Kılıçdaroğlu ve Swoboda'nın mektup trafiği

Kılıçdaroğlu ve Swoboda'nın mektup trafiği
Kılıçdaroğlu ve Swoboda'nın mektup trafiği
Avrupa Parlamentosu (AP) Sosyalist Grup Başkanı Hannes Swoboda ile CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu arasındaki "Erdoğan - Esad" krizinin ardından mektup trafiği yaşandı
Haber: MİRAY ÇİMEN / ANKARA / Arşivi

İlk mektubu yazan Swoboda, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın avukatlığını yapmadığını belirtirken; Kılıçdaroğlu da cevap verdiği mektubunda “Sorunun kişisel tepkilerden kaynaklandığı” vurgusuna yer verdi. Olayın ardından 22 Mayıs’ta Swoboda’nın Kılıçdaroğlu’na bir mektup yazdığı öğrenildi. Olayın yanlış anlamalara neden olduğunu kaydeden Swoboda, Kılıçdaroğlu’nun Erdoğan ve Esad arasında yapmış olduğu benzetmenin uygun olmadığını tekrarladı. Swoboda’nın mektubunda şunları kaydettiği öğrenildi: “Erdoğan ile Esad arasında bir benzetme yapılmasına karşı çıkmamız Erdoğan’a karşı eleştirimiz olmadığı anlamına gelmemektedir. Erdoğan’ın avukatlığını yapmıyoruz. Seçilmiş milletvekilleri dahil uzun tutukluluk süreleri, özel mahkemelerin aşırı faaliyet alanları, kadınların durumu ve bu konularda SnD grubu öncü rol oynamıştır. Bana ifade özgüğrlüğüne saygı duyulmadığını ifade etmiştiniz. Bu gerçeklerden çok uzak bir ifadedir. Kabul edilmez açıklamalar yapıldığında bir görüşmeyi reddetme hakkım vardır. CHP ’ye yakın bazı medya kuruluşları şahsıma ve bazı danışmanlara karşı bir karalama kampanyası başlatmış olmalarını içler acısı olarak görmekteyim.”

Olmuş bitmiş mesele

Kılıçdaroğlu da Swoboda’ya bir mektup ile cevap verdi. İfade ve düşünce özgürlüğüne tahammülü olmayan bir anlayışı kabul etmelerinin mümkün olmadığını vurgulayan Kılıçdaroğlu’nun, mektubunda “SnD’nin logosu düşünce ve ifade özgürlüğünü kısıtlayan bir araç olamaz. Türk medyası bağlamında ifade ettiğiniz rahatsızlıklar ve CHP’nin bir ilgisi yoktur. CHP SnD Grubu ile ilişkilerini, bağlarını güçlendirerek sürdürecektir. Grupta yaptığım konuşmaları, okursanız CHP’yi daha iyi anlarsınız. CHP ile SnD Grubu arasında bir sorun yoktur. Sorun sizin kişisel tepkilerinizden kaynaklanan, başlamış ve bitmiş bir meseledir” dediği öğrenildi.