Kılıçdaroğlu Silivri Cezaevi'nde

Kılıçdaroğlu Silivri Cezaevi'nde
Kılıçdaroğlu Silivri Cezaevi'nde
CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ü Silivri Cezaevi'nde ziyaret etti.

RADİKAL - Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu tutuklu gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ü ziyaret etmek üzere Silivri Cezaevi'ne gitti.

Cezaevi önünde aracından inen Kılıçdaroğlu, Dündar ve Erdem'e destek olmak amacıyla 'Umut Nöbeti'i tutan eski TBMM Başkan vekili ve CHP Milletvekili Güldal Mumcu ile Basın Konseyi Yüksek Kurul ve Onur Kurulu Üyesi Baki Özilhan ile selamlaştı. Kılıçdaroğlu, Güldal Mumcu ile yaptığı sohbette “Keşke daha güzel yerlerde nöbet tutabilsek" temennisinde bulundu. 

Kılıçdaroğlu'nun saat 13:00'de başlayan ziyaretine CHP Genel Sekreteri Gürsel Tekin, Grup başkanvekili Levent Gök, İstanbul İl Başkanı Murat Karayalçın'ın yanı sıra partililer de eşlik etti.

'MORALLERİ ÇOK İYİ'

Yaklaşık 2 saat süren ziyaretin ardından çıkışta cezaevi önünde açıklama yapan Kılıçdaroğlu, “Daha önce bu tutuklamanın bir demokrasi ayıbı olduğunu söylemiştim. Aynı ayıbı Silivri cezaevi önünde yapmaktan büyük üzüntü duyuyorum. Demokrasiye, özgürlüklere ihtiyacımız var. 'Haber yaptı' diye gazetecilerin gözaltına alınması, tutuklanması, hapse atılması asla kabul edilemez" dedi.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün moral olarak çok iyi durumda olduklarını ifade eden Kılıçdaroğlu, “İçerideler mi dışarıdalar mı çok farkı yok. Çünkü Türkiye yarı açık bir cezaevine dönüştürüldü. İnsan hakları ihlal ediliyor. Demokrasi askıya alınmış gibi bir hava var" dedi.

"32 GAZETECİNİN DE SERBEST BIRAKILMASINI İSTİYORUZ"

Grup toplantısında Başbakan Davutoğlu'na yaptığı 'Gazetecilerin tutuksuz yargılanması' konusundaki çağrısını hatırlatan Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
"'Gazeteciler tutuksuz yargılansın, bunu bir kanun teklifi ile çözelim' dedik. 21. Yüzyılın Türkiye'sinde 32 gazeteci hapiste. Bu en büyük ayıplardan birisidir. Türkiye bugün dünyada tutuklu gazeteciler nedeniyle gündemde oluyor. 'Haber yapıyor' diye gazeteciyi alıp içeri atıyorsunuz, üstelik yapılan haberlerin tamamı doğru. Dünyanın bildiği bir gerçeği gazeteciler manşete taşıdılar diye hapse mi atılır. Bunları doğru bulmuyoruz." 

Kılıçdaroğlu, "Hem güçlü olacağım diyeceksiniz, hem insanları hapse atacaksınız ve bunun adına ileri demokrasi diyeceksiniz. Bunu asla kabul etmiyoruz. Söylediklerim 32 gazeteci için de geçerlidir. Bu 32 gazetecinin de serbest bırakılmasını istiyoruz" ifadelerini kullandı. Can Dündar ve Erdem Gül'ün CHP heyetine yarın Ankara'da gazetecilere destek eyleminde okunmak üzere not gönderdiği öğrenildi.

Ezgi ÇAPA - Güven USTA / İSTANBUL (DHA)