Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a: Çaresiz zavallısın sen

Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a: Çaresiz zavallısın sen
Kılıçdaroğlu'ndan Başbakan'a: Çaresiz zavallısın sen
Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın katıldığı bir televizyon programında ağlamasını eleştiren CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, "Öyle çocuk gibi ağlayacaksın. Çaresiz, zavallısın sen. Gururlu adam ülkesinin sorunlarına çözüm bulur" dedi.

AFYONKARAHİSAR - DHA  CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , Kurtuluş Savaşı'nın mihenk taşı Büyük Taarruz'un Kocatepe'deki 91'inci yıldönümü etkinlikleri kapsamında Afyonkarahisar'a geldi. Genel Başkan Yardımcısı Umut Oran ve bazı milletvekillerinin de eşlik ettiği Kemal Kılıçdaroğlu , Emirdağ İlçesi girişinde karşılandı. Uzun bir konvoy eşliğinde hareket eden Kılıçdaroğlu, ilk ziyaretini Bayat İlçesi'ne yaptı. 

Burada bir kahveye giren Kemal Kılıçdaroğlu ve parti yöneticilerine çay ikram edildi. Kılıçdaroğlu'na Bayatlılar tarafından süs eşyası kağnı, Atatürk 'ün el yazmalı resmi ve kalpak hediye edildi. Kemal Kılıçdaroğlu'nun yanına gelen 11 yaşındaki Bekir Baykın ise sandalyenin üzerine çıkarak, 'En küçük çapulcu benim' diye bağırdı.


'CUMHURİYET BU TOPRAKLARDA KAZANILDI'

Kahvede çay içtikten sonra parti otobüsünün üzerine çıkıp halka seslenen Kılıçdaroğlu, Afyonkarahisar'ın her karışının çok önemli olduğunu söyledi. Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet bu topraklarda kazanıldı, şehitlerimiz bu topraklarda yatıyor. Bağımsızlığımızın teminatı bu topraklardaki insanlar, özgürlüğümüzü bu topraklarda kazandık. Kimse bize bağımsızlığımızı altın tabak içinde vermedi. Onurlu Türkiye Cumhuriyeti'nin kurulmasında Afyonluların, Bayatlıların katkısı çok büyüktür" dedi. Hükümetin uyguladığı dış politikayı eleştiren Kemal Kılıçdaroğlu sözlerini şunları söyledi:

"Kiminle dostuz? Suriye'yle mi, Irak'la mı, İran'la mı? Tüm komşularımızla kavgalıyız. Hani nerede 'yurtta barış dünyada barış' sözü. Nerede biz güvenmeye başladık dış güçlere? İslam dünyasına bakın, kan akan tek yer İslam dünyası. Hiçbir yerde kan akmıyor, İslam dünyasında akıyor. Türkiye'de adam eğitiyor, 'git dışarıda adam öldür' diye. Yazık günah değil mi?"


'KİMYASAL SİLAH İNSANLIK SUÇU'


Suriye'de kimyasal silah kullanıldığı iddialarına da değinen Kılıçdaroğlu sözlerini şöyle sürdürdü: "Kimyasal silah kullanımı, asla affedilmemesi gereken insanlık suçudur. Faillerinin bulunması her insanın ortak görevi ve amacı olmalıdır. Barışı savunduk, ama kavgayı asla savunmadık. Bakın bu toprakların bağımsızlığı için mücadele eden Mustafa Kemal Atatürk yedi düvele karşı savaştı, ama şunu söyledi; 'Zorunlu olmadıkça savaş bir insanlık suçudur.' Dolayısıyla biz savaş yanlısı değiliz. Biz televizyon ekranlarına çıkıp ağlamayız. Öyle televizyon ekranlarına çıkıp çocuk gibi ağlayacaksın. Çaresiz, zavallısın sen. Gururlu adam ülkesinin sorunlarına çözüm bulur. Ama çözümsüzlük noktasına gelip dünyada yalnızlaştırılmış bir konuma düşüp, televizyonlara çıkıp ağlamak Türkiye Cumhuriyeti başbakanlarına yakışmaz."