'Kıdemli vatandaşa' şefkat

Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer'in himayesindeki Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'na bağlı çalışan, Yaşlıların Yaşam Kalitesini Yükseltme Girişimi, ileri yaş bildirisini açıkladı.

ANKARA - Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in eşi Semra Sezer'in himayesindeki Ulusal Eğitime Destek Kampanyası'na bağlı çalışan, Yaşlıların Yaşam Kalitesini Yükseltme Girişimi, ileri yaş bildirisini açıkladı. Dün açıklanan, 'Yaşlılar için Temel İlke, Hak ve Beklentiler' adlı bildiride şunlar yer aldı:

 • Devlet BM Uluslararası Eylem Planı'nı, AB Yaşlılar Politikası'nı ve diğer uluslararası anlaşmaları dikkate alan kapsamlı bir ulusal yaşlılar politikası geliştirerek uygulamalı.
 • BM'nin 2002 yılında Madrid'de yapılan Dünya 2. Yaşlanma Kurultayı'nda oluşturulan uluslararası eylem planı çerçevesinde sürdürülen Türkiye Yaşlılar Ulusal Eylem Planı hazırlıkları bir an evvel sonuçlandırılmalı.
 • Yaşlılar konusunda hizmet veren kuruluşların işbirliği yapmaları, yerel yönetimlerin programlar hazırlamaları, yaşlıların yaşam kalitesini yükselten hizmetlerden kolaylıkla ve indirimle yararlanmaları sağlanmalı.
  Toplantıya mesaj gönderen Semra Sezer, projenin, yükseköğretim kurumlarının ve sivil toplum örgütlerinin işbirliğiyle yürütüleceğini söyledi. Sezer, "Yaşam koşullarının iyileştirilmesi, aktif, katılımcı, toplumla bütünleşmiş bir yaşam sürmeleri, hak ettikleri sağlık ve bakım hizmetlerine ulaşabilmeleri, önemsendiklerinin duyumsatılması, yaşlılarımızın yaşama bağlılıklarını artıracak" dedi.


  • http://www.radikal.com.tr/7421307421300

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.