Kıbrıs'ta sertleşme

Denge bozulsa bile
MGK, 'Kıbrıs Eylem Planı'nı görüştü. Dünkü toplantıda, Rumlar AB üyesi yapılırsa KKTC ile birleşme dahil tüm seçeneklerin, Doğu Akdeniz'deki dengelerin bozulması pahasına, gündeme gelebileceği konuşuldu.
KKTC güçlendirilecek
KKTC'deki ekonomik önlemleri de masaya yatıran MGK, bildirisinde şöyle dedi: İki devletli yapı görmezden gelinemez. Güney Kıbrıs üyeliğe alınırsa, Akdeniz'de barış ve istikrar sarsılır.
Haber: MURAT GÜRGEN / Arşivi
DENİZ ZEYREK / Arşivi

ANKARA - Milli Güvenlik Kurulu (MGK), Kıbrıs'taki sorunların temelinde Rum Yönetimi'nin 'Yunan adası' saplantısı olduğunu vurguladı ve Avrupa Birliği (AB) ülkelerine 'Güney Kıbrıs'ı üyeliğe kabul ederseniz, Akdeniz'de barış ve istikrar sarsılır' uyarısı yaptı.
Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer başkanlığında Çankaya Köşkü'nde toplanan MGK'ya Başbakan Bülent Ecevit, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Hüseyin Kıvrıkoğlu, başbakan yardımcıları, kurul üyesi bakanlar, kuvvet komutanları katıldı. Ana gündemini Kıbrıs'ın oluşturduğu dört saatlik MGK'da, Kıbrıs'la ilişkilerden sorumlu Devlet Bakanı Şükrü Sina Gürel de brifing verdi.
'Rum Yönetimi meşru değil'
KKTC ekonomisinin güçlendirilmesi önlemleri ve siyasi gelişmeleri de değerlendiren MGK, sorunların 37 yıldır aşılamaması temelinde 'Rum tarafının Kıbrıs'ı Yunan adasına dönüştürme saplantısının yattığı' belirlemesini yaptı. Rum Yönetimi'nin uluslararası anlaşmalar ve hukuk açısından hiçbir meşruluk taşımayan sıfat ve iddialarını sürdürme çabasının, sorunların bir diğer nedeni olduğu vurgulandı.
MGK, AB ülkelerini de, Rum Yönetimi'nin
adaylık başvurusu konusunda uyardı ve bölünmenin derinleşebileceğine işaret etti. MGK Genel Sekreterliği'nden toplantıya ilişkin olarak yayımlanan bildiride de şu ifadelere yer verildi:
'Bir yere varılamaz'
"Adada iki eşit halk ve iki eşit egemen devlet vardır. Kıbrıs'ta iki tarafça kabul edilebilir bir uzlaşının bulunması, iki devletin egemen eşitliğinin benimsenmesine bağlıdır. Aksine iddialarla bir yere varılamadı, varılması mümkün de değildir. Mevcut iki devlet, herhangi bir çözümün başlangıç noktasıdır.
'1974 öncesine dönülemez'
Güney Kıbrıs'ın 1960 anlaşmalarına aykırı olarak yaptığı tek taraflı müracaat sonucu AB üyeliğine alınması adadaki bölünmeyi derinleştireceği gibi, Doğu Akdeniz'de barış ve istikrarı belirsizliklerle karşı karşıya bırakacaktır.
Kıbrıs Türklerine büyük acılar çektirmiş 1974 öncesi karanlık döneme dönülmesi ve bu yönde kapıyı aralayacak herhangi bir oldubittiye göz yumulması söz konusu olmayacaktır.
'Türkiye çabalarını hızlandıracak' Türkiye,
garantör ülke olarak ahdi ve tarihi vecibeleri doğrultusunda, Kıbrıs Türk halkının esenliği ve güvenliği için gereken her adımı atmaya, ekonomik katkıyı sürdürmeye devam edecek ve KKTC'yle işbirliğini güçlendirme ve derinleştirme yönünde çalışmaları hızlandırılacaktır."
Terör, irtica ve yolsuzluk MGK, son bir aydaki iç ve dış gelişmeleri de değerlendirdi, terör, irtica ve örgütlü suçlarla mücadelede güvenlik birimlerinin istihbarat raporları kurula sunuldu.
Kurul ayrıca Türkiye'nin bölgesinde yaşanan dış politik gelişmeleri de genel bir çerçevede gözden geçirdi.