Kılıçdaroğlu: Yolsuzlukları savunan ilk başbakan...

Kılıçdaroğlu: Yolsuzlukları savunan ilk başbakan...
Kılıçdaroğlu: Yolsuzlukları savunan ilk başbakan...
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , iki bakan oğlunun da tutuklandığı yolsuzluk operasyonu üzerinden hükümete, “İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yolsuzlukları savunan bir başbakanla karşı karşıyayız. Topal ördek hükümeti bunlar” diye yüklendi.
Yerel seçim adaylarının belirlendiği Parti Meclisi (PM) toplantısı öncesi açıklama yapan CHP lideri Kılıçdaroğlu’nun gündeminde 17 Aralık operasyonu vardı. “Türkiye, kendi tarihinde Osmanlı dahil böyle bir olayla karşılaşmamıştır” diyen Kılıçdaroğlu, Başbakan Erdoğan’a da şöyle seslendi:
“11 yıldır iktidardasın, bütün istihbarat örgütleri senin emrinde. Devletin içinde çete olduğunu, senin bakanlarının ve onların çocuklarının yolsuzluklarından sonra dillendirmen ne kadar doğru? O genel müdürün evinde, o ayakkabı kutusunun içine milyon dolarları çeteler mi yerleştirdi? Bakanların çocuklarının yatak odalarına kasayı, para sayma makinelerini, milyonlarca doları, Euro’yu çeteler mi yerleştirdi? İçişleri Bakanı, ‘Oğlum dikkatli ol’ diyor. Bu konuşmayı çeteler mi onlara zorla yaptırdı?”
Bazı emniyet müdürlerinin görevden alındığını anımsatan Kılıçdaroğlu, “Dört bakan istifa etmedi. İlk yaptıkları iş polisleri görevden almak. Bunlar devletin polisi, bunları da mı çete devletin içine yerleştirdi?” dedi.

‘Barolar dava açsın’

Savcıların artık sürdürdükleri soruşturmayı valilere bildirmesine ilişkin genelgeyi eleştirerek “Barolar süratle dava açmalı” diyen CHP lideri, Erdoğan’a da “Alın teriyle kazanılmış paranın ayakkabı kutusunda ne işi var?” diye sordu. Kılıçdaroğlu, şöyle devam etti:
“İnsan olanın anlayabileceği bir soruyu soruyorum. Sen devletin genel müdürüsün, banka emrinde nasıl oluyor da bu parayı evinde saklıyorsun? Acı olan bu haram paranın Müslüman olarak tafra atan Başbakan tarafından savunulmuş olması. Hiçbir başbakan yolsuzlukları savunmamış, yolsuzluk yapanlara sahip çıkmamıştır. İlk kez Türkiye Cumhuriyeti tarihinde yolsuzlukları savunan bir başbakanla karşı karşıyayız. Topal ördek hükümetidir bunlar. Ahlaksızlığı olağan bir şeymiş gibi topluma kabul ettirmeye çalışıyorlar.”