Kılıçdaroğlu: İkiyüzlü politikanın belgesi

Kılıçdaroğlu: İkiyüzlü politikanın belgesi
Kılıçdaroğlu: İkiyüzlü politikanın belgesi

CHP lideri Kılıçdaroğlu, Balıkesir de Hasan Baba Çarşısı nı gezip vatandaşlarla da sohbet etti.

MGK'nın Gülen Cemaati ile ilgili kararını değerlendiren CHP lideri Kılıçdaroğlu, "O belge iktidarın ikiyüzlü politika izlediğini gösteriyor" dedi.
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Balıkesir’e gitti. Kılıçdaroğlu, Balıkesir’de Ticaret, Esnaf ve Sanatkârlar, Sanayi, Ziraat Odası ile Küçük Sanayi Sitesi, Ticaret Borsası ve Balıkesir Organize Sanayi Bölgesi’ni ziyaret etti. Balıkesir Ticaret Odası ziyareti sırasında gazetecilerin sorularını yanıtlayan Kılıçdaroğlu,Taraf gazetesinde yayımlanan ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın da imzası bulunan ‘Türkiye’de Nurculuk Faaliyetleri ve Fethullah Gülen grubuna’ yönelik eylem planı hazırlanmasını içeren 2004 yılına ait MGK belgesinin anımsatılması üzerine şunları kaydetti:“O belge iktidarın ikiyüzlü politika izlediğini gösteriyor. Düne kadar neler söylüyordu, meğer neler yapmış. Bir siyasetçinin temel kuralı halkına yalan söylememek olmalı. Siyasetçi doğruların arkasından gitmek zorundadır. Gidip belgeye o imzayı atacaksınız ama dönüp başka şeyler söyleyeceksiniz. Siyasette ikiyüzlülüğe bu halkın prim vermemesi gerekiyor.”

‘Dershaneye ihtiyaç duyulmazsa destek veririz’

Dershanelerin kapatılması ile ilgili de konuşan CHP lideri Kılıçdaroğlu “Dershane sahipleri tacirdir, onlar da devlete vergi verirler. Hiçbir tüccarı cemaatçidir, A partisinden B partisinden diye ayırmayız. Manevi dünyasına da siyasi dünyasına da saygı gösteririz. Bizim görevimiz onların önündeki engelleri kaldırmaktır. Dershaneleri kapatacağım diyorsanız, çocukların dershaneye ihtiyaç duymayacakları bir eğitim sistemini getiriyorsanız, destek vermeye hazırız. Hiçbir anne baba gönüllü olarak çocuğunu dershaneye göndermiyor, zorunlu olarak gönderiyor. Niçin; okula gidiyor diploma almak için, dershaneye gidiyor bir şey öğrenmek için. Her anne baba boğazından kesip gönderiyor. Bunu eğitim sistemi yaratıyor. Dershane sahibini suçlamak kadar yanlış bir şey yok. 100 bin insan dershaneden geçimini sağlıyor, ne yapacaksınız? Atacak mısınız? Türkiye’nin bir numaralı sorunu işsizliktir. Siz yeni işsizlik alanları yaratıyorsunuz” diye konuştu

Kamer Genç yorumu

Kılıçdaroğlu, CHP Tunceli Milletvekili Kamer Genç’in, Japonya Milli Gün Resepsiyonu’nda Başbakan Erdoğan’ın eşi Emine Erdoğan’ın konuşmasına müdahalesiyle ilgili soru üzerine şunları söyledi: “Hanımefendinin konuşmasına müdahale etmek doğru değil. Bir kadının konuşmasına müdahale etmek doğru değil. Japonya Büyükelçiliği’nde yapılan toplantı Japonya’nın topraklarında yapılmış bir toplantı sayılır. Japonya Büyükelçiliği Japonya’nın egemenliğinin olduğu bir yerdir. Müdahale doğru değildir ama bir başka gerçek daha var. Kamer Genç’e oradaki polisler tarafından yapılan müdahale de doğru değildir. İki yanlıştan bir doğru çıkmaz” dedi. Genç hakkında disiplin sürecinin işletilip işletilmeyeceği de sorulan Kılıçdaroğlu, “Grup bakar” dedi.