Kılıçdaroğlu ve Swoboda'nın mektup trafiği

Kılıçdaroğlu ve Swoboda'nın mektup trafiği
Kılıçdaroğlu ve Swoboda'nın mektup trafiği
Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki "Erdoğan - Esad" krizinin ardından mektup trafiği yaşandı
Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

İlk mektubu yazan Swoboda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın avukatlığını yapmadığını belirtirken; Kılıçdaroğlu da cevap verdiği mektubunda “Sorunun kişisel tepkilerden kaynaklandığı” vurgusuna yer verdi. Olayın ardından 22 Mayıs’ta Swoboda’nın Kılıçdaroğlu’na bir mektup yazdığı öğrenildi. Olayın yanlış anlamalara neden olduğunu kaydeden Swoboda, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve Esad arasında yapmış olduğu benzetmenin uygun olmadığını tekrarladı. Swoboda’nın mektubunda şunları kaydettiği öğrenildi: “Erdoğan ile Esad arasında bir benzetme yapılmasına karşı çıkmamız Erdoğan’a karşı eleştirimiz olmadığı anlamına gelmemektedir. Erdoğan’ın avukatlığını yapmıyoruz. Seçilmiş milletvekilleri dahil uzun tutukluluk süreleri, özel mahkemelerin aşırı faaliyet alanları, kadınların durumu ve bu konularda SnD grubu öncü rol oynamıştır. Bana ifade özgüğrlüğüne saygı duyulmadığını ifade etmiştiniz. Bu gerçeklerden çok uzak bir ifadedir. Kabul edilmez açıklamalar yapıldığında bir görüşmeyi reddetme hakkım vardır. CHP ’ye yakın bazı medya kuruluşları şahsıma ve bazı danışmanlara karşı bir karalama kampanyası başlatmış olmalarını içler acısı olarak görmekteyim.”

Olmuş bitmiş mesele

Kılıçdaroğlu da Swoboda’ya bir mektup ile cevap verdi. İfade ve düşünce özgürlüğüne tahammülü olmayan bir anlayışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu’nun, mektubunda “SnD’nin logosu düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir araç olamaz. Türk medyası bağlamında ifade ettiğiniz rahatsızlıklar ve CHP’nin bir ilgisi yoktur. CHP SnD Grubu ile ilişkilerini, bağlarını güçlendirerek sürdürecektir. Grupta yaptığım konuşmaları, okursanız CHP’yi daha iyi anlarsınız. CHP ile SnD Grubu arasında bir sorun yoktur. Sorun sizin kişisel tepkilerinizden kaynaklanan, başlamış ve bitmiş bir meseledir” dediği öğrenildi.


  http://www.radikal.com.tr/113579911357994

  YORUMLAR
  (4 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Fark var mıymış bay Svoboda.... - citizen

  Bay Svoboda acaba hala aynı uzaklıkta mı görüyor Erdoğan ile Esad arasındaki mesafeyi. Adı kimyasal olmasa ne olur sonuçta Erdoğan'da halkın üstüne gaz sıktırarak dediğim dedikçi yapısını korumaya, iktidarını sürdürmeye çalışıyor.

  anladın mı şimdi swoboda - aharasa

  olaylara bak. kendi halkına karşı acımasız olan kimyasal madde kullanan bir adamı savundun. erdoğanın baskısı ve gariplikleri karşısında millet nasıl sıkılmış gör. bu olaylar o baskı ve tek taraflı uygulamalara karşı patlamadır. sen hala esada benzetmemeyeceğiz filan diyorsun. anladın mı durumu şimdi? ama ben seni anladım. türkiyedeki barış sürecini desteklemeyen, anayasadaki hak ve özgürlük maddelerine garip kırmızı çizgiler koyan, hala bir umut olamayan chpye ve genel başkanına kızgınsın. ve bu konularda ne yazık ki haklısın. keşke bu kızgınlığını erdoğanı överek değil de chpyi yerden yere vurarak gösterseydin.

  Kılıçdaroğlu ve Swoboda'nın mektup trafiği - ms@deniz

  Esad'la Tayyip Erdoğan benzetmeleri haklı bir benzetmedir, ancak dozları farklı. Esas itibariyle özde aynı, Tayyip Erdoğanın hiç birşeye tahmülü olmayan rakiplerine yaşam hakkı tanımayan bir "lider". Söz konusu Uluderede, ve hatayda ki yaşamını yitiren insanların sorumlusu kim? Ülkemizde demokratik hakları için alanlara çıkan insanlara uygulanan vahşet nedir. Ya bir de iç savaş olsa, yapılacak uygulamaları düşünmek bile istemiyorum. Peki Esad'la Erdoğan arasında fark nedir bayım...?

  KARDEŞİM - pispor

  sen iktidar olmak istiyormusun yoksa değil mi senin ne işin var elin adamları ile sen İstanbulun belediye başkanlığını al bak bakalım elin adamları gelip ayaklarına kadar seni tebrik edecekler.