'Âkil' yerine 2500 polis

'Âkil' yerine 2500 polis
'Âkil' yerine 2500 polis

Taksim de Gezi Parkı nı korumaya çalışan bazı göstericiler hazırlıksızdı, polisin gazlı sulu müdahalesine karşı tek önlemleri deniz gözlüğüydü.

Hükümetin Gezi olaylarında uzlaşma için bir 'âkil heyeti' kurmaya hazırlandığı belirtilirken İstanbul'da dün sabah saat 07.30'da yaklaşık 2500 polis Taksim'e girdi. Çatışmalar akşam saatlerinde şiddetini artırarak çevreye yayılırken Gezi Parkı da sert müdahaleden payını aldı.

Operasyon sabah polisin göstericilere yönelik “Lütfen dikkat! Gezi Parký ve içindekilere kesinlikle dokunulmayacaktýr” anonslarý arasında başladı. Bazı küçük gruplar polise taş ve molotofkokteyli atarken Çevik Kuvvet de tazyikli su ve biber gazıyla karşılık verdi. Atatürk Anıtı ile Atatürk Kültür Merkezi’ni kaplayan pankartlar ve dövizler öğle saatlerinde polis tarafından kaldırıldı. Taksim Meydanı’na çıkan çeşitli noktalarda polisle göstericiler arasında çatışmalar sürerken çok sayıda TOMA, ambulans, takviye su tankerleri ve Akrep tipi polis aracı da meydanda konuşlandı.

Gezi Parkı’na müdahale

Olaylar akşam Taksim’in etrafına yayıldı. Gezi Parkı’nın Divan Oteli girişinde ise yaralıları taşımak için insan zinciri oluşturuldu.

Polis Gezi Parkı’nı hedef alarak geniş bir alana biber gazıyla müdahale etti. Mete Caddesi tarafından Gezi’ye atılan gazlar çadırların içine ve arasına düştü. Çok sayıda kişi yaralanırken gaz atılan yerin arkasındaki revirin önünde insanlar “Burası revir, gaz atmayın” diye bağırdı. Akşam saatlerinde AKM önüne çekilen polis, saat 19.00’dan itibaren müdahalenin şiddetini artırdı. Atılan gaz bombaları, ateşe verilen barikatlar ve bazı araçlar nedeniyle adeta savaşı andıran görüntüler oluştu.

Polis saat saat 21.30’dan itibaren Vali’nin söz vermesine rağmen Gezi Parkı’na da TOMA araçları ve gaz bombalarıyla müdahale etti. Getirilen yiyeceklerin ücretsiz dağıtıldığı ‘Devrim Market’ başta olmak üzere park içinde bazı noktalarda da yangın çıktı. Çıkan yoğun duman ve gaz tüm Taksim’i kapladı.

Çözüm çabasına darbe

Başbakan Tayyip Erdoğan ’ın bugün bir heyetle yapacağı görüşme öncesinde Taksim’e yapılan müdahale ‘çözüm girişimlerine müdahale’ olarak değerlendirildi. NTV’ye konuşan Akil İnsanlar Heyeti’nde Celalettin Can, “Zaten yarın (bugün) barikatlar kaldırılacaktı. Neden polis müdahalesi yapıldı” diyerek tepkisini dile getirdi. Polis müdahalesi ise gece boyu sürdü.


  http://www.radikal.com.tr/113722111372214

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  TURKCU BAAS VE ESAD BAASI - Secret Garden

  akp ciler her firsatta sunu soyler.efendim ESAD yuruyen demokrasi isteyen halkina silahlarla saldirdi ve bu yuzden halkida silahlanip ona karsilik vermekde haklidir.erdogan esadi defalarca demokratik olun diyede uyardi.yahu burda olan nedir diye bakan yokmu? doguda batida demokrasi diyene gaz.en dogal hakki olan yurume protesto hakini kullanan vatandasa kufur ve toma ne farkiniz var esaddan baastan? bide kalkip baska ulkelerde demokrasi yok demezlermi.israil bu ulkeden 1000 kat daha demokrat iran 10000 kat daha demokrat!

  ali tezgel arkadaş sen ağla - caglar1914

  ağla kendi haline ağla olayları anlayamamışsın ona ağla.

  Profil - ali_tezgel

  Bu gezi eylemlerine destek veren kitleye bakıyorum da sözde okumuş entel tipler akla mantığa sığmayan saçma sapan haberleri birbirleriyle paylaşıp sabahtan akşama kadar birbirlerini dolduruşa getiriyorlar. Devlet sosyal medyaya erişimi kapattı, panzerler eylemcileri ezdi, polis kendi kendine molotof atıyor vs vs. Bu manzara karşısında gülsem mi ağlasam mı bilemiyorum. Büyüğüne, küçüğüne, manevi değerlere hiçbir saygısı olmayan ve bunu da marifet olarak gören bir gençlikten vatana millete ne fayda gelir? Siz önce başbakanın bu ülke için yaptıklarının milyonda birini yapın ondan sonra gelip karşısına dikilin. Tutturmuşlar bir çarşı diye. Çarşı kimdir? Bugüne kadar içip içip statlarda desibel rekoru kırmaktan başka ne fayda sağlamıştır bu ülkeye?

  HALKIN İRADESİNE BOYUN EĞMEK ZUL DEĞİL - m.rozbilen

  İnsanlarla konuşarak,uzlaşarak,koklaşarak barış adımları atmak varken bunu isyancılara,teröristlere ve çabulculara verilen bir ödün olarak kabul eden devletin hoşgörüsüzlüğü ve uzlaşmaz tutumundan kaygı duyuyoruz.Özellikle sayın Başbakanın dünkü gurup konuşmasında intikamcı bir dil kullanması,direnişçilere anladığı dilden konuşacağı sinyalini vermesi ve en önemlisi geçmişte kendisine yapılan haksızlıklardan bahsedip bastırılmış duygularının açığa çıkması,başbakanın ne yapmak istediğini tahmin etmek zor değil.Sayın Başbakanın bu tutumundan gerçekten korkulur.Direnişçilerin isyanı işte başbakanın bu tavrına.Asmak,kesmek çözüm olsaydı şimdi her taraf süt liman olması gerekirdi.