'Kibar Feyzo'lar grafiti yapıyor

Kemal Sunal'ın canlandığı ve başlık parası biriktirmek için gurbete gidip ağaya isyan eden 'Kibar Feyzo' karakteri gerçek oldu.

CİZRE - Kemal Sunal'ın canlandığı ve başlık parası biriktirmek için gurbete gidip ağaya isyan eden 'Kibar Feyzo' karakteri gerçek oldu. Şırnak'ın Cizre ilçesinde bu kez gençler başlık parası geleneğine isyan ederek tepkilerini grafitiyle gösterdiler.
Cadde ve sokak duvarlarına 'Cizreli babalar, başlık parası kalksın', 'Başlık parasına son' gibi yazılar yazan gençler, uygulamaya son verilmesini istiyor. Yörede başlık parası miktarı, 3 ile 20 bin YTL arasında değişiyor.
Başlık parası yanı sıra kız tarafının evlilik öncesi belli miktarda altın da istediğini söyleyen Belediye Başkanı Aydın Budak, şöyle diyor: "Başlık parasının kalkmasını istiyoruz. Ancak, altının faydalı olduğunu düşünüyorum. Çünkü, yöremizde kızların hemen tamamı çalışmıyor. Bu nedenle güvencesi yok. Boşanınca ortada kalıyor. Altın kadınların güvencesi."
Yaşlılar: Sürsün
Başlık parasının sürmesini isteyenlerin başında yaşlılar geliyor. 70 yaşındaki Ahmet Kevser, "Bu uygulama yüzyıllardır devam ediyor, ben de kızlarımı evlendirirken başlık parası istedim. Oğlumu evlendirirken başlık parası ödedim. Bu parayı kızın ailesi alıp harcamıyor. Kızının çeyizi ve diğer ihtiyaçları için kullanıyor" diyor.
Bir grup genç ise zaten iş bulmakta zorluk çektiklerini, bu nedenle evlilik öncesi başlık parası istenmesinin kendilerini sıkıntıya soktuğunu söylüyor. Uygulamayı çağdışı olarak nitelendiren gençler, bazı ailelerin başlık parası bulmak için büyük miktarda borçlandıklarını belirtiyor.


    http://www.radikal.com.tr/7658357658350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.