Âkil olamayanlar feryat ediyor

Âkil olamayanlar feryat ediyor
Âkil olamayanlar feryat ediyor
Başbakan Erdoğan, Âkil İnsanlar heyetine karşı çıkan kesimleri, "Kıskananlar, aşırı uçlar top atışına başladı" sözleriyle eleştirdi.

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan , Çevre ve Şehircilik Bakanlığı’nın Gaziosmanpaşa’da düzenlediği kentsel dönüşüm törenine katıldı. Törende hem çözüm süreci hem de kentsel dönüşümle ilgili konuştu. Âkil insanlarla ilgili eleştirilere cevap veren Başbakan Erdoğan, şunları söyledi: “Âkil İnsanlar Türkiye ’nin 7 bölgesinde çalışmalar yapacaklar. Bir zorlama yapmadık, öyle bir niyetimiz de yok. Bazı çevreler bundan çok rahatsız, top atışları başladı. Kimisi kendisi orada yok diye feryat ediyor, kimileri de kıskançlıklarından çatlıyor, kimileri de ulusalcı kesim olduğu için, bu ülke ne çektiyse aşırı uçlarından çekti. Sağın da aşırı uçları var, solun da aşırı uçları var. Biz kan akmasın diye çırpınırken maalesef birileri rant elde etmenin gayretinde. Biz, çözüm sürecinden umutluyuz. Niyetimiz hayır, akibette de inşallah hayır olacak. Kendileri bir bataklık oluşturdu şimdi bataklıkların kurutulmasına karşı çıkıyorlar. Biz o bataklıkları kurutacak, gül bahçesine, lale bahçesine çevireceğiz. Kırılan kalpleri onaracağız. Çözüm sürecini kardeşliğimiz için gönül köprüleri için yapıyoruz. Bütün bu süreçleri tamamına erdireceğiz.”
Kentsel dönüşümle ilgili de konuşan Başbakan Erdoğan, kentsel dönüşüme karşı çıkanlar olduğuna değinerek, “Bedeli ne olursa olsun bunu gerçekleştireceğiz. İnşa edeceğimiz şehirler, yeni konutlar, iş yerleri, yaşam alanları, gelecekte yükselteceğimiz Türkiye’nin nüvesi olacaktır. Köhnemiş konutlarla, salaş yapılarla, estetikten uzak, insanlarımıza huzur vermeyen mimariyle, küreselleşmiş bir dünyada Türkiye’nin yeri olamaz. İşte biz, bunu değiştiriyoruz” dedi.

Hedef iki yılda 400 bin
konutu dönüştürmek

Başbakan Tayyip Erdoğan, hedeflerinin yıl içinde 200 bin, 2014 sonuna kadar ise 400 bin bağımsız konut ve dükkanın dönüşümünü başlatmak olduğunu söyledi.
Sakarya’da, Diyarbakır, Rize’de, İstanbul Bağcılar ve Bayrampaşa’da canlı bağlantıyla programı takip eden vatandaşları selamlayan ve kentsel dönüşümü başlatan Başbakan Erdoğan şunları dile getirdi: “5 Ekim 2012’de 35 ilde başlattığımız büyük kentsel dönüşüm seferberliği kapsamında bugüne kadar 13 bin bağımsız bölüm için kentsel dönüşümü başlattık. Bugün de Gaziosmanpaşa’da 22 bin 961, Bayrampaşa’da 5 bin 583, Kartal’da 292, Bağcılar’da 3 bin 369 olmak üzere İstanbul genelinde toplam 32 bin 205, İzmir Karşıyaka’da 110, Sakarya Hendek’te 309, Diyarbakır’da 371 ve Rize’de 534 olmak üzere Türkiye genelinde 33 bin 529 bağımsız bölümün kentsel dönüşümünü gerçekleştirmiş olacağız.”

Gökdelen dikmeyin

Başbakan Tayyip Erdoğan, kentsel dönüşüm töreninde gökdelen uyarısında bulundu. “Çevre Bakanı’m da dahil olmak üzere tüm belediye başkanlarıma duyuruyorum. Fevkalede bir hal olmadıkça gökdelenler dikmemeliyiz” diyen Erdoğan, konuşmasını şöyle sürdürdü: “Zemin artı 4, zemin artı 5... Bunun üzerine çıkmamalıyız. 40, 50, 80 katlı bina estetik olmaz mı? Olabilir. Ama insanoğlu toprağa yakın yaşamalı. Biz, çocuklarımızın rahat inip çıkabileceği konutlar inşa etmeliyiz.” (İSTANBUL / AA)