Keşke şaka olsaydı

'Gerekçe' oldu
Gaziantep'te yayımlanan 'Fırat'ta Yaşam' isimli gazetede, Doç. Fikret Başkaya ile yapılan 'Sivil Toplum: Apolitizasyonun Aracı' başlıklı röportajı yapan gazeteciye ve yazıişleri müdürüne DGM'de dava açıldı. Davanın gerekçelerinden biri şu:
'Apolitizasyon' sözcüğü, Apo'yu çağrıştırıyor.
'Dilbilgisine uymaz'
Röportajda Öcalan'ın adı, İmralı yargılaması sırasında Başkaya'ya bir yazıdan ötürü açılan davayla ilgili hatırlatma sırasında geçiyor. Sanıklar, "Bu sözcüğe atıfta bulunup dava açmak temel hak ve özgürlüklere, dilbilgisine uymaz" dedi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Gaziantep'teki yerel 'Fırat'ta Yaşam' gazetesinde Doç. Dr. Fikret Başkaya'yla yapılan 'Sivil Toplum: Apolitizasyonun Aracı' başlıklı röportaj nedeniyle, gazeteci Mehmet Boncuk hakkında dava açıldı. Adana 1 No'lu DGM'de yargılanacak olan Boncuk, 'apolitizasyon' sözcüğü içinde 'apo' geçtiği için, bölücülük yapmakla suçlanıyor.
Gaziantep'teki yerel 'Fırat'ta Yaşam' gazetesinin 12-19 Mart 2001'de yayımlanan sayısında, gazeteci Mehmet Boncuk'un, Türkiye ve Ortadoğu Forumu ile Özgür Üniversite Başkanı Doç. Dr. Fikret Başkaya ile yaptığı bir röportaja yer verildi.
'Sivil Toplum: Apolitizasyonun Aracı' başlıklı röportajın yayımı ardından Gaziantep Emniyet Müdürlüğü, Cumhuriyet Başsavcılığı'na suç duyurusunda bulundu. Gazetedeki bazı haber ve röportajlarda suç unsuru tespit edildiği belirtilen suç duyurusunda, "Başkaya'yla yapılan söyleşinin başlığında, yazının içeriğiyle hiçbir ilişkisi olmayan 'Apolitizasyonun aracı' başlığı kullanıldığı, yazının başlığında bölücü terör örgütü lideri Abdulah Öcalan'ın anımsatıldığı tespit edilmiştir" denildi. Suç duyurusunda, üç ayrı haber ve yorumda daha suç unsuru tespit edildiği belirtilerek, yayının toplatılması ve TCY'nin 312. maddesi uyarınca dava açılması da istendi.
Ne hukuk, ne dilbilgisi
Bunun üzerine Gaziantep 2. Sulh Ceza Mahkemesi'nin 19.03. 2001 tarih ve 2001/55 sayılı kararıyla gazete toplatıldı. Toplatma kararı ardından da Adana DGM Başsavcılığı'nca Başkaya, Boncuk ve gazetenin Sorumlu Yazı İşleri Müdürü Halil Şahin hakkında aynı gerekçeyle dava açıldı. İddianamede, röportajın başlığında Abdulah Öcalan'ın anımsatılmaya çalışılarak TCY'nin 312. maddesi uyarınca, 'Halkı din, dil, ırk ve mezhep farkı gözeterek ayrımcılık yapıldığı' belirtildi.
Gaziantep'te talimatla ifadesi alınan Şahin ve Boncuk, suçlamaları reddetti. Sanıklar ifadelerinde, apolitizasyon ya da depolitizasyon kavramının Öcalan ya da Türkiye Cumhuriyeti'nin olmadığı dönemde kulanıldığını belirterek, "Bu sözcüğe atıf yaparak suç duyurusunda bulunmak, yayın toplatmak ve hakkımızda dava açmak temel hak ve özgürlüklere uymadığı gibi, dilbilgisi kurallarına da uymaz" dedi.
Sanıklar hakkında açılan dava kısa süre içinde Adana 1 No'lu DGM'de görülmeye başlanacak.
Bölücülük yapıldığı öne sürülen altı soruluk röportajda ise Başkaya, sivil toplum örgütlerini ve partileri eleştirerek, sisteme muhalif demokratik tepkilerin başarıya ulaşmamasından, bu kurumların başındaki kişilerin sorumlu olduğunu söyledi. Başkaya, devletin, bu sivil toplum örgütlerini toplumu manipüle etmekte kullandığını öne sürdü.