıyor. Çalışma yaşamının demokratikleşmesine yönelik ciddi bir yasal düzenleme yapılmadı. Hak ihlalleri bu dönemde de devam ediyor. Yasalarda örgütlenme ve toplu pazarlık hakkına yönelik ciddi engeller söz konusu" dedi.
Evren, 'işkenceye sıfır tolerans' sözlerine rağmen, bu yılın ilk altı ayında, İnsan Hakları Derneği raporuna göre, '692 kişinin derneğe başvurarak işkence gördüğünü' iddia ettiğini belirterek, yine bu yıl içinde 23 gazetecinin yargı önüne çıkarıldığını ifade etti. Evren, "Yılın ilk altı ayında 105 gösteriye müdahale edildi. 1822 kişiyi gözaltına aldı. İş bırakma eylemi nedeniyle 11 bin 374 Eğitim-Senliye dava açıldı" diye konuştu.