'Âkil insanlarla' ilk buluşma yarın

'Âkil insanlarla' ilk buluşma yarın
'Âkil insanlarla' ilk buluşma yarın

Erdoğan, Avrupa da madalya kazanan Umut Genç Karete Takımı nı kabul etti.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , ‘akil insanlar’ heyetini belirlediklerini ifade ederek, ilk toplantıyı yarın akşam yapacaklarını söyledi. Çözüm süreci konusunda muhalefete yüklenen Erdoğan, “Birileri bağcıyı dövmeye gayret edecek, o dövülen bağcı bizsek, bir yere kadar sabrederiz. Ondan sonra da biz bir yanağını vur, öbür yanağını uzat, o anlayışta da değiliz” dedi. Erdoğan, süreç nedeniyle kendisini ‘ihanetle’ suçlayan MHP lideri Bahçeli’ye “Sözlerini iade ediyorum” dedi. Erdoğan, grup toplantısında şunları söyledi:
İHANET SÖZLERİNİ İADE EDİYORUM: Sayın Bahçeli’nin bu süreçle ilgili olarak ‘bir ihanet süreci’ ifadesini kendisine iade ediyorum. Çünkü onlar bugüne kadar hep bu ihanetlerle bu ülkeyi küçülttüler. 3.5 yıl bu ülkede iktidar oldular ve devletin bankalarını malum şebekelere peşkeş çektiler. Eğer bu ülkede bir ihanet varsa, bu ihanetin içerisinde olan Bahçeli’dir, Kılıçdaroğlu ’dur. Gördüğün zaman böyle ikili olduğunda melek yüzlü zannedersin. Ama arkasında başka şeyler var. Siz bu ülkeyi adeta çöküşe götürdünüz. Aynı şey Kılıçdaroğlu’nda var. Bursa’da ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ dedikleri zaman ‘Onun da zamanı gelecek, zamanı geldiğinde talimatı vereceğim’ diyen kim? Bahçeli’nin kendisi. Şimdi Bahçeli’nin gençleri Erciyes Üniversitesi’nde ellerinde ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ pankartlarıyla saldırılarıyla, Muğla Üniversitesi’nde, orada karşıt görüşlü gençlerle vuruşmaya başladı. O karşıt görüşlü gençler de bugüne kadar böyle bir zemini arayan aşırı sol uçlar. İstedikleri bu.
İLK BULUŞMA PERŞEMBE: Sözüne güvenilen, sözü dinlenen, meseleyle ilgili birikimi olan, toplumun çeşitli kesimlerinin itibarını kazanmış, yazar, akademisyen, sanatçı ve sivil toplum örgütlerinden oluşan bir heyeti teşekkül ettirdik. Bu heyetteki isimleri kamuoyuna duyuracak heyetle büyük ihtimalle perşembe akşamı bir araya gelerek istişarelerimizi yapacağız. Onlarla istişarelerde bulunacağız hem de onlar bölgelerimizde bir kısım etkinlikler gerçekleştirerek halkımızla kanaat önderleriyle bir araya gelecek. Tahriklere karşı, sabotajlara karşı süreci bozmaya ve bulandırmaya yönelik girişimlere karşı herkesin sürece dahil olmasını rica ediyorum.
MEDYAYI ELEŞTİRDİ: Hemen zaten başladılar yazmaya, çizmeye, televizyon kanallarında, ekranlarda falan bazı şeyler. Akildi, akil değildi, akil olsun olmasındı. Akiller kimisi oburdu, obur değildi, bilmem neydi. Böyle garip garip... Bakıyorsunuz; Arapça ve Türkçe arasındaki harflerin, bunların analizini yapmaya varacak kadar bu işlerden uzak...
SANATÇILARI AFOROZ ETTİLER: Ama şimdi biz bu eleştirileri yapanlara bakıyoruz; bazı sanatçılar korkuyor, niye korkuyor? ‘Beni dışladılar, ben bu tür şeylere katılmak istedim, beni aforoz ettiler. Bana birçok yerlerden program vermez duruma geldim’ diyorlar. Ama lafa geldiği zaman demokratız. Sol öyle diyor ya ‘böyle demokratız, şöyle demokratız...’ Ne demokrasisi? Bunların düşünce dünyasını paylaşmadığın zaman tamamen aforoz ederler. Onların bağlı olduğu yerler bellidir zaten.