'Kıbrıs AB'nin sorunu oluyor'

Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kıbrıs sorununun giderek bir AB sorunu haline geldiğini söyledi. Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos'la görüşen Barroso, AB Komisyonu'nun daha aktif şekilde devreye girme isteğinde olduğunu söyledi.
Haber: GÜVEN ÖZALP / Arşivi

BRÜKSEL - Avrupa Birliği Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, Kıbrıs sorununun giderek bir AB sorunu haline geldiğini söyledi. Rum Kesimi lideri Tasos Papadopulos'la görüşen Barroso, AB Komisyonu'nun daha aktif şekilde devreye girme isteğinde olduğunu söyledi.
Türk tarafında gerçekleştirilen seçimlerin ve Türkiye'nin müzakere sürecinde olmasının Kıbrıs sorununun çözümü için daha iyi bir ortam oluşturduğunu söyleyen Barroso, "Kıbrıs sorunu giderek artan bir şekilde AB'nin sorunu haline geliyor. Komisyon daha fazla devreye girmeye ve daha büyük bir rol oynamaya hazır" dedi.
'Çözüm BM şemsiyesi altında olur'
Papadopulos'un yerleştirmeye çalıştığı "AB'yi sürece daha aktif şekilde dahil etme politikası" meyvelerini vermiş görünürken Barroso, AB'nin rolü konusunda KKTC Başbakanı Mehmet Ali Talat'ın da olumlu görüş içinde olduğunu kaydetti. AB'nin birleşmiş bir Kıbrıs'tan yana olduğunu söyleyen Barroso, sorunun Birleşmiş Milletler şemsiyesi altında çözüleceğini vurguladı.
Kıbrıs'a ilişkin olarak bulunacak herhangi bir sonucun AB müktesebatı açısından etkisi olacağını hatırlatan Barroso, görüşme sırasında Papadopulos'a "Çözüme yönelik ileri adımlar atılmalı" mesajı verdi.
Papadopulos'un da görüşmede Barosso'ya soruna bir an önce çözüm bulunması için gerekli adımları atma konusunda hazır olduğu mesajı verdiği belirtildi.


    http://www.radikal.com.tr/7394507394500

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.