Kıbrıs'ta gönüller bir

Errikos İoannu ile Polat Tömay (kucağında çocukla) lösemi tedavisi görüyordu; Tömay ilik buldu, Errikos şanssızdı. Tömay'ın parası bitince, para toplayıp Polat beyin eşi Nevnihal hanıma veren İoannu ailesi, Rum kesiminde bir de banka hesabı açtırıyor.
Haber: YORGO KIRBAKİ / Arşivi

ATİNA - Andres Vasiliu'yu ve Kemal Saraçoğlu'nu hatırlıyor musunuz? Biri altı diğeri 13 yaşındayken lösemi hastalığına karşı mücadele vermişlerdi. Biri Kıbrıslı Rum, diğeri Türk iki çocuğun bu mücadelesi Kıbrıs'ta, Türkiye'de ve Yunanistan'da binlerce insanı harekete geçirmişti. Andreas ve Kemal'e uygun omur iliği bulunabilmesi amacıyla insanlar kuyruklar oluşturdu. O savaşı Andreas kazanmış, Kemal kaybetmişti.
Annan Planı, Rumların AB üyeliği, diplomasi, taktik savaşı derken Andreas ve Kemal'in öyküsü unutuldu. Ama nisan ayından bu yana serbest geçişlerin yaşandığı adada, başka Andreas'lar, başka Kemal'ler de var.
Dün Yeşil Hat'ta gerçekleşen bir buluşma, insanlığın, yardımlaşmanın, dayanışmanın adada hep canlı tutulduğunu ortaya koydu.
Sınır kapısında buluşma
Oğulları Errikos'u genç yaşta lösemiden kaybeden Hrisostomos ile Markella
İoannu çifti, Ledra Palas'ta buluştukları Nevnihal Tömay'a içinde para olan bir zarf uzattı. Lösemili eşi Polat Tömay'ı yaşatabilmek için çırpınan Nevnihal, zarfı gözyaşları içinde kabul etti, KKTC'ye dönerken de kendisiyle telefonda yaptığımız söyleşide "O kadar duygulandım ki inanın daha zarfı açıp içinde kaç para diye bakamadım" diye konuştu.
Polat Tömay, Limasollu 32 yaşında bir öğretmen. Yedi yaşında bir oğlu da var. Lösemi teşhisiyle birlikte başlayan yaşama mücadalesi üç yıldan beri sürüyor. Polat Tömay bir süre Rum Kesimi'ndeki 'Makarios Hastanesi'nde tedavi gördü. Oda arkadaşı kendisi gibi lösemili Errikos İoannu'ydu. İkisi için de uygun ilik aranıyordu. Polat Tömay daha şanslı çıktı. Adı açıklanmayan bir Rumun iliği kendisine uyuyordu.
İlik nakli için Tömay, annesi ve babası ile birlikte İsrail'le gitti. Rum Yönetimi Sağlık Bakanlığı omur iliği nakli için gereken masrafları üstlendi ancak Tömay ailesi İsrail'deki masrafların altından da kalkamadı.
Nevnihal Tömay, KKTC'de yayımlanan Kıbrıs gazetesine verdiği demeçte eşini yaşatabilmek için maddi yardım istedi. Kıbrıs gazetesideki haber Rum televizyonu RİK'in dikkatini çekti. RİK'teki haber bülteninde ölen oğulları Errikos'un oda arkadaşı Polat Tömay'ın durumunu öğrenen
İoannu çifti derhal harekete geçti.
RİK yetkilileri çok sayıda Rum'un kendilerini arayarak 'Polat Tömay'a yardım etmek istiyoruz' dediğini belirtti. İoannu ailesi ise şimdi oğullarının oda arkadaşı Tömay'ın tedavi masrafları için Rum Kesimi'nde bir bankada yardım hesabı açtıracak.