Kıldan ince kılıçtan keskin zafer

Kıldan ince kılıçtan keskin zafer
Kıldan ince kılıçtan keskin zafer

Durak (soldan üçüncü), dün zaferi belli olmadan önce yaptığı toplantıda ?seçime hile karıştığını? söyledi, iddiasıyla ilgili bazı görüntüleri gösterdi. fotoğraf: Bünyamin Yıl / dha

Adana Büyükşehir Belediyesi'nde zafer AKP ile MHP arasında gidip gidip geldi. Kazanan 2 bin 166 oy farkla, beşinci kez seçilen MHP'li Aytaç Durak oldu

ADANA - Seçim sonucu en geç alınan illerden Adana’da büyükşehir belediye başkanı, Aytaç Durak oldu. MHP adayı Durak, böylece beşinci kez seçildi. Bir önceki dönem AKP’den seçilen Durak, bu kez bu partiden aday gösterilmeyeceğini anlayınca istifa edip MHP’ye geçmişti.
Durak, 1 milyon 13 bin seçmenli Adana’da nefes nefese geçen seçimde, burun farkıyla zafer kazandı. Durak, en yakın rakibi olan AKP’li Mehmet Ali Bilici’ye 2 bin 166 oy fark attı. Oyların yüzde 97’si sayıldığında AKP ile MHP oyları ancak bindelik yüzlerle farklıydı. Fark sabaha kadar iki aday arasında gidip gidip geldi. Adana seçiminde sonuçlarının dün saat 17.00’ye kadar bir türlü netleşmemesinin metropol Yüreğir ve Sarıçam ilçelerinden gelen bazı sandıklarda, tutanaklarda sağlamaların tutmamasından kaynaklandığı öğrenildi. Hâkimler bu nedenle sandık kurulu başkanları ile bizzat görüşerek inceleme yaparken bazı sandık tutanaklarının da seçim mahalli yerine seçim kurulu binasında düzenlendiği iddia edildi.
Durak ise elinde suçüstü görüntüleri olduğunu söyleyerek basının karşısına çıktı. “Gözü dönmüş siyasi rakiplerimizin hile yapacağını sezmiştik. Tecrübelerim bunu gösteriyordu. Nitekim bu sabah 05.30’da seçim kurulunun bulunduğu Abdurrahim Gizer İlköğretim Okulu binasındaki arşiv odasında bir sandık başkanının elinde boş tutanağı doldurduğu milletvekilimiz ve parti görevlilerimizce görülmüş. Kendisine müdahale edildi. Bunun görüntü kayıtları elimizde” dedi.
Durak’ın sözünü ettiği görüntülerde MHP, CHP ve AKP’lilerin bir odaya girip çıktıkları görülüyor. MHP görevlisi olduğu sanılan, ceketinin yakasında da görevli kartı olan bir kişi, bir kâğıdı gösterip “Bakın. Burada boş tutanak masa üzerinde, mühürsüz. Yerinde dolması lazım. Boş tutanaklar da mühür de burada. Çuval açık. Doldurulmuş tutanağın altında iki imza var, diğer imzalar eksik ” diyor. 
Bu sırada sandık görevlisi olduğu sanılan bir kişi,  “Ne yapıyorsun? ” diye tepki gösteriyor, ancak “Ben MHP’nin görevlisiyim. Sen işini yapıyorsan ben de işimi yapıyorum ” diye tepki görünce geri adım atıyor. (dha)