'âkil İnsanlar' kendini biliyor

'âkil İnsanlar' kendini biliyor
'âkil İnsanlar' kendini biliyor

Diplomasi Muhabirleri Derneği üyeleriyle bir araya gelen Bozdağ, doğum günü için gazetecilerin aldığı pastadaki mumları üfledi.

Bozdağ, 'âkil insanlar komisyonu' çalışmalarının bir hafta içinde sonuçlanabileceğini belirterek, "Kimlerse haberleri oldu" dedi.

Çözüm sürecinde aktif rol oynayacakları belirtilen ‘âkil İnsanlar’ bu hafta netleşiyor. Diplomasi Muhabirleri Derneği (DMD) üyeleriyle bir araya gelen Başbakan Yardımcısı Bekir Bozdağ, ‘âkil insanlar komisyonu’yla ilgili bir soru üzerine, “Zannedersem, bu konuyla alakalı bu hafta içerisinde kamuoyunun bilgisi olacak sonuçlar ortaya çıkacaktır” dedi. âkil insanların konferans, seminer gibi Türkiye’nin 7 ayrı bölgesinde çalışmalar yürüteceğini belirten Bozdağ, söz konusu grubun başkanlarının Başbakan ile muhatap olacaklarını söyledi. Bozdağ, “âkil insanlar bu anlamda kendilerine verilen görevi umuyorum ki milletimizin tamamını kucaklayacak şekilde bütün coğrafi bölgelerimizde başarıyla yerine getireceklerdir. Muhtemelen bu hafta içerisinde kamuoyu bunları net şekilde görme imkanı bulacaktır” dedi.

Haberleri olmuştur

Sürecin sekreterya işini Kamu Düzeni ve Güvenliği Müsteşarlığı’nın yürüteceğini belirten Bozdağ, konunun bu hafta içinde Ankara ya da İstanbul’da görüşülebileceğini, ardından komisyonun görevine başlayabileceğini ifade etti. Bozdağ, “Muhtemelen kimlerse haberleri oldu” dedi. âkil insanlar grubunun ‘süreci yönetecek kişiler olmayacaklarını’ da vurgulayan Bozdağ, oluşumu konusunda muhalefeti de bilgilendireceklerini söyledi. Bozdağ, şarkıcı Nihat Doğan’ın gruba dahil olma isteğine ilişkin soruya karşılık tebessüm etti.

Bozdağ’dan BDP ’ye yeşil ışık

Bozdağ, yeni anayasa için çalışmaların sonuç vermemesi halinde AK Parti ’nin tek başına çalışma ya da BDP ile işbirliğine gitme ihtimalinin sorulması üzerine şöyle dedi: “Eğer CHP ile bir uzlaşma zemini bulursak onunla yeni anayasayı hayata geçirebiliriz. MHP ile uzlaşma zemini bulursak onunla yeni anayasayı hayata geçirebiliriz. İki partiyle uzlaşma bulamadık, o zaman BDP ile de görüşebiliriz. Türkiye’nin yeni anayasa ihtiyacını karşılamak için AK Parti olarak bütün alternatifleri değerlendirmeye, bütün partilerle ortak çalışma yapmaya hazırız.”