Kılıçdaroğlu ve HDP'den Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına tepki

Kılıçdaroğlu ve HDP'den Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına tepki
Kılıçdaroğlu ve HDP'den Dündar ve Gül'ün tutuklanmasına tepki
CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, gazeteciler Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına "Basın tarihimizin en ahlaksız ve vicdansız kararlarından biri olarak tarihe geçecek olan bu karar, tüm ortakları için utanç vesikası olacaktır" diyerek tepki gösterdi.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklanmasına sert bir dille tepki gösterdi. Kılıçdaroğlu, "Basın tarihimizin en ahlaksız ve vicdansız kararlarından biri olarak tarihe geçecek olan bu karar, tüm ortakları için utanç vesikası olacaktır" dedi.

Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün, "Gazetede MİT'e ait yardım tırlarının durdurulmasıyla ilgili gerçeğe aykırı bazı görüntü ve bilgiye yer verdikleri" gerekçesiyle haklarında yürütülen soruşturma kapsamında tutuklanmasıyla ilgili açıklama yaptı.

Can Dündar ve Erdem Gül'ün tutuklandığı bugünün, demokrasi ve basın özgürlüğünün kara günü olduğunu belirten Kılıçdaroğlu, kararın hukuki olmadığını savundu. Kılıçdaroğlu, açıklamasında şu görüşlere yer verdi:

"Bu karar, Kaçak Saray'da oturan kişinin talimatıyla alınmış kanunsuz bir alıkoymadır. Basın Kanunu'nun açık hükümlerine göre mahkeme konusu bile olmayacak bir dosyadan, tamamen ilgisiz konumdaki cumhurbaşkanlığı makamının şikayet dilekçesiyle bir dava uydurulmuştur. MİT tırlarıyla ilgili gerçekler, bir sene müddetçe hükümet gazeteleri dahil her yerde tefrika edilmişken, Can Dündar ve Erdem Gül yazınca, 'devlet sırrı' olarak ilan edilmiş ve casusluk suçlamasıyla iki gazeteci tutuklanmıştır. Çalışanları, FETÖ örgütü olarak nitelendirilen cemaat tarafından defalarca eziyete uğratılan ve hatta hapse atılan Cumhuriyet Gazetesinin kurumsal olarak en öndeki iki çalışanı, bu örgüte yardım/yataklıkla suçlanarak kamuoyunun zekasıyla alay edilmiştir. Cemaatlere kimin yardım ettiği, Cumhuriyet İcra Kurulu Başkanı Avukat Akın Atalay'ın mahkemeye sunduğu belgede kanıtlanmış durumdadır. 2003 yılında dönemin Dışişleri Bakanının imzasını taşıyan iki ayrı gizli yazıyla, Türkiye'nin dış temsilciliklerinin cemaatlere yardımcı olunması istenmiş, Cumhuriyet bu yazıları bastığı için DGM'de hakim önüne çıkmıştır. Dolayısıyla cemaatlere kimin yardım ettiği mahkeme kayıtlarında vardır. 'Ne istiyorlardı da vermedik' diyen zihniyetin bugün yüzsüzce önüne geleni cemaate yardım suçlamasıyla tutuklatması ahlaksızlıktır. Basın tarihimizin en ahlaksız ve vicdansız kararlarından biri olarak tarihe geçecek olan bu karar, tüm ortakları için utanç vesikası olacaktır. Ancak bugün, Türkiye'nin demokrasi ve özgürlük mücadelesinde yeni bir başlangıcın da müjdecisidir. Çünkü alınan bu karar, Erdoğan ve ekibinin korkularının tescilidir. Korkularına esir olmuş bu sözde iktidar sahipleri, kaçak saraylarının içinde kendilerine yarattıkları dünyadan başlarını dışarı her uzattıklarında, yalnızlıklarıyla baş başa kalacaklardır."

'O CEZAEVİNDEN BAŞINIZ DİK ÇIKACAKSINIZ'

Can Dündar'ın, "Bizler casus değiliz, hain değiliz, kahraman değiliz. Bizler gazeteciyiz. Burada yapılan şey de baştan sona gazetecilik faaliyetidir", Erdem Gül'ün, "Bir gazeteci, ülkesinin tehlikede olduğunu görüyorsa bu haberi yapmak onun görevi, zorunluluğudur" sözlerini hatırlatan Kılıçdaroğlu, "Dündar ve Gül'ü en içten duygularımla kucaklıyorum" ifadelerini kullandı.

Açıklamasında, "Sevgili Can ve Erdem" diyerek, Can Dündar ve Erdem Gül'e de seslenen Kılıçdaroğlu, şunları kaydetti:
"Sizleri tanıyor olmaktan gurur duyuyorum. Halkın haber alma özgürlüğüne duyduğunuz sarsılmaz inanca, yıllardır duyduğum hayranlığı bir kez daha ifade etmeyi sorumluluk olarak görüyorum. Meslektaşlarınızla sürdürdüğünüz eşsiz dayanışmanıza, kapınızı çalan tüm mağdurlara karşı gösterdiğiniz yakın ilgiye şahit olmuş biri olarak sizlere teşekkürlerimi iletiyorum. Biliyorum ki başınız dik girdiğiniz o cezaevinden, başınız dik olarak çıkacaksınız. Ancak siz, cezaevine girerken sevinç çığlıkları atanlar, 'Oh olsun' diyenler, korkak ve karanlık yüreklerinin, yüzlerinin teşhir olduğunu unutmasın. Haksız karara rağmen, şahsi menfaatleri için susmayı tercih edenler de unutmasın ki onları boğacak olan suskunluklarıdır. Onlar, silinmeyecek bir utancı kişisel tarihlerine not ettiler. Susmayanları, bu haksız karara tepki gösteren sevgili vatandaşlarımı da Can ve Erdem'in şahsında selamlıyorum. Sizlerin gösterdiği bu eşsiz dayanışma, Türkiye'nin önündeki tüm kötülüklerin yok edilmesinde önemli kilometre taşlarından biri olacaktır."
Kemal Kılıçdaroğlu, bu arada sosyal paylaşım sitesi twitter üzerinden de "Suçu işleyenler değil de suçun haberini yapanlar tutuklanıyorsa kimse 'Türkiye'de basın özgür, yargı bağımsız ve tarafsızdır' demesin" paylaşımında bulundu.

'SUÇU İŞLEYENLER DEĞİL HABERİNİ YAPANLAR...'

CHP lideri Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara temsilcisi Erdem Gül’ün tutuklanmasının ardından tepkisini Twitter'dan ise şu mesajla dile getirdiı: "Suçu işleyenler değil de, suçun haberini yapanlar tutuklanıyorsa kimse 'Türkiye’de basın özgür, yargı bağımsız ve tarafsızdır' demesin."

AA