Kılıçdaroğlu: Demokrasi değil seçim paketi

Kılıçdaroğlu: Demokrasi değil seçim paketi
Kılıçdaroğlu: Demokrasi değil seçim paketi

Kılıçdaroğlu, Gaziantep te fabrikaları ziyaret ederek işçilerle öğle yemeği yedi.

Kılıçdaroğlu: Paket, tümüyle seçimlere yönelik... W, x ve q harflerinin neresi demokrasi... Sarıgül, önce partiye gelsin, aday adayı olarak yarışsın...
Haber: DENİZ ZEYREK - deniz.zeyrek@radikal.com.tr / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , hükümetin açıkladığı pakete ‘demokratikleşme paketi’ demeyi doğru bulmadığını belirterek “Tümüyle AKP ’nin seçimlere ve kendi tabanına mesaj içerikli bir paket” dedi. “W, x ve q harflerinin neresi demokrasi” diyen Kılıçdaroğlu, “Ben merak ediyorum Recep Tayyip Erdoğan tuvalete gidip hiç w görmedi mi?” diye sordu.

Ankara ve İstanbul kritik

Gaziantep yolunda sohbet etme fırsatı bulduğumuz Kılıçdaroğlu, İzmir ve Antalya belediye başkanlarının başarılı olduğunu, Giresun, Aydın, Ordu ve Artvin’de aday belirleme konusunda sorun kalmadığını anlattı. “Bizim için kritik olarak Balıkesir, Manisa, İstanbul, Ankara var” diyen Kılıçdaroğlu, akıllarındaki aday profilini “En çok oyu kimle alacaksak onunla yola çıkacağız. Duyguları değil, başarıyı öne alacağız” sözleriyle dile getirdi.
İBB Başkanı Kadir Topbaş’ın gazete ve TV’lere verdiği ilanları hatırlatan Kılıçdaroğlu, “O ilanları gazetelere kendisi mi veriyor, müteahhitlere mi verdiriyor, bakmak lazım. Halkın parasıyla ödüyorum diyorsa bunun hesabını vermek zorundadır” dedi.
Kılıçdaroğlu, Sarıgül sorularından yorulmuş. Bizim sorulara da genel yanıtlar vermeyi tercih etti ve şunları söyledi: “Sosyal demokratikların demokrasi ve cumhuriyetin tehlikede olduğu bir dönemde ayrışma lüksü yok. Güçbirliği yapmamız lazım. Sarıgül gelecekse bizim bir sorunumuz yok. Başarılı bir belediyeci. Önce partiye gelsin. Büyük ihtimalle aday adayı olur, diğer adaylarla yarışır. Onun için de kurallarımız geçerlidir. Ben bile genel başkan olurken prosedürlere uydum.”

Gürsel Tekin’e övgü

İlçelerde milletvekili aday göstermeme kuralının geçerli olduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, yardımcısı Gürsel Tekin’in İstanbul için aday adayı olmasına ilişkin ise “Gürsel Bey de çalışkan bir insan. Sokağı çok iyi bilir. Samimi diyaloglar kurar. İstanbul’u da iyi bilen bir isim” dedi.
Kılıçdaroğlu yerel seçimlerde başörtülü adaya nasıl baktığı sorulunca kurallara uyulması gerektiğini vurgulayarak “Aday kazanacaksa niye olmasın” karşılığını verdi..

Andımız neden kaldırıldı?

Kılıçdaroğlu pakette ‘Andımız’ın kaldırılması konusunda “Hangi gerekçeyle kaldırdığını bilmiyorum. Ant olmayacak. Ne olacak peki? İlköğretim birlikte olma duygusunu geliştirir. Ağacın gövdesini yok etmek istiyor. Atatürk vurgusu, Ulusal Kurtuluş Savaşı, bağımsızlık vurgusundan kimsenin rahatsızlık duymaması gerekir” değerlendirmesi yaptı.
Yüzde 10’luk seçim barajının tamamen kaldırılmasını istediklerini söyleyen Kılıçdaroğlu, koalisyonlarda istikrar olmadığı iddiası ile toplumun aldatıldığını savunarak “Tek parti iktidarı değil, tek kişi devleti var. Çözülmesi gereken bu. Vali, kaymakam, emniyet müdürü baktığınız zaman tek parti devleti. Eskişehir Valisi’ne baksanıza...” diye konuştu.

Önce Eskişehir Valisi’ni alsın

Demokrasi söyleminin güzel olduğunu anlatan Kılıçdaroğlu “Nefret suçu gündeme getirilecekse önce Eskişehir Valisi’ni görevden alması lazım, alıyor mu?” sorusunu yönelterek Radikal muhabiri İsmail Saymaz’a hakaret dolu bir mesaj gönderen Eskişehir Valisi’ne dikkat çekti.

Gülsuyu’ndaki olacak şey değil

Gülsuyu’nda uyuşturucu çetelerinin öldürdüğü Hasan Ferit Gedik’in cenazesinin cemevinden çıkartılmamasına sert tepki gösteren Kılıçdaroğlu şöyle konuştu: “Çocuğun günahı uyuşturucu çetelerine karşı çıkmak mı? Çetelere karşı çıktığı için öldürülüyorsa o çocuğa devletin sahip çıkması lazım. O mahallede uyuşturucu çetelerine karşı mücadeleyi vermesi gereken devlettir. Devlet vermiyor, gençler veriyor. Acaba Gülsuyu’na uyuşturucuyu devletin gözetimi altında mı götürüyor o çeteler?”

EGM El Kaide’nin sözcüsü mü?

El Kaide’nin Reyhanlı saldırısını üstlenip Türkiye’yi yeni eylemlerle tehdit etmesini Emniyet Genel Müdürlüğü’nün yalanladığına dikkat çeken Kılıçdaroğlu, “Bu. El Kaide ile hükümet arasında işbirliği olduğunu gösteriyor. Terör örgütü adına emniyet açıklama yapıyor” yorumunu yaptı.