Keşke 'ölüm' değil 'çözüm' buluştursaydı

Keşke 'ölüm' değil 'çözüm' buluştursaydı
Keşke 'ölüm' değil 'çözüm' buluştursaydı
Kürt siyasetçi Şerafettin Elçi için Meclis'te düzenlenen törende, MHP hariç tüm partiler bir araya geldi.

Kürt siyasetinin duayen ve âkil ismi, KADEP Genel Başkanı ve Diyarbakır Milletvekili Şerafettin Elçi’nin vefatı nedeniyle dün TBMM’de düzenlenen tören, uzun zamandır objektiflere yansımayan görüntüler yarattı. Törene, Elçi’nin ailesi, yakınlarının yanı sıra Meclis Başkanı Cemil Çiçek, Başbakan Tayyip Erdoğan, CHP Genel Eş Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Başbakan Yardımcıları Bülent Arınç, Ali Babacan, Beşir Atalay, Bekir Bozdağ ile bakanlar, eski ve yeni milletvekilleri, bürokratlar katıldı. MHP ’den katılım olmaması ise dikkat çekti.
Elçi’nin damadı Mustafa Denizli’nin de hazır bulunduğu törende Başbakan Erdoğan ile Kılıçdaroğlu ve Demirtaş’ın aynı kareye girdiği fotoğraf, Kürt siyasetçi Elçi’nin sağlığındaki ‘uzlaşma’ girişimlerine göndermeyle, “Keşke bu buluşma, onun sağlığında çözüm ve uzlaşma için sağlanabilseydi” yorumlarına yol açtı. Ancak siyasiler arasındaki soğuk rüzgarlar törende de hissedildi. Alana arka arkaya gelen Erdoğan ile Kılıçdaroğlu aileye başsağlığı diledikten sonra tokalaşmadı ve baş selamıyla yetindi. Elçi’nin cenazesi bugün Şırnak’ın Cizre ilçesinde Seyit Camisi’nde kılınacak öğlen namazının ardından toprağa verilecek.
Bu arada Başbakan Erdoğan’ın, önceki akşam Elçi’nin vefatının hemen ardından, damadı Mustafa Denizli ile telefonla görüştüğü ve Elçi ailesinin evine taziye ziyaretinde bulunduğu öğrenildi. CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu da Elçi’nin hayatını kaybettiği önceki gece, eşi Fatma Elçi’yi telefonla arayarak, üzüntülerini iletti.
Cumhurbaşkanı Abdullah Gül de yayınladığı taziye mesajında, “Sorunların diyalogla çözülmesi, ülkedeki barış ve kardeşlik ortamının pekişmesi için yoğun gayret gösteren Elçi’nin eksikliği, siyaset dünyamızda her zaman hissedilecektir” dedi.
MHP törende yoktu 

Elçi için TBMM’de düzenlenen törene katılmayan tek lider MHP Genel Başkanı Devlet Bahçeli oldu. MHP’den gerek parti yönetimi gerekse milletvekili düzeyinde katılım olmaması da dikkat çekti. MHP Ankara milletvekili Özcan Yeniçeri, Meclis’teki basın toplantısında, bir gazetecinin, Şerafettin Elçi’nin Meclis’teki cenaze töreninde MHP’den kimseyi göremediklerini belirtmesi üzerine, “Ben aslında gelecektim fakat şu anda çok ileri düzeyde dişlerimden rahatsızım. Gözlerimin altı da şişmiş durumda. Sırf daha önce sıra aldığımız için basın toplantısına geldim. Zannediyorum Faruk Bal vardı, siz herhalde görmediniz” diye konuştu. Ancak MHP Konya Milletvekili Faruk Bal Radikal’e, “Cenaze törenine katılmadım, o saatte televizyon programındaydım” dedi. Bal, “MHP özellikle mi katılmadı” sorusuna ise, “Hayır. Ben önceden söz verdiğim bir televizyon programına gittim. Özellikle katılmadı gibi laflara gerek yok” yanıt verdi. MHP Grup Başkanvekili Mehmet Şandır da “Ben yetişemedim. Gruptan başka arkadaşımızın katılıp katılmadığını bilmiyorum. Görevlendirme yapılmadı” dedi.
Kardeş Barzani geliyor 

Elçi’nin bugün Cizre’de yapılacak cenaze töreni için de hummalı bir çalışma yürütülüyor. Bu arada Hürriyet Daily News’den Emine Kart’ın haberine göre Elçi’nin Cizre’deki cenazesine Irak’taki Kürdistan Yönetimi’nden yüksek düzeyde bir katılım gerçekleşecek. KDP Genel Sekreteri Fazıl Mirani’nin katılması beklenen cenazede Mesud Barzani’yi kardeşi Sidad Barzani temsil edecek.

Yaşar Kemal’in mesajı

“Şerafettin Elçi, Kürt tarihini, kültürünü, edebiyatını derinlemesine bilen, Türkiye’deki Kürtlerin sorunlarını yakından bilen bir siyaset adamıydı. Türkiye’nin demokratikleşme arayışı, namuslu ve tutarlı bir sesini yitirdi. İnsanca ve kardeşçe yaşamak isteyen herkesin başı sağ olsun. O bir kahramandı.”