Kibrit yansa haberdar

Datça'da 30 yaşındaki Özgül Önzehir'in yaşamı, sekiz yaşındaki oğlu Orhan ile birlikte 430 metre yüksekliğindeki tepede bulunan yangın gözetleme kulesinde geçiyor.
Haber: MUSTAFA SARIİPEK / Arşivi

MUĞLA - Datça'da 30 yaşındaki Özgül Önzehir'in yaşamı, sekiz yaşındaki oğlu Orhan ile birlikte 430 metre yüksekliğindeki tepede bulunan yangın gözetleme kulesinde geçiyor. Baba mesleğini sürdüren Önzehir, oğlunun da kendisi gibi ormandaki tepede arkadaşsız büyüdüğünü anlatarak, "20 metrekarelik bu evde bütün hayatım geçti. Oğlumun da kaderinin aynı olmasını istemiyorum" diye konuştu.
Datça Yarımadası'nda tüm bölgeye hâkim Kovalıca Tepesi'ndeki iki katlı, tek odalı evde yaşayan Özgül Önzehir'in çocukluğu ve genç kızlığı bu tepede geçti. Önzehir, Datça Yarımadası, Marmaris, Bodrum ormanlarını gözetleyerek bugüne kadar 60'a yakın yangını ihbar etti. Erhan Önzehir ile evlendikten sonra da baba mesleğini sürdüren Özgül Önzehir, oğlu Orhan'ı bu kulede büyüttüğünü anlattı.
Sadece doğum için ayrılmış
Önzehir, şunları söyledi: "Annem ve babam Semiha-Selahattin Sönmez 20 yıl boyunca bu kulede görev yaptı. Bütün çocukluğum, genç kızlığım burada geçti. Annem ve babam emekli olup ayrılınca onların yerini eşim ve biz aldık. Sadece doğuma yakın birkaç ayım Marmaris Orman İşletme Müdürlüğü'nde geçti. Orhan doğduktan sonra yine buraya geldim. Eşim Erhan bu yaşama fazla dayanamadı. Şimdi Datça'da turizmle ilgileniyor. Amcam Eşref Sönmez ile birlikte ben 12'şer saat nöbet tutuyoruz. sekiz yaşındaki oğlum okul zamanı Datça'da babasıyla kalıyor. Okul kapanınca yanıma geliyor. Elektriğimiz bile yeni bağlandı. Telsizimiz güneş enerjisiyle dolan akülerle çalışıyordu. Ekmek ve yemek yapmaktan başka iş yok. Tavuk besliyorum. Köpeğimle oynuyorum. Orhan'la ders çalışıp, televizyon izliyoruz."
'Anons yaparken ağlıyorum'
Oğlunun ormancı olmasını istemediğini söyleyen Önzehir, şöyle devam etti: "Burada hiç arkadaşı yok. Yapacak bir şeyi de yok. Okuyup öğretmen olacak. Kendine özel bir yaşamı olsun istiyorum. İşimiz çok zor. Eşimle bile ender görüşebiliyoruz. Mesleğimi hem çok seviyorum, hem de bazen nefret ediyorum. Çünkü orman yanarken buradan çaresizce izlemenin ne demek olduğunu kimse bilemez. Bazen anonsları ağlayarak yapıyorum. Biz ormancıların tek korkusu değişken rüzgâr. O zaman yangına müdahale etmek çok zorlaşıyor. Çalışmaları, buradan, endişeyle, üzüntüyle izliyorum. Diğer yanda mutluyum, çünkü dumanı görür görmez haber veriyorum, hemen arazözler bölgeye sevk ediliyor, yangın büyümeden söndürüldüğünde dünyalar benim oluyor."


    http://www.radikal.com.tr/7501357501350

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.