'Âkil' yerine 2500 polis

'Âkil' yerine 2500 polis
'Âkil' yerine 2500 polis

Taksim de Gezi Parkı nı korumaya çalışan bazı göstericiler hazırlıksızdı, polisin gazlı sulu müdahalesine karşı tek önlemleri deniz gözlüğüydü.

Hükümetin Gezi olaylarında uzlaşma için bir 'âkil heyeti' kurmaya hazırlandığı belirtilirken İstanbul'da dün sabah saat 07.30'da yaklaşık 2500 polis Taksim'e girdi. Çatışmalar akşam saatlerinde şiddetini artırarak çevreye yayılırken Gezi Parkı da sert müdahaleden payını aldı.

Operasyon sabah polisin göstericilere yönelik “Lütfen dikkat! Gezi Parký ve içindekilere kesinlikle dokunulmayacaktýr” anonslarý arasında başladı. Bazı küçük gruplar polise taş ve molotofkokteyli atarken Çevik Kuvvet de tazyikli su ve biber gazıyla karşılık verdi. Atatürk Anıtı ile Atatürk Kültür Merkezi’ni kaplayan pankartlar ve dövizler öğle saatlerinde polis tarafından kaldırıldı. Taksim Meydanı’na çıkan çeşitli noktalarda polisle göstericiler arasında çatışmalar sürerken çok sayıda TOMA, ambulans, takviye su tankerleri ve Akrep tipi polis aracı da meydanda konuşlandı.

Gezi Parkı’na müdahale

Olaylar akşam Taksim’in etrafına yayıldı. Gezi Parkı’nın Divan Oteli girişinde ise yaralıları taşımak için insan zinciri oluşturuldu.

Polis Gezi Parkı’nı hedef alarak geniş bir alana biber gazıyla müdahale etti. Mete Caddesi tarafından Gezi’ye atılan gazlar çadırların içine ve arasına düştü. Çok sayıda kişi yaralanırken gaz atılan yerin arkasındaki revirin önünde insanlar “Burası revir, gaz atmayın” diye bağırdı. Akşam saatlerinde AKM önüne çekilen polis, saat 19.00’dan itibaren müdahalenin şiddetini artırdı. Atılan gaz bombaları, ateşe verilen barikatlar ve bazı araçlar nedeniyle adeta savaşı andıran görüntüler oluştu.

Polis saat saat 21.30’dan itibaren Vali’nin söz vermesine rağmen Gezi Parkı’na da TOMA araçları ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Getirilen yiyeceklerin ücretsiz dağıtıldığı ‘Devrim Market’ başta olmak üzere park içinde bazı noktalarda da yangın çıktı. Çıkan yoğun duman ve gaz tüm Taksim’i kapladı.

Çözüm çabasına darbe

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın bugün bir heyetle yapacağı görüşme öncesinde Taksim’e yapılan müdahale ‘çözüm girişimlerine müdahale’ olarak değerlendirildi. NTV’ye konuşan Akil İnsanlar Heyeti’nde Celalettin Can, “Zaten yarın (bugün) barikatlar kaldırılacaktı. Neden polis müdahalesi yapıldı” diyerek tepkisini dile getirdi. Polis müdahalesi ise gece boyu sürdü.