Kılıç: 'İçinden inan' mantığı düşman yaratır

Kılıç: 'İçinden inan' mantığı düşman yaratır
Kılıç: 'İçinden inan' mantığı düşman yaratır

Anayasa Mahkemesi Başkanı Kılıç yargının da hesap vermesi gerektiğini söyledi.

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç, yargının da hesap verebilmesi gerektiğini belirterek “Hesap vermeyen bir yargının sınır tanımazlığı, felaketlerin en büyüğü olarak ifade edilir” dedi. Ufuk Üniversitesi dün yeni akademik yıla başlarken Kılıç, ‘açılış dersi’nde özetle şunları söyledi:
Yargı iktidarı: Demokrasilerde egemenlik halka ait olmakla birlikte egemenliği kullanan siyasi çoğunluğun otoritesi de sınırsız değildir. Buradaki sınır, bireylerin hak ve özgürlükleridir. Burada ifade edilen, iktidarın etkili bir şekilde sınırlandırılmasından sadece yasama ve yürütme organlarını değil aynı zamanda yargı iktidarını da kastettiğini belirtmek isterim. Zira, hesap vermeyen bir yargının sınır tanımazlığı, felaketlerin en büyüğü olarak ifade edilmektedir.  
İçinden inan denilmez: Demokrasinin imkanlarından yoksun kalanların ona yabancılaşır ve ve bağlılıklarını kaybeder, hukuk dışı yöntemlerle seslerini duyurmaya çalışacaktır. (İçinden düşün, içinden konuş ya da içinden inan) mantığı devlete düşman yaratmaktan başka sonuç doğurmamaktadır. 
Şiddet dizi programları arasına katıldı: Adeta toplumsal bir cinnet hali yaşamaktayız. Akıllara durgunluk veren ölüm ve cinayet yöntemleri toplumun ilgiyle izlediği dizi programları arasına katıldı. (Radikal)