KESK üyelerine 15 yıl hapis istemi

PKK'nın amaçlarına yönelik faaliyetlerde bulundukları gerekçesiyle, İzmir merkezli olarak KESK üyelerine yönelik düzenlenen operasyon kapsamında, büyük bölümü öğretmen olan, 22'si tutuklu 31 kişi hakkında hazırlanan iddianame tamamlandıİzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, sanıkların silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi.
İzmir Cumhuriyet Başsavcılığı'nın talimatıyla, mayıs ayı sonunda terör örgütü PKK’nın amacına yönelik faaliyette bulundukları, bir ilköğretim okulunda örgütün propagandasının yapıldığı iddiasıyla, aralarında KESK'e bağlı Eğitim- Sen 1 ve 2 No'lu şube üyelerinin de bulunduğu kişilere yönelik olarak bir operasyon düzenlendi. Operasyon kapsamında İzmir'de 28, Ankara'da 3, İstanbul, Manisa ve Van'da 1'er kişi gözaltına alındı. Adliyeye sevk edilen şüphelilerden 14'ü tutuklandı, diğerleri tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı. Savcının üst mahkemeye itirazı üzerine serbest kalanlardan 8 kişi tekrar tutuklandı.
Soruşturmayı tamamlayan özel yetkili Cumhuriyet Savcısının hazırladığı iddianame tamamlandı. İzmir 8'inci Ağır Ceza Mahkemesi tarafından kabul edilen iddianamede, 22’si tutuklu 31 şüphelinin, silahlı terör örgütüne üye olmak suçundan 7.5 yıldan 15 yıla kadar hapis cezasıyla cezalandırılması istendi. 74 sayfalık iddianamede, terör örgütü PKK’nın kuruluş ve hedefleri ayrıntılı olarak vurgulandı, zamanla, sadece silahlı mücadeleyle yetinmeyip sosyal, siyasi ve diğer alanlarda da çalışma yapmak gerektiği sonucuna ulaşıldığı, örgütün elebaşı Abdullah Öcalan’ın bu yönde talimatları bulunduğu kaydedildi. PKK'nın amaçlarına uygun faaliyet gösteren sivil toplum örgütlerinin ülke düzeyinde aynı çizgide eylem ve faaliyetlerde bulunması için koordinasyonun örgütün uzantısı KCK/TM (Kürdistan Demokratik Topluluğu/Türkiye Meclisi) tarafından sağlandığı vurgulandı.

İDDİANAMEDE, KCK/TM-DEK YAPILANMASI ANLATILDI
İddianamede, sendikal faaliyetleri kamuflaj olarak kullanan terör örgütünün, geçmiş dönemde KESK içinde ‘Yurtsever Emekçi Memurlar’ adıyla örgütlendiği, 2005 yılı itibariyle de KCK/TM koordinesinde Demokratik Emek Konfederasyonu'nun (KCK/TM-DEK) kurulduğu belirtildi. KCK/TM-DEK’in kamuda çalışan tüm sempatizan memurları kapsayacak şekilde yapılandığı ileri sürüldü. Ayrıca ‘Demokratik Emek Konfederasyonu’ (DEK) yapılanmasının ele geçirilen tüzüğüne de yer verilen iddianamede, operasyon çerçevesinde yakalanan sanıkların bu yapı içinde faaliyette bulundukları, sanıklardan M.H.K.'nin (Mehmet Hanefi Kuruş) de bu örgütün sözde Ege Bölge Sorumlusu olduğu iddia edildi.
Savcı, iddianamede, DEK yapılanmasının, “Kürtçe eğitim hakkı verilmesi, Kürtçe dil dersi verecek öğretmenler yetiştirilmesi, Kürtçe’nin Türkçe ile birlikte resmi dil olması, uzun vadede Kürtçü-bölücü ideolojiye bağlı sendika oluşturulması, başta KESK üyesi olan 231 bin memur olmak üzere 463 bin DİSK üyesinin kontrol altına alınarak, seçimlerde örgüt ile ilişkili siyasi partinin oy oranını artırılması başta olmak üzere siyasi alanda örgütsel taleplerin kabulü bakımından elinde grev silahı bulunan işçi-memur yapısının baskı unsuru olarak kullanılması”nı amaçladığına yer verdi. Sanıkların, devlet memuru olmalarına rağmen Demokratik Toplum Partisi'nin (DTP) faaliyetlerine de katıldıkları kaydedildi.
İddianamede, şüphelilerin savunmalarında suçlamaları kabul etmedikleri, sendikal faaliyet yürüttüklerini söyledikleri kaydedildi. Sanıkların bir bölümünün KCK/TM-DEK Merkezi Konferansı’nın delegesi olarak aynı uçakla Diyarbakır’a gittiklerinin tespit edildiği, ancak sanıkların “Tesadüfen aynı uçakta bulunuyorduk” diyerek savunma yaptıklarına dikkat çekildi.
Sanıkların yargılanmalarına 19 Kasım'da başlanacağı bildirildi.


Sanıkların isimleri

SORUŞTURMAYI tamamlayan özel yetkili Cumhuriyet Savcısı'nın hazırladığı iddianamede yer alan sanıkların isimleri şöyle:
Mehmet Hanefi Kuruş, Songül Morsunbül, Lami Özgen, Hasan Umar, Mustafa Beyazbal, Haydar Deniz, Harun Gündeş, Nihat Keni, Elif Akgül Ateş, Sakine Esen Yılmaz, Aziz Akikol, Yüksel Özmen, Mine Çetinkaya, Süeda Demir, Şeyhmus Belek, Aydın Güngörmez, Erkan Deniz, Kemal Karakoyun, Hasan Soysal, Yüksel Mutlu, Ahmet Demiroğlu, Gülçin İsbert, Abdurrahman Daşdemir, Şermin Güneş, İsmail Demir, Murat Meriç, Meryem Çağ, Abdulcelil Demir, Mahir Engin Çelik, Selçuk Haspolat ve Faysal Ceylan.(dha)