Kılıç, Anadolu'nun anahtarına Alparslan'dan aldı!

Kılıç, Anadolu'nun anahtarına Alparslan'dan aldı!
Kılıç, Anadolu'nun anahtarına Alparslan'dan aldı!
Türkiye'nin değişik illerinden gelen ve isimi Alparslan olan 1071 kişinin buluştuğu Malazgirt Zaferi kutlamalarında Bakan Kılıç konuştu: Malazgirt 1071, kaderimiz bir

MUŞ- ANADOLU 'nun kapısını Türkler'e açan Alparslan'ın 1071'de Malazgirt Zaferi'nin 942'nci yıldönümü törenlerle kutlandı. Kutlamalar, zaferin kazanıldığı alanda sabah namazının kılınması ile başladı. Malazgirt Zaferi'nin 942'inci yıl dönümü etkinlikleri Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç ile Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz'ın katılımıyla Muş'un Malazgirt ilçesinde başladı. Zaferin kazanıldığı alanda cemaatle kılınan namaz ardından törenlere katılanlarla tokalaşan Bakan Suat Kılıç, burada sadece savaşı anlatmanın yanlış olduğu vurguladı. Bakan Kılıç, Alparslan'ın bu zaferle Anadolu'ya inanılmaz bir kültür getirerek onu yaymaya başladığını anlatırken şöyle dedi: "Ben de bunun belgeselini yaptım zaten. İnanılmaz duygu halindeyim. Arkasındaki Alperenleri ile beraber, savaş öncesinde kıldığı namazla insanlara muazzam bir manevi güç yüklemiş. İnanılmaz bir kültür getirmiş. Savaş kazandıran şey, sadece askerlerin at üzerindeki, kuvvetli, maharetli kılıç sallayıp, ok atması değil onun arkası çok dolu. Ben de onu anlatmaya çalıştım."

Işıl Eğrikavuk yazdı. "Çare Drogba mı Alparslan mı? "


Törenler saygı duruşu ve İstiklal Marşı'nın okunması ile başladı. Sultan Alparslan ve şehitler anısına Kuran-ı Kerim okundu. İl Müftüsü Recep Uzun'un yaptığı dua ardından Malazgirt Kaymakamı Abdullah Atakan Atasoy, Muş Valisi Vedat Büyükersoy ve Kalkınma Bakanı Cevdet Yılmaz birer konuşma yaptı. Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç, törende yaptığı konuşmada özetle şunları söyledi: "942 sene önce bu ovada Kürdün, Türk’ün ve Arabın ortak kaderi yazıldı. O nedenle diyoruz ki Malazgirt 1071, kaderimiz bir. Allah kaderimizi bozmazsın. O gün Sultan Alparslan ve ordusu aynı geleceği oluşturmak için kol kola oldular, omuz omuza oldular, sırtlarını birbirlerini verdiler. İhaneti asla akıllarından geçirmediler. Onun için 1071'de Malazgirt ordusunda bir Ordu kendinden kat kat büyük bir orduyu dize getirdi."

Yetvart Danzikyan yazdı. "1071 Alparslan, çocuklar gibi şen mi?"


Konuşmaların ardından temsili olarak Sultan Alparsla'ın gaziler ile birlikte tören alanına giriş yaptı. Alparslan, yine temsili olarak Anadolu'nun anahtarını Gençlik ve Spor Bakanı Suat Kılıç'a teslim etti. (dha/Cevat DANIŞ-Asef ULAŞ)

Savaş çadırlarını korucular koruyor

1071 Alparslan'la Malazgirt kutlaması!