Kılıçdaroğlu: İETT ihalesinde usulsüzlük yapıldı

Kılıçdaroğlu: İETT ihalesinde usulsüzlük yapıldı
Kılıçdaroğlu: İETT ihalesinde usulsüzlük yapıldı
CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, bugün CHP İstanbul İl Başkanlığında bir basın toplantısı düzenledi.Basın toplantısından önce, daha önce nefeslerinin İstanbul"daki yöneticilerin ensesinde olacağına dair söz verdiklerini hatırlatan CHP İstanbul İl Başkanı Gürsel Tekin, bu konuda hassas olduklarını söyleyip, sözü Kılıçdaroğlu'na bıraktı. Kılıçdaroğlu, İstanbul Büyükşehir Belediyesi kuruluşu olan İETT'nin 2004 yılında 350 solo, 100 körüklü ve 50 adet de çift katlı otobüs alımı için ihaleye çıktığını söyledi. İhaleye ikisi yerli, biri Alman 3 firmanın katıldığını hatırlatan Kılıçdaroğlu, Türkiye'den katılan iki firmanın tekliflerinin değerlendirme dışı bırakıldığını öne sürdü. Alman firmasının ihaleyi kazandığının açıklandığını söyleyen Kılıçdaroğlu, sözlerini, " Türk firmalarının itirazı üzerine, İETT Genel Müdürlüğü'nün 26.05.2005 tarihinde bu firmaların itirazlarının reddedilmesini, ivedilik ve kamu yararı bulunmasını ve ihale işlemlerine devam edilmesi kararının aldığını açıkladı " şeklinde sürdürdü. İhaleye giren bir Türk firmasının bir gün sonra, Kamu İhale Kurumuna başvurarak ihale işlemlerine devam edilmesi kararının iptalini istediğini söyleyen Kılıçdaroğlu, " Kamu İhale Kurumu 27.02.2005 tarihinde otobüs ihalesiyle ilgili olarak alınan ivedilik ve kamu yararı kararını iptal ediyor. Bunu bir telgrafla İETT'ye bildiriyor" şeklinde konuştu. Başkan Kadir Topbaş 'ın Kamu İhale Kurumu kararını beklemeden 31.01.2005 tarihinde Alman firmasıyla alım sözleşmesi yaptığını öne süren Kılıçdaroğlu," Tören 31 Ocak 2005 tarihinde yapılmasına ve aynı tarihte imzaların atılmasına karşın, KİK gönderilen ihale dosyasında sözleşme tarihi 1 Şubat 2005 olarak gösteriliyor. Ayrıca devletin haber ajansı olan Anadolu Ajansı da sözleşmenin imza törenin 31.01.2005 tarihinde haber yapıyor " diye konuştu." NİÇİN SÖZLEŞME METNİNDE SÖZLEŞMENİN İMZALANDIĞI 31 OCAK TARİHİ YERİNE, 1 ŞUBAT 2005 TARİHİ GÖSTERİLMİŞTİR"

" Niçin sözleşme metninde sözleşmenin imzalandığı 31 Ocak tarihi yerine, 1 Şubat 2005 tarihi gösterilmiştir" diye soran, Kılıçdaroğlu kendi sorduğu soruya," Çünkü ayın 1'inde KİK ihaleyi iptal etmişti" yanıtını verdi. KİK'in itirazı, esestan görüşmeye Mart ayında başladığını söyleyen Kılıçdaroğlu, " KİK ihaleyi tümüyle iptal ediyor. 'İhale düzeltilecek nitelikte değildir' diyor. KİK kararı üzerine ihaleyi alan Alman firma 27.07.2005 tarihinde İstanbul 13. Asliye Ticaret Mahkemesine 'sözleşmenin yürürlükte olduğunun tespiti davası' açıyor. Mahkemenin aldığı kararda, davalı yani İETT vekile yanıt dilekçesinde, sözleşmenin yürürlükte olduğunu uyuşmazlık konusu kalmadığını net olarak beyan etmiştir. İETT Kamu İhale Kurumu kararından hiç söz etmemiş, mahkemeyi yanıltmıştır" şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLUNDAN BAŞBAKAN ERDOĞAN'A YOLSUZLUK SORUSU

" Kamu İhale Kurumu ihaleyi açıkça iptal etmesine rağmen İETT'nin hangi gerekçeyle sözleşmenin halen yürürlükte olduğunu söyleyebiliyor. Firmanın hakkını korumak İBB'nin görevleri arasında mıdır ? Kadir Topbaş ile bu Alman firma arasında nasıl bir ilişki vardır?" diye soran Kılıçdaroğlu, TOBB Genel Kurulundaki konuşmasında Hisarcıklıoğlu'nun, Avrupa'nın en büyük otobüs üretim fabrikaları Türkiye'de olduğu halde neden milyon dolarlar harcanarak Avrupa firmalarından otobüs alındığını hatırlattığını söyleyen Kılıçdaroğlu, bu soruya Başbakan Erdoğan'ın cevap vermesini istedi.Kılıçdaroğlu konuşmasında Başbakan Erdoğan'a da yüklendi. Konuyla ilgili Başbakan'ın ne cevap vereceğini merak ettiğini söyleyen Kılıçdaroğlu, " Sayın Başbakan belge istiyorsan belge, mahkleme kararı istiyorsan mahkeme kararı, şimdi bakalım ne diyeceksin ? Türkiye Cumhuriyeti gerçekten bir hukuk devleti mi ? Yoksa sayenizde bir guguk devleti mi oldu ? " diye sordu. Kılıçdaroğlu" Sayın Başbakan büyük bir olasılıkla bu haftaya Cuma namazına gideceksin. Alnını secdeye koyacaksın. Benim söylediklerimi unutma. Kul hakkını yiyenlerden hesap soracaksan, , işte fırsat kendini kanıtla. Adaletini yolsuzluklar karşısındaki duruşunu görelim. Halep oradaysa arşın burada. Bakalım o sözde fakir fukara, garip gureba dostu Recep Tayyip Erdoğan ne yapacak ? " dedi.

KILIÇDAROĞLUNDAN BAŞBAKAN'A İKRAM DİNÇER SORUSU

Basın mensupları aracılığıyla Başbakana bir soru daha yönelten Kılıçdaroğlu, " AKP Van Milletvekili Sayın İkram Dinçer Türk Tarih Kurumuna kaç kez ve niçin gitti ? Sayın Dinçer'in Türk Tarih kurumuna ilgisi tarih merakından mı yoksa başka işlerden mi kaynaklanmaktadır ? " şeklinde konuştu.

KILIÇDAROĞLU'NA " DOSYALAR ERGENEKON'DAN MI GELİYOR ? " SORUSU

Konuşmasının ardından gazetecilerin sorularını da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, söz konusu ihalenin 76 milyon dolarlık bir ihale olduğunu kaydetti. Neden bu ihalenin Alman firmasına verildiğine ilişkin bir soru üzerine ise, Kılıçdaroğlu " Eğer ihalede gözünüz dönmüş ve ben bu ihaleyi illa Alman firmasına vereceğim diyorsanız gerekçe bulunur "dedi. Kılıçdaroğlu Belediyenin bu Alman firmasıyla başka ihaleleri olduğunu da belirtti. Kılıçdaroğlu, " Bu ihaleler de şu anda yargıda. Ama kesinleşmiş değil. Kesinleşen bu. " diye konuştu. İhaleyle ilgili bilgi edinme yasasına göre 10.07.2009 tarihinde " Bu otobüsler alındı mı ? " şeklinde bir soru sorduğunu söyleyen Kılıçdaroğlu, kendisine henüz bir yanıt gelmediğini ancak otobüslerin alındığını söyledi. Bir gazetecinin, açıkladığı dosyaları Ergenekon sanıklarından aldığı yönündeki bir sorusunu da yanıtlayan Kılıçdaroğlu, " Ben bütün dosyaları kendim oluştururum. Bana bilgiler gelir. Bana gelen bilgilerin doğruluğunu araştırırım. Belgelere inerim. Belgeler doğru mudur yanlış mıdır bakarım. Sayın Ünal İnanç benim dostumdur. Bana da herhangi bir belge vermiş değildir . Bu olayla ilgili bir bilgi vermedi. Diğer olaylarla ilgili de bir bilgi vermedi. Olağanüstü güzel bir arşivi var. Kendisinin çok önemli bilgileri de var. Ama bu bilgiler dosyalarla ilgili değil. " diye konuştu.(dha)


    ETİKETLER:

    Kadir Topbaş