Kılıçdaroğlu: KİT Komisyonu aklama yeri

CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, halka arz sonrası kamu payı yüzde 50'nin altına düşen Türk Hava Yolları'nın TBMM KİT Komisyonu'nda son kez denetiminde...

ANKARA - CHP Grup Başkanvekili Kemal Kılıçdaroğlu, halka arz sonrası kamu payı yüzde 50'nin altına düşen Türk Hava Yolları'nın TBMM KİT Komisyonu'nda son kez denetiminde, 2006 yılı ilk yarısına ilişkin hesaplarının, altı aylık bilanço olmadan denetlenmesinin usulsüz olduğunu öne sürdü. THY'nin 2006 yılı ilk altı aylık raporunu gösteren Kılıçdaroğlu, "Bu raporda, altı aylık bilanço, fon ve nakit akım tablosu yok. Ama altı aylık dönem aklanıyor. Ünal Kacır ve AKP'li üyeler bilanço, fon ve nakit akım tablosunu görmeden nasıl oluyor da uhrevi bir bilgiyle THY'nin 2006 yılı ilk altı ayını aklamaya çalışıyor" diye sordu.
Kılıçdaroğlu, daha sonra Meclis'te düzenlediği basın toplantısında da KİT Komisyonu'nun 'AKP bürokratlarını aklama komisyonuna dönüştüğünü' söyledi. Kılıçdaroğlu'ndan bir eleştiri de önceki gece TBMM'de nükleer santral yasası görüşülürken gelmişti. Kılıçdaroğlu, görüşmelerde yaşanan sahte yoklama pusulasını eleştirirken, "Dini siyasete alet etmeyi alışkanlık edinen zihniyet, Meclis çatısı altında sahtekârlığı kurumsallaştırıyor" demişti.