Kevin Costner da Köşk'e eşsiz çıktı

Türkiye dün Cumhuriyet'in 84. yılını kutlarken, Ankara'da devlet erkânının katıldığı törenlere CHP'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü boykotu ve Hollywood yıldızı Kevin Costner'ın 'eşsiz' Çankaya resepsiyonuna katılımı damgasını vurdu.

ANKARA - Türkiye dün Cumhuriyet'in 84. yılını kutlarken, Ankara'da devlet erkânının katıldığı törenlere CHP'nin Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ü boykotu ve Hollywood yıldızı Kevin Costner'ın 'eşsiz' Çankaya resepsiyonuna katılımı damgasını vurdu.
Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün sabah başkentte Gül başkanlığındaki devlet ileri gelenlerinin Anıtkabir ziyaretiyle başladı. Ziyarette Başbakan Tayyip Erdoğan ve CHP lideri Deniz Baykal yan yana yürüdü. Daha sonra askerler ve öğrenciler, Atatürk'ün kabrinin önünden saygı geçişi yaptılar. Gül, törenden sonra TBMM'ye geçerek, devlet protokolü ve yabancı misyon şeflerinin kutlamalarını kabul etti. Törene, CHP lideri Baykal ve CHP'lilerin dışında bütün partilerin liderleri ve temsilcileri katıldı.
Askerler ile DTP aynı çatı altında
DTP'yi bu törende Grup Başkanvekilleri Fatma Kurtulan ve Selahattin Demirtaş temsil etti. Milletvekillerinin ve Cumhurbaşkanı'nın yemin törenlerine ve Meclis'in açılış resepsiyonuna katılmayarak DTP'lilerle bir araya gelmemeye özen gösteren askerler, dün hem Meclis'te hem Çankaya Köşkü'nde ilk kez DTP'lilerle aynı çatı altında bulundu.
Büyükanıt'ın tören sırasında liderlerle konuşurken eliyle ağzını kapatarak dudak okunmasına karşı önlem aldığı dikkat çekti. Hipodrom'daki törende Genelkurmay Başkanlığı Özel Kuvvetler Komutanlığı'na mensup subay ve astsubaylardan oluşan TSK Paraşüt Timi'nin gösterisi nefesleri kesti. Paraşütçüler Türk bayrağı ve Atatürk posteriyle atlayış yaptı. Bu sırada 'Hainler sözüm sizedir; hain dağa çıksa da, bu vatan bölünmez. İnmez bu bayrak' anonsu yapıldı. Büyükanıt, tören kıtasını selamlarken Gül'e şefer tribününün bulunduğu yeri eliyle işaret etti. Büyükanıt'ın işaret ettiği ve Gül'ün el salladığı trübünde damadı Ercan Caymaz ve torunu Bengisu Caymaz'ın olduğu gözlendi. Hipodromdaki törende DTP'den temsilci yoktu.
Gül, daha sonra Cumhuriyet'in 84. yılı nedeniyle Çankaya Köşkü'nde resepsiyon verdi. Cumhurbaşkanı'nın türban hassasiyetinden dolayı gündüz saatlerinde eşsiz verilen ve devlet protokolünü bir araya getiren resepsiyonun sürpriz konuğu ise ABD'li oyuncu Kevin Costner oldu. Resepsiyona gelmeden önce Anıtkabir'i de ziyaret eden Costner, aslında Gül'ün bugün çeşitli kesimlerden isimlerin katılacağı eşli resepsiyona devetliydi. Ancak ünlü yıldızın program değişikliği nedeniyle dün aniden devlet erkânı davetlileri arasına alındığı öğrenildi. Costner salona girdiğinde basının ilgisi, devlet yetkililerinden uzaklaşıp bir anda Hollywood yıldızına yöneldi. Ünlü yıldız, Cumhurbaşkanı Gül ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'la uzun uzun sohbet etti. Costner'ın tanışmak istediği isimlerden bir diğeri ise Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt oldu. Costner, Büyükanıt'la tanışmak için resepsiyon salonunun öteki ucuna kadar gitti.
CHP, Meclis'teki kutlamada olduğu gibi Çankaya Köşkü'ndeki kutlamada da 'Gül protestosu'nu devam ettirdi.Dillerde teröre lanet, gökyüzünde barış güvercinleriBaşkent'te gün boyu yapılan kutlamalar gece de sürdü, vatandaşlar bayraklar ve meşalelerle Anıtkabir'e yürüdü. Hakkâri'nin Yüksekova ilçesi Dağlıca bölgesinde ise öğrenciler barış güvercinleri uçurdu.
FOTOĞRAF: RIZA ÖZEL / AA
FOTOĞRAF: OSMAN BEKLEYEN / DHA


Cumhuriyet Bayramı kutlamaları dün birçok ilde teröre lanet yağdırılan gösterilerle birleşti. Bazı illerden bayram notları şöyle:
ANITKABİR'E AKIN: Gün boyu süren kutlamalar gece saatlerinde de devam etti. Kentin çeşitli yerlerinde ellerinde meşaleler ve bayraklarla toplanan vatandaşlar Tandoğan'a yürüdü. Anıtkabir de ziyaretçi akınına uğradı, 4 bin 813'ü yabancı 427 bin 124 kişi Atatürk'ün kabrindeydi. Anıtkabir'i geçen yıl 29 Ekim de 68 bin 742 kişi ziyaret etmişti.
ADAPAZARI'NDA 30 BİN KİŞİLİK GÖSTERİ: Kutlamaların ardından yapılan teröre lanet mitingine yaklaşık 30 bin kişi katıldı. Kürsüden şehit isimleri tek tek okunurken, mitinge katılanlar 'Burada' diye seslendi. 'Şehitler ölmez, vatan bölünmez', 'Türk-Kürt kardeştir PKK kalleştir' sloganlarının atıldığı mitingde 'Talabani kedilerin senin olsun, köpeklerini almaya geleceğiz' pankartları açıldı.
200 bin kişi yürüdü
SAMSUN'DA COŞKU: Cumhuriyet kutlamalarına en yoğun katılımın olduğu yerlerden biri Samsun'du. Yaklaşık 200 bin kişi yürüyüş düzenleyerek PKK aleyhine sloganlar attı.
BOLU'DA MEHMETÇİĞE ŞEMSİYE: Bolu'da bayram yağmur altında kutlandı. Öğrenciler flama ve Türk bayraklarının altına girerken, töreni izleyenler, askerlere şemsiye tuttu.
DİYARBAKIR'DA PROTESTO: Diyarbakır'daki kutlamalar geçen yıllara göre daha yüksek bir katılımla gerçekleşti. F- 16 savaş uçaklarının da gösteri yaptığı kutlamalardan sonra Şehit Aileleri Derneği üyeleri terörü protesto yürüyüşü düzenledi.
MALATYA'DA İLK KEZ TANKLAR KENTTE: Malatya'da Atatürk Anıtı'na çelenklerin konulmasının ardından, Kapalı Çarşı önünde düzenlenen geçit törenine, halkın ilgisi yoğun oldu. Malatya'daki Cumhuriyet Bayramı kutlamalarında bir ilk yaşandı ve ilk kez şehir merkezine giren tanklar resmi geçide katıldı.
HAKKÂRİ'DE GÜVERCİN: 12 askerin şehit olduğu Dağlıca'ya 25 kilometre mesafedeki Kamışlı Köyü Mehmetçik-Basın İlköğretim Okulu öğrencileri 'Yaşasın Cumhuriyet, Yaşasın Barış' diyerek güvercin uçurdu. Yüksekova'nın merkeziyle Çukurca'da da coşkulu kutlamalar yapıldı.
KOCAELİ'DE TÜRBAN KRİZİ: Kocaeli'nin Körfez ilçesindeki kutlamalarda türban krizi yaşandı. AKP Kocaeli Milletvekili Muzaffer Baştopçu türbanlı eşini protokolun en ön sırasına oturtunca, Garnizon Komutan Vekili Hava Yarbay Vedat Göger ve diğer askerler protokolü terk etti. Kutlamalara Baştopçu'nun eşsiz davet edildiği belirtildi. İkinci türban krizi akşam Körfez Kaymakamlığı'nın öğretmenevindeki resepsiyonda yaşandı. Baştopçu'nun bu resepsiyona da türbanlı eşi ile birlikte katılması üzerine askerler resepsiyonu terk etti. (dha)


Türkiye dün kırmızı beyaza büründüAntalya Antalyalılar dün bayram dolayısıyla evlerini Türk bayraklarıyla donatırken resmi geçit törenine katılım da çok yüksek oldu.
FOTOĞRAF: GÖKSEL YAPAR / DHA

* * * * *


Mengen Cumhuriyet coşkusuna, Bolu'nun aşçılarıyla ünlü Mengen ilçesi de katıldı. Mengen'deki törende aşçılar resmi geçit yaptı.
FOTOĞRAF: HÜSEYİN VARLIK / AA

* * * * *


İzmir Cumhuriyet Meydanı'ndaki kutlamaların ardından sahil boyunca yapılan yürüyüş on binlerce kişi katılarak teröre lanet yağdırdı.
FOTOĞRAF: KENAN ÇİMEN / AA

* * * * *


Hakkari Yüksekova'daki geçit töreninde asker bol bol alkışlandı. Askerler, merak uğruna tankların yanına kadar sokulan çocuklarla şakalaştı.
FOTOĞRAF: cem öksüz / AA