Kıbrıs'ta batık bankacıya infaz

KKTC'de 2000'deki krizde batınca Rum Kesimi'ne kaçan Everestbank'ın eski sahibi Elmas Ali Güzelyurtlu, eşi ve 15 yaşındaki kızıyla öldürüldü.
Haber: SEFA KARAHASAN / Arşivi
BİROL BEBEK / Arşivi

LEFKOŞA - KKTC'de 2000 yılındaki ekonomik krizde bankasının batması üzerine Güney Kıbrıs'a kaçan Everestbank'ın eski sahibi Kıbrıslı Türk işadamı Elmas Ali Güzelyurtlu, ailesiyle birlikte öldürüldü.
52 yaşındaki Güzelyurtlu'yla 50 yaşındaki eşi Zerrin ve 15 yaşındaki kızı Aygül, Güney Lefkoşa'nın Leartin Cennto Ayos Dometyos Caddesi'ndeki evlerinden kendilerine ait LEUX marka ciple kimliği belirsiz kişiler tarafından kaçırıldı. Güzelyurtlu ailesi, Güney Lefkoşa-Larnaka anayolunun Koşşi (Üç Şehitler) Köyü mevkiinde, başlarına sıkılan kurşunlarla öldürüldü. Güzelyurtlu'nun cesedi bir çukurda, eşi ve kızının cesedi ise aracın içinde bulundu. Cesetleri bulduğunda üzerlerinde pijamaların olduğunu açıklayan Rum polisi, bölgeyi kordon altına alıp soruşturma başlattı.
Rum kaynaklarına göre, Emniyet Müdürü Tasos Panayotu, kurbanların, pek çok kez başlarına ateş edilerek öldürüldüklerini, olay yerinde mermi kovanlarının da bulunduğunu ve bunların incelenmekte olduğunu belirtti. Cinayetin işlendiği yerin yanında bulunan RMMO kışlasının komutanı Stiliano Mustuki de, kışla nöbetçisinin gece boyunca bir şey duymadığını söyledi.
Güzelyurtlu'nun annesi Fikriye Güzelyurtlu, oğlunun hiçbir sorununun olmadığını belirtti. Aygül Güzelyurtlu'nun önceki gece Kuzey'de arkadaşlarıyla eğlendiğini söyleyen ablası Ayşe Tenay ise, "Arkadaşlarının 'Bu gece bizde kal' önerisine ailesinin karşı çıkması nedeniyle Güney'e geçmişti. Kuzey'de kalsaydı öldürülmeyecekti" dedi.
KKTC İçişleri Bakanı Özkan Murat, cinayetin evlerinden alınarak işlendiği görüntüsü verildiğini, olayın derinliğine araştırıldığını belirtti. Güzelyurtlu ailesinin Güney Kıbrıs'ta yaşadığını hatırlatan Murat, "Şu anda bilgilerimiz sınırlı. Olay mafyanın işi olabilir" diye konuştu.
Rum Adalet ve Kamu Düzeni Bakanı Doros Theodoru ise, 'Güzelyurtlu ailesinin KKTC'den Güney Kıbrıs'a giden suç unsurları tarafından hesaplaşma veya intikam nedeniyle öldürülmüş olabileceğini' ifade ederek Rum polisinin ilk değerlendirmesinin bu yönde olduğunu aktardı.
KKTC'de 2000'in ilk günlerinde başlayan bankacılık krizi sonucu, 11 banka ve Peyak Koop. Bankası'na devlet tarafından el konulmuştu. Kuzey'de edindiği servetle bir anda dikkatleri üzerine çeken Güzelyurtlu'nun eski sahibi olduğu Everestbank'a, mali yapısı bozulduğu gerekçesiyle bakanlar kurulu kararıyla el konulmuş ve daha sonra banka tasfiye edilmişti. Güzelyurtlu, Everestbank'ın batmasında sorumlu olduğu gerekçesiyle yargılanmak üzereyken yasadışı yollardan kaçmıştı.


    http://www.radikal.com.tr/7348977348970

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.