Kılıçdaroğlu: Aramıza hoş geldin

Kılıçdaroğlu: Aramıza hoş geldin
Kılıçdaroğlu: Aramıza hoş geldin
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Mustafa Balbay'ın tahliyesine ilişkin ilk sözleri 'Aramıza hoşgeldin Balbay' şeklinde oldu.

ANKARA – CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , tahliyesine karar verilen CHP İzmir Milletvekili Mustafa Balbay için “Aramıza hoş geldin, özlemiştik” diyerek ilk tepkisini verdi.  Kılıçdaroğlu, Balbay için yayınladığı kısa mesajında “Aramıza hoş geldin sevgili Mustafa Balbay. Özlemiştik, seni çok seviyoruz” dedi.

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CNN Türk’te yayınlanan 5N1K programına da telefonla bağlanarak, değerlendirmelerde bulundu. Cezaevindeki diğer milletvekillerinin de serbest bırakılmasını beklediklerini vurgulayan Kılıçdaroğlu, “Henüz içerde milletvekilleri var tutuklu, bunlar bir demokrasi ayıbı. Hiçbir milletvekilinin tutuklu kalmaması gerekiyor. Bunları halk seçti, milli iradeyi temsil ediyorlar. Parlamentoya gelip görevlerinin başında yasamama faaliyetlerine katılmaları bunların en doğul hakkı. Sayın Balbay’ın serbest bırakılması bu süreçte kuşkusuz bizi mutlu etti. Umuyorum önümüzdeki günlerde yeminini edecek ve parlamentodaki görevini sürdürecektir” diye konuştu.

Bir insan hakkı ihlali nihayet sona ermiştir” 

Balbay’ın çıkışı için Sincan Cezaevi’ne gelen CHP Grup Vekili Akif Hamzaçebi de “Çok mutluyuz. 5 yıldır süren tutukluluk nihayet sona erdi. 5 yıldır zulme uğrayan, haksızlığa uğrayan bir arkadaşımız var içeride. Biraz sonra çıkıyor, karşılayacağız. Yarın inşallah Türkiye Büyük Millet Meclisi’nde yemin edecek, hepimiz çok mutluyuz” dedi. Hamzaçebi, “Başka tahliye olur mu?” sorusu üzerine de “İnşallah arzu ediyoruz, tabi ki. Uzun tutukluluk bir insan hakkı ihlalidir. Bunun savunulması mümkün değildir. Anayasa Mahkemesi kararları bu şekildedir, uluslar arası hukuk bu şekildedir, hiç kimse uzun tutukluğu savunamaz. Bir insan hakkı ihlali nihayet sona vermiştir. Bundan dolayı mutluyuz. Yargılamada iddia edilen hususların da gerçek olmadığı düşünüyoruz. Onlardan da inşallah yargı ileride gerekli aklama kararlarını verir” değerlendirmesini yaptı.