Kılavuzu bıraktı, çarpıştı

Çanakkale Boğazı'nda dün sabaha karşı Panama bandıralı 'MSC Roberta' adlı gemi ile Yunanistan bandıralı 'Aegean Wind' adlı yük gemisi çarpıştı. Kazada ağır yara alan MSC Roberta'nın üç personeli öldü. Boğaz dün saat 14.00'e kadar trafiğe kapatıldı.
Haber: ERDEM SÜREK / Arşivi

ÇANAKKALE - Çanakkale Boğazı'nda dün sabaha karşı Panama bandıralı 'MSC Roberta' adlı gemi ile Yunanistan bandıralı 'Aegean Wind' adlı yük gemisi çarpıştı. Kazada ağır yara alan MSC Roberta'nın üç personeli öldü. Boğaz dün saat 14.00'e kadar trafiğe kapatıldı. Kazanın Aegean Wind'in yanlış rotaya girmesinden kaynaklandığı saptandı.
Kaza, Çanakkale Boğazı'nın Marmara Denizi girişinde, Gelibolu önlerinde saat 05.40'ta oldu. Gemlik'ten Yunanistan'ın Pire Limanı'na konteynır taşıyan 244 metrelik MSC Roberta, Marmara Denizi'nden Boğaz'a girerek Gelibolu önlerinde kılavuz kaptan almak üzere beklemeye başladı. Bu sırada Ege Denizi'nden Çanakkale Boğazı'na geçiş yapan 185 metre uzunluğundaki 'Aegean Wind' de, açık denize gideceği için kılavuz kaptanını bıraktı.
Aegean Wind'deki kılavuz kaptan Panama gemisine giderken, Yunan gemisi yoluna devam etti. Gemi trafik hizmetlerinin Zincirbozan Kulesi görevlileri, radarlarla izledikleri gemileri, yakın oldukları gerekçesiyle uyardı.
Güvertede sıkıştılar
Buna rağmen dümen kırmayan Aegean Wind, manevra yapmaya çalışan Panama gemisinin sağ tarafına ortadan çarptı. MSC Roberta'da güvertesindeki Hindistan uyruklu Bosun Abubeckar Chimnade, Cadet Anirudh Tomar ve Pankaj Tandel sıkışarak öldü. MSC Roberta'da 45 metrelik bir yarık oluşurken, Aegaen Wind'in iki çıpasından biri bu gemiye saplanıp kaldı. Güvertedeki yaklaşık 400 konteynırdan beşinin denize düştüğü sanılıyor. İk tespitlere göre kazanın, 'Aegean Wind'in diğer geminin rotasına girmesi sonucu yaşandığı belirtildi.
Ya tanker olsaydı
Bu arada Boğaziçi Çevre Koruma Derneği (BOÇEV), İstanbul Boğazı'ndan tehlikeli madde taşıyan tanker geçişinin sınırlandırılması için imza kampanyası başlattı. BOÇEV Başkanı Ramazan Korkut, Çanakkale'deki dünkü kazayı hatırlatarak, "Montrö imzalandığında LPG taşıyan ya da yüksek tonajlı gemiler yoktu" dedi. Ozan Ceyhun da, LPG yüklü gemilerin İstanbul için deprem kadar tehlikeli olabileceğini vurguladı.


    http://www.radikal.com.tr/7428427428420

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.