Kıbrıs kavgası kızıştı

TOBB: Hakkaniyet yok
KKTC Cumhurbaşkanı Denktaş'ı 'uzlaşmazlık'la suçlayan TÜSİAD Başkanı Özilhan'a ilk yanıt TOBB Başkanı Hisarcıklıoğlu'ndan geldi: Halkın özgür iradeyle seçtiği cumhurbaşkanının uzlaşmaz konuma sokulması, hakkaniyetle bağdaşmaz.
BUSİAD: Özilhan haklı
BUSİAD Başkanı Beysel, "Özilhan'ı doğru anlamalı. Kıbrıs önümüzde 26 yıldır engel" dedi. MGK toplantısından, 'ne taviz, ne şahinlik' kararı çıktı. Ankara ise, Denktaş'ın Rum Kesimi lideri Klerides'le yüz yüze görüşmeleri sürdürmesini talep etti.

ANKARA/BURSA - Türk Sanayicileri ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Tuncay Özilhan'ın Kıbrıs sorunuyla ilgili çıkışı ortalığı karıştırdı.
Özilhan'ın KKTC Cumhurbaşkanı Rauf Denktaş'ın 'uzlaşmaz tutum' takındığını savunarak, 'Kıbrıs için AB'den olmayalım' şeklinde sözlerine Türkiye Odalar ve Borsalar Birliği (TOBB) ile TÜSİAD'ın duayeni Aydın Bolak tepki gösterdi. Bursa Sanayici ve İşadamları Derneği (BUSİAD)
Özilhan'a destek verirken, siyasiler ise, "Ne Kıbrıs'tan ne AB'den vazgeçelim" dedi.
TOBB Başkanı Rifat Hisarcıklıoğlu: Türkiye-AB ilişkilerinde, Kıbrıs meselesinin gündemin ana maddesi haline getirilmesi ve üyelik görüşmelerini engelleyici bir sürece sokulması yaklaşımını, kategorik olarak reddediyoruz. Kıbrıs sorununda, Rum tarafı ve AB'nin üzerine düşen sorumluluklarını yerine getirmemesi, buna mukabil halkının özgür iradesiyle seçilmiş yasal cumhurbaşkanının uzlaşmaz konuma sokulması, hakkaniyetle bağdaşmamaktadır. Görüşmelerde, müzakerelerin taraflar arasında sürdürülmesini destekliyoruz.
Eski TÜSİAD Divan Başkanı Aydın Bolak: TÜSİAD'ı bağlayacak bir beyanın, üyelerin çoğunluğunun kabul edeceği bir beyan olması lazım. Bu sağlandı mı bilmiyorum. 'Uzlaşmaz tutum' ağır bir itham. Aynı şeyi Yunanlılar da söylüyor. Kıbrıs'ın bağımsızlığı için bunca sene uğraşan liderin tutumunun uzlaşmazlığı nedir? Uzlaşsa ne olacak? Rumlarla, Yunanlılarla dostluk mu tesis edilecek? Kıbrıs'ın teslimine 'evet' mi diyecek. Türkiye de Denktaş'tan farklı düşünmüyor.
BUSİAD Başkanı Celal Beysel: Özilhan'ın açıklaması doğru algılanmalı. Kıbrıs meselesi, 26 yıldır Türkiye'nin önünde bir engeldir. Sorunu çözemediğimiz her gün, konu aleyhimize gelişiyor. Zararın neresinden dönersek kârdır. Geçirdiğimiz her gün, buluşacağımız makul noktayı, Yunanistan lehine geliştirmektedir. Eğer bu konu 15 sene önce ciddiyetle çözülmeye çalışılsaydı, bugünkünden çok daha güçlü bir pozisyonda olacaktık. Böyle devam edersek, 10 yıl sonra daha güçsüz bir durumda olacağız.
AKP Genel Başkan Yardımcısı Abdullah Gül: Ne Kıbrıs'tan, ne AB'ye tam üyelikten vazgeçilir. Türkiye AB'ye tam üye olabilmesi için ekonomik, hukuki ve idari reformları gerçekleştirmeli. Türkiye AB'ye girmeyi çok arzu ediyormuş gibi davranıyor, ancak bir şey yapmıyor. Özilhan'ın açıklamaları yanlış.
DYP Genel Başkanı Tansu Çiller: Helsinki'deki yazılı metin Kıbrıs'ı, Türkiye ile Yunanistan arasında değil Türkiye ile Avrupa Birliği arasında mesele haline getirdi. Şimdi Türkiye ne Avrupa Birliği'nden
ne de Kıbrıs'tan vazgeçebilir. Gümrük Birliği ile birlikte başlayan süreçte Kıbrıs meselesinin AB ile Türkiye arasında bir mesele olmasını reddettik. Oysa Helsinki'de bunu AB metne koydurttu. Kuzey Kıbrıs'ı eğer 'Türkiye'ye ekleyeceğiz' diyorsanız, karşınızda AB'yi bulursunuz.
SP Genel Başkanı Recai Kutan: Kıbrıs meselesi, tamamen diyalog içinde, müzakereler
halinde çözüme ulaştırılmalı.
Özilhan'ın görüşüne katılmamız söz konusu olamaz.
(Radikal/aa)