Kılıçdaroğlu 'ayar' çekti

Kılıçdaroğlu 'ayar' çekti
Kılıçdaroğlu 'ayar' çekti
Son günlerde 'ulusalcı' bir gerilimin içinde olan CHP'de genel başkanın grup konuşması bu 'kriz'e ilişkindi: Medyaya ve sözlerinize dikkat.

ANKARA - CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu , İzmir Milletvekili Birgül Ayman Güler’in “Türk ulusuyla Kürt milliyetini eşit gördüremezsiniz” sözleri ve Adıyaman Milletvekili Salih Fırat’ın istifasıyla keskinleşen ‘ulusalcı’-‘özgürlükçü’ gerilimini ‘ince bir ayar’la aşmaya çalıştı. CHP’nin etnik kimliği siyasete konu yapmadığını, herkesin etnik kimliğini şerefi olarak gördüğünü vurgulayan Kılıçdaroğlu, partinin medya üzerinden ‘karıştırılmak’ istendiğini savunarak milletvekillerini “Parlamento kürsüsünden konuşurken bir üniversiteye konuşmuyoruz, ders vermiyoruz; kullandığımız sözlerin nerelere çekiştirileceğine dikkat etmeliyiz. Onun için özenli bir üslup kullanacağız” diye uyardı.
Güler’in, ‘anadilde savunma’ hakkı getiren yasanın görüşmeleri sırasında sarf ettiği ve ırkçılıkla suçlanan sözlerinin üzerine ilk grup toplantısı olduğu için Kılıçdaroğlu’nun vereceği mesajlar dikkatle takip edildi. Parti içinde yaşanan ‘ulusalcı-özgürlükçü gerilimi’ne gönderme olarak yorumlanan ‘Yaşasın Halkların Kardeşliği’ sloganlarıyla kürsüye gelen Kılıçdaroğlu yaşanan sürecin aslolarak ‘medyanın yönlendirmesi’ olduğunu vurguladı. CHP’nin milliyetçilik ve ulusalcılık anlayışını Parti Programı’ndan yaptığı alıntılarla anlatan Kılıçdaroğlu, CHP’nin etnik kimlik ve inanç bağlamında hiçbir zaman kimseyi ötekileştirmediğini söyledi. Tartışmalara sebebiyet veren yasanın, ‘anadilde savunma’ değil ‘savunma hakkı’ olduğunu; CHP’nin de bu hakka önem verdiğini vurgulayan Kılıçdaroğlu, yasaya karşı olmadıklarını anlattı.

‘Etnik siyaset yapmayız’
Kılıçdaroğlu, akademisyen olan Birgül Ayman Güler’i ismini anmadan işaret ederek, “Parlamento kürsüsünden konuşurken bir üniversiteye konuşmuyoruz, ders vermiyoruz; kullandığımız sözlerin nerelere çekiştirileceğine dikkat etmemiz gerekiyor” dedi. Kılıçdaroğlu’nun, Güler’in sözlerinin içeriğine doğrudan girmeyip sadece konuştuğu yerin yanlışlığına dikkat çekmesi, buna karşın CHP’nin ‘etnik kimlik üzerinden siyaset yapılmasına karşı olduğunu’ söylemesi, “Partiye ince bir ayar” olarak yorumlandı. Medyayı eleştiren ve ‘CHP’ye yönelik kasıtlı bir tutum’ olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın seçim sürecinde söylediği, “Ey Kılıçdaroğlu önemli olan boy değil soydur soy” sözlerinin eleştirilmediğini söyledi.
CHP lideri Kılıçdaroğlu konuşmasında, Eskişehir Büyükşehir Belediyesi’ne yönelik operasyona da sert tepki göstererek, “ AKP Eskişehir’de, sabahın 6’sında operasyon yaparak pek çok bürokratı gözaltına alarak yerel seçim kampanyasını başlattı” dedi.
Kılıçdaroğlu, Erdoğan’ın, askerlere yönelik uzun tutukluluk süreleriyle ilgili eleştirilerini de hatırlatarak, “Günaydın! Yeni mi aklın başına geldi? Bizi darbecilikle suçlayan sen değil miydin” dedi.

Yerlikaya AK Parti’ye
Eski Tunceli Milletvekili Sinan Yerlikaya, CHP’den istifa edip, Tunceli’de eski belediye başkanları ve ilçe başkanlarıyla Ak Parti’ye geçeceğini açıkladı. Yerlikaya, “Sayın Başbakan ile görüştüm ve AK Parti’ye geçmemden büyük memnuniyet duyacağını belirtti. Tunceli’ye hizmet için ne gerekiyorsa yapacaklarını söyledi” dedi.

‘İstifa ettim mutluyum’


CHP’den istifa eden Adıyaman Milletvekili Salih Fırat, istifasına neden olan söylemlerin devam etmesi halinde, yeni istifaların gelebileceğini söyledi. Bağımsız kalacağını yineleyen Fırat, ‘Hayal kırıklığı yaşıyor musunuz’ sorusu üzerine “Tam tersine. Türkiye’de bir gerçeğin tartışılma ortamı yaratıldı. Bu yüzden mutluyum” dedi.

‘CHP’yi ihraç edin’


Almanya Dersim 37-38 Soykırım Karşıtı Derneği ile Almanya Dersim Yeniden İnşa Cemiyeti, Sosyalist Enternasyonal Konseyi Başkanlığı’na dilekçe yazarak, CHP’nin ihraç edilmesini istedi. Dilekçede, 1937-38 yıllarında CHP’nin Dersim’de 70 bin insanı katlettiği günümüzde de milliyetçi sağ bir partiye dönüştüğü öne sürüldü.