Kılıçdaroğlu: Gayrimeşru

Kılıçdaroğlu: Gayrimeşru
Kılıçdaroğlu: Gayrimeşru

Fotoğraf: EMRAH GÜREL/HDN

Ergenekon cezalarına siyasetten tepki yağdı. AK Parti'ye göre karar objektif, muhalefete göre siyasi. Kılıçdaroğlu "Meşru kararlar değil" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi
TARIK IŞIK - tarik.isik@radikal.com.tr / Arşivi

İstanbul 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nin, Ergenekon davasında kararını açıklamasının ardından siyasilerden de tepki yağdı. CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , kararı ‘gayrimeşru’ olarak niteledi. AK Parti Adıyaman Milletvekili Mehmet Metiner, cezaların’ tarafsız mahkemeler tarafından verilmiş objektif kararlar’ olduğunu savunurken, CHP Grup Başkanvekili Akif Hamzaçebi ise “Sevinenler olabilir ama kararlar milletten dönecektir” dedi. BDP Hakkari Milletvekili Adil Zozani de sanıkların sadece ‘hükümete karşı suçlar’ nedeniyle yargılanmasını eleştirdi.
AB BAKANI VE BAŞMÜZAKERECİ EGEMEN BAĞIŞ: Bugün, Ergenekon’un bir terör örgütü olduğu resmen kabul edilmiştir. Bu yargılama sürecinin, Türkiye’nin AB sürecine de katkıda bulunacağına inanıyorum. Bu yargılama sürecini gecikmiş ama ülkemizin ileri demokrasi mücadelesi adına çok önemli bir adım olarak görüyorum. (Hani neredeymiş bu terör örgütü, gösterin üye olacağım) diyenler artık nereye başvuracaklarını ögrenmiş oldular. Nerede bir hukuksuzluk varsa orada CHP, ayrıkotu gibi bitiveriyor. Önce bu örgütün avukatı oldular, sonra üyesi olacağım dediler. Şimdi ise çıkan hukuki karar uzerinden ülkeyi kaosa sürüklemeye, yeni bir kalkışma hareketi kışkırtmaya çalışıyorlar.
AK PARTİ ADIYAMAN MİLLETVEKİLİ MEHMET METİNER: Bağımsız ve tarafsız yargının verdiği objektif kararlar bunlar. Suçsuz olanlar ayıklandılar, beraat ettiler. Şahsen asrın davasını çok önemsiyorum. Bir dönem kendilerini kadir-i mutlak olarak gören, seçilmiş iradeyi nereyse emrinin altında gören, canları istediğinde darbe yapan zihniyetin bir tasfiyesi olarak görüyorum. Bu zihniyete Türkiye’de yer olmadığının da ifadesi. Hukuk kazanmıştır, demokrasi kazanmıştır. Bundan sonra rütbeleri, unvanları, şanları ne olursa olsun hiç kimse aklının ucundan darbeyi geçiremeyecektir.
CHP LİDERİ KEMAL KILIÇDAROĞLU:
Demokrasilerde insanlar, siyasi otoriteye bağımlı özel yetkili mahkemelerde değil, bağımsız, hukukun üstünlüğüne inanan normal mahkemelerde yargılanırlar. Bu nedenle özel yetkili mahkemelerin verdiği kararlar; hukuken, siyaseten ve ahlaken meşru kararlar değildir. Bu mahkemelerin verdiği kararlar gayrimeşrudur.
Bu mahkemeler adalet dağıtmaz. Çünkü bunlar adından da anlaşılacağı üzere ‘özel yetkili mahkeme’lerdir. Bu mahkemeler siyasal gücün emrinde olan ve onun buyruklarını yerine getiren mahkemelerdir. “Hukukun üstünlüğü” kavramı bu mahkemeler için geçerli değildir. Bu mahkemelerin temel işlevi siyasal iktidarın buyruklarını egemen kılmaktır.
MHP GRUP BAŞKANVEKİLİ OKTAY VURAL: Geldiğimiz bu noktada şu tablo acınacak bir tablodur. TSK’nın Genelkurmay Başkanı’nın teröristbaşı sıfatı ile yargılandığı ama teröristbaşının, Başbakan’ın yol arkadaşı olduğu, TSK’nın şu ya da bu sebeple bu süreç içerisinde sorgulandığı bir Türkiye. Bugün yargı, MİT Kanunu’na AKP tarafından konulan bir madde ile hukuk dışına girmiş görevlilerin soruşturulması Başbakan’ın iznine bağlanmıştır. Devletin içinde illegal bir yapılanma Başbakan’ın korumasıyla meşruiyet çizgisi içine sokulmuştur.
BDP HAKKÂRİ MİLLETVEKİLİ ADİL ZOZANİ: Sadece hükümete karşı işlenmiş suçlardan dolayı ceza verilmesini yeterli bulmuyorum. Örneğin bu davanın sanıklarından Veli Küçük’ün, Diyarbakır Koşuyolu Parkı’nda 2006 yılında yaşanan patlamayla ilgili el yazısı notları var. Bunların da yargılama konusu yapılması gerekirdi.