Kılıçdaroğlu'ndan Cumhuriyet'e destek ziyareti

Kılıçdaroğlu'ndan Cumhuriyet'e destek ziyareti
Kılıçdaroğlu'ndan Cumhuriyet'e destek ziyareti
Cumhuriyet gazetesinin İstanbul'daki merkez binasını ziyaret eden CHP Genel Bakanı Kemal Kılıçdaroğlu "Haberin yanlış olduğunu söylemiyorlar. Haberin doğru olduğunu kabul ediyorlar. 'Neden doğru haber yaptın?' diye gazetecileri tutuklayıp hapse atıyorlar. Herkes huzursuz. O haber olmasaydı biz gerçekleri nereden, nasıl öğrenecektik? Baskıyla susturmaya çalışıyorlar" dedi.

RADİKAL - CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'ni ziyaret etti. Kılıçdaroğlu, "2 gazeteci arkadaşımızın tutuklanıp hapse atılmaları bizim basın tarihimiz açısından da demokrasi tarihimiz açısından kara bir lekedir" dedi.

Kılıçdaroğlu, öğleden sonra yaptığı ziyaretin ardından gazetenin önünde açıklama yaptı. Cumhuriyet Gazetesi Genel Yayın Yönetmeni Can Dündar ve gazetenin Ankara Temsilcisi Erdem Gül'ün tutuklanmasını eleştiren Kılıçdaroğlu, Cumhuriyet Gazetesi'nin Türk basınının çınarı olduğunu belirterek, şöyle konuştu:

"2 gazeteci arkadaşımızın tutuklanıp hapse atılmaları bizim basın tarihimiz açısından da demokrasi tarihimiz açısından kara bir lekedir. Gazetecinin görevi haber yapmaktık. Haber yapmayan gazeteci mi olur? Haberin yanlış olduğunu söylemiyorlar. Haberin doğru olduğunu kabul ediyorlar. 'Neden doğru haber yaptın?' diye gazetecileri tutuklayıp hapse atıyorlar. Herkes huzursuz. O haber olmasaydı biz gerçekleri nereden, nasıl öğrenecektik? Baskıyla susturmaya çalışıyorlar."

Kılıçdaroğlu, "Hepimizin ortak bir görevi var. Demokrasimize sahip çıkacağız, medyaya sahip çıkacağız. Hukukun üstünlüğüne sahip çıkacağız. Adelet, hukukun üstünlüğüne dayalı olarak dağıtılır "dedi. "O hakimlere ve savcılara sesleniyorum" diyen Kılıçdaroğlu, " Yargıcın, yargının itibarını korumak istiyorsanız adaletle karar vereceksiniz" ifadelerini kullandı.

Kılıçdaroğlu, "Cumhuriyet Gazetesi sıradan bir gazete değildir. Cumhuriyet Gazetesi Türk basınının çınarıdır. Çok üzgünüm. 21. Yüzyılın Türkiyesi'nde ben başka şeylerden sözetmeliydim. Arkadaşlarımızın haklarını sonuna kadar savunacağız" dedi.
Serpil KIRKESER - Murat DELİKLİTAŞ/DHA