KESK'liler adliyede

KESK'liler adliyede
KESK'liler adliyede
28 ilde "terör örgütü DHKP/C'ye" yönelik yapılan operasyonların Ankara ayağında gözaltına alınan çoğunluğu KESK üyesi 30 memur, adliyeye sevk edildi

Radikal.com.tr - Şüphelilerin savcılık sorgusunda katıldıkları yasal eylemler, aramalarda delil olarak el konulan kitaplar, Grup Yorum konseri için neden bilet sattıkları ve düzenlenilen pikniklere neden katıldıkları sorulduğu öğrenildi.

Yasadışı DHKPC üyesi oldukları iddiasıyla gözaltın alınan KESK üyeleri emniyetteki sorgularının ardından dün Ankara Adliyesine sevk edildi. TMK’nın 10. maddesiyle görevli soruşturma savcısı Çetin Durak’a ifade veren şüphelilere sorgularında katıldıkları yasal eylemeler ve basın açıklamaların sorulduğu belirtildi.

‘BILETI NIYE SATTINIZ’

Soruşturma kapsamında yapılan ev aramalarında bir çok kitap ve dergiye suç delili olarak el konuldu. Şüphelilere Emniyet sorgusunda Grup Yorum biletlerini neden sattıkları soruldu. Şüphelilere savcılık sorgusunda katıldıkları bazı pikniklere ilişin sorularda soruldu. Şüphelilerin savcılık sorgusu devam ederken, KESK üyeleri de adliye önünde toplandı. KESK Başkanı Lami Özgen, burada yaptığı konuşmada “Bizleri baskı altına almaya çalışan, haklı mücadelemizden döndürmeyi amaçlayan her türlü hukuk dışı ve fiili uygulamaların karşısında sessiz kalmayacağımızı haykırıyoruz” dedi.

KESK üyesi 30 kişinin DHKP-C operasyonu kapsamında tutuklanması talep edildi. KESK’lilerin Ankara Adliyesi’ndeki savcılık sorguları akşam saatlerinde tamamlandı. TMK’nın 10. maddesiyle görevli cumhuriyet savcılarınca alınan ifadenin ardından sendikacılar tutuklama talebiyle mahkemeye sevk edildi. Tutuklanması istenen isimler arasında, KESK Eğitim ve Örgütlenme Sekreteri Akman Şimşek de bulunuyor.