'Kıbrıs modeliyle çözün'

Türkiye, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ nedeniyle yaşanan ihtilafı 'Kıbrıs modeli'yle çözmek için düğmeye bastı.
Haber: DENİZ ZEYREK / Arşivi

İSTANBUL - Türkiye, Ermenistan ile Azerbaycan arasında Dağlık Karabağ nedeniyle yaşanan ihtilafı 'Kıbrıs modeli'yle çözmek için düğmeye bastı. Dışişleri Bakanı Abdullah Gül, Azerbaycan Dışişleri Bakanı Elmar Mammadyarov ve Ermenistan Dışişleri Bakanı Vartan Oskanyan'ı bir araya getirdi. Görüşme öncesinde Oskanyan'a Kıbrıs'ta kopan görüşmelerin 'kazan-kazan" mantığıyla yeniden başladığını anımsatan Gül, Karabağ sorununun da bu mantıkla çözülmesini önerdi. Hem Azeri, hem de Ermeni bakanlar, Gül'ün önerisini sıcak karşıladı.
'Halklar ikna edilmeli'
Gül, dün önce Oskanyan ile Hyatt Regency Oteli'nde bir araya geldi. Muadiline Azerbaycan'la ihtilafın giderilmesi için iki ülke halkları arasındaki 'düşmanca' yaklaşımlara son verilmesinin önemini anlatan Gül, "Bunu ki halkın da kazanacağı yaklaşımlarla ortadan kaldırırsınız. Taraflar 'kazan-kazan' için fedakarlıklara hazır olmalıdır" dedi. Gül, yönetimlerin halkları çözüme hazırlamak zorunda olduğunu söyledi.
Oskanyan ise üçlü görüşmelerin sadece Yukarı Karabağ sorununa endekslenmemesini istedi. Gül, Türkiye Karabağ ihtilafı sürdükçe Türkiye-Ermenistan ilişkilerinin normale dönmeyeceğini anlattı. Gül, ihtilafın çözüm yoluna girmesi ve Ermenistan'ın Türkiye ile ilişkilerinde iyi niyetini ortaya koymasının sınır kapısı açılması gibi adımlarla karşılık bulabileceğini belirtti. Gül, Oskanyan'a "Soykırım konusunda adım atmadan, Karabağ sorununu çözmeden bizden sınır açmamızı beklemeyin. Siz adım atın ki, karşınızdan da adım gelsin" uyarısında bulundu.
Üçlü toplantı Gül-Oskanyan görüşmesinin hemen ardından gerçekleşti. Kafkasların istikrarı için ihtilafın ortadan kaldırılması gereğine işaret eden Gül, iki taraftan da çözüm için çalışmasını istedi. Azeri heyeti işgale son verilmesi gerektiğini öne sürerken, Gül'ün ısrarıyla diyalog kararı alındı. Taraflar, Türkiye'nin öncülüğünde 'Kafkaslar için yeni bir vizyon' çizerken, barış ve istikrar yolunda NATO ve AB gibi önemli birliklerin desteğini sürekli tutmayı benimsedi.
Gül: Yeni strateji hazır
NATO ve AB'nin Kafkaslar'da 'komşuluk anlayışı' üzerine kurulu bu stratejiyi destekleyeceğini belirten Gül, şöyle dedi: "Bu bölgede ülkeler, kendi başlarına sorunları çözememiştir. Stratejimiz, ülkelerin işbirliğine dayanıyor. Azerbaycan, Ermenistan ve Gürcistan dışişleri bakanları bir araya gelecek ve işbirliğinin ayrıntılarını belirleyecektir."
Ermenistan'la Türkiye arasındaki sorunlar Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in Fransa Cumhurbaşkanı Jacques Chirac ile görüşmesinde de gündeme geldi. Sezer, Chirac'a "Soykırım iddiaları bizi üzüyor" dedi.