KESK'lilere şafak baskını: 35 kişi gözaltına alındı

KESK'lilere şafak baskını: 35 kişi gözaltına alındı
KESK'lilere şafak baskını: 35 kişi gözaltına alındı

KESK?in Ankara?daki genel merkezine yapılan baskında, her taraf didik didik aranırken çok sayıda dokümana el konuldu. Fotoğraf: VOLKAN FURUNCU / aa

Jandarmanın beş ilde yaptığı operasyonla bazı öğretmenler okuldan gözaltına alındı. KESK Genel Merkezi'ne de baskın düzenlendi

İZMİR/ ANKARA/İSTANBUL - İzmir İl Jandarma Komutanlığı’nın, PKK’ya yönelik yürüttüğü soruşturma kapsamında, Kamu Emekçi Sendikaları Konfederasyonu’nun (KESK) genel merkezine ve KESK’e bağlı öğretmen sendikası Eğitim-Sen’e operasyon yapıldı. Beş ayrı ilde 35 kişi gözaltına alınırken, bir sendikacı yolcu otobüsünde, bir diğeri havalimanından alınarak karakola götürüldü. Manisa’da, öğretmen bir çiftin evi saat 06.00 sıralarında basıldı. Öğretmenevindeki Kürtçe dergilere el konuldu. Van’da da bir öğretmen, saat 04.00’te evine yapılan operasyonla uyandırılıpgözaltına alındı. KESK avukatı Oya Aydın, genel merkezdeki aramada savcının bulunmadığını, sendikal dokümanların yanı sıra kadın dergilerine bile el konulduğunu söyledi. Aydın“Arama usulsüzdür” dedi.

Gerekçe KCK çalışması
İzmir İl Jandarma Komutanlığı, Torbalı’dan gelen ihbar mektubu üzerine savcılıkla beraber yürüttüğü koordineli çalışmanın ardından takibe aldığı kimi şüphelilerin bağlantılarına ulaştı. İddiaya göre, izlenen kişilerin PKK’nın Türkiye Meclisi (KCK) yapılanmasında görev yapan kişilerle bağlantıları bulunduğu, çeşitli eylemlere katıldıkları bilgisinden hareket eden jandarma, İzmir 10. Ağır Ceza Mahkemesi’nden alınan arama ve gözaltı kararları doğrultusunda dün Ankara, İstanbul, İzmir, Van ve Manisa’da çok sayıda ev ve işyerine eşzamanlı baskın yaptı.

Okuldan gözaltı
İzmir’de, sabah saatlerinde başlatılan operasyonlarda, Eğitim-Sen’li öğretmenlerin okullarına bile baskın yapıldı. Dersler sürerken, sivil giyimli ekipler, şüpheli gördükleri öğretmenlerin dolaplarında arama yaptı, kimilerini gözaltına aldı. İzmir’de ayrıca Eğitim-Sen 1 No’lu Şube’deki beş saatlik aramada, çeşitli belgelere el konuldu. 

Yolcu otobüsüne baskın
Sabah saat 07.00’de Ankara’da iki eve baskın düzenleyen Ankara Jandarma Alay Komutanlığı ekipleri, Eğitim-Sen’de görev yapan Lami Özgen ile Yüksel Mutlu’yu gözaltına aldı. Yine aynı saatlerde İstanbul’dan Ankara’ya giden bir yolcu otobüsü Kazan gişeler bölgesinde durdurularak, Eğitim-Sen Kadın Sekreteri Gülçin İsbert gözaltına alındı. 

Aramada savcı yoktu
KESK Kadın Sekreteri Songül Morsümbül ise İstanbul Atatürk Havalimanı’nda gözaltına alındı. Songül Morsümbül’ün KESK Genel Merkezi’ndeki odası jandarma tarafından arandı. Beş saat süren aramada,  afişler, resmi yazışmalar, telefon görüşmelerinin kayıtları ve belgenin yanı sıra bazı bilgisayar ve cd’lere de ‘kanıt’ sayılıp el konuldu.
KESK avukatlarından Oya Aydın, genel merkez binalarında yapılan aramanın usulsüz olduğunu, arama sırasında savcının bulunmadığını belirterek , şunları söyledi:
“Bilgisayar ve cd’ler kopyası alınmadan götürüldü. Bir kopyasını talep etmemiz üzerine, bunun için teknik donanımlarının bulunmadığını söylediler. Arama sırasında bütün afişlere el konuldu. Süt izniyle ilgili afişler de dahil olmak üzere, yaklaşık 20 yıldır yayımlanan feminizmle ilgili bir kadın dergisi ile ilgili sorular yöneltilerek dergiye el konuldu. Operasyonun KESK’in muhalif duruşuna yönelik olduğunu düşünüyoruz. Bu bir KESK operasyonudur.”
KESK Genel Sekreteri Emirali Şimşek ise “250 bin üyesi olan bir demokratik kitle örgütü aranırken bir tek savcının bulunmaması kabul edilemez” dedi.

Delil: Kürtçe dergi
Operasyonun Manisa ayağında ise Turgutlu Anadolu Lisesi’nde matematik öğretmenliği yapan A.A.’nın evine jandarma ve polis tarafından saat 06.00’da operasyon yapıldı. Evli ve iki çocuk babası  A.A.’nın evinden, Kürtçe dergiler alındı. A.A.’nın eşinin de ilkokul öğretmeni olduğu öğrenildi.
Van’da ise Eğitim-Sen’li Mehmet Akif Ersoy Lisesi öğretmeni Hasan Umar’ın evi saat 04.00’te jandarma tarafından basıldı. Umar gözaltına alınırken, saat 09.15’te de sendika binası basıldı.

11 sendika bağlı, 223 bin üyesi var

Kamu Emekçi Sendikaları Konfederasyonu’na (KESK) bağlı 11 sendikada 2008 rakamlarına göre 223 bin 460 kayıtlı üye bulunuyor. KESK’e bağlı sendikalar şunlar: Eğitim ve Bilim Emekçileri Sendikası (EĞİTİM-SEN), Sağlık ve Sosyal Hizmet Emekçileri Sendikası (SES), Tüm Belediye ve Yerel Yönetim Hizmetleri Emekçileri Sendikası (TÜM BEL-SEN), Büro Emekçileri Sendikası (BES), Enerji Sanayi ve Maden Kamu Emekçileri Sendikası (ESM), Tarım Orkam-Sen, Basın Yayın ve İletişim Emekçileri Sendikası (Haber-Sen), Yol, Yapı, Altyapı, Tapu ve Kadastro Emekçileri Sendikası (Yapı Yol-Sen), Birleşik Taşımacılık Çalışanları Sendikası (BTS), Kültür ve Sanat Emekçileri Sendikası ile Diyanet ve Vakıf Emekçileri Sendikası (DİVES)
Geçen yıl ağustos ayında gerçekleştirilen toplugörüşmelerde Türkiye Kamu Sen yedi, Memur Sen üç, KESK ise bir sendika ile temsil edilmişti. (Radikal, dha)