Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e: Hoş geldin

Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e: Hoş geldin
Kılıçdaroğlu'ndan Sarıgül'e: Hoş geldin
Haber: MİRAY ÇİMEN / Arşivi

CHP Genel Başkanı Kemal Kılıçdaroğlu , CHP’nin İstanbul Büyükşehir Belediye Başkanlığı’na aday olup olmayacağı tartışılan Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül ile Ankara’da bir otelde ‘hoş geldin’ kahvaltısında buluştu. CHP İstanbul İl Başkanı Oğuz Kaan Salıcı’nın da bulunduğu ilk görüşme yaklaşık 45 dakika sürdü. Kahvaltı sonrası açıklama yapan Sarıgül, “Hayırlı bir görüşme. Hepimize hayırlı olsun. Her şey çok güzel. Allah hayırlısını versin” dedi.

‘Kucaklaştılar’

Edinilen bilgiye göre CHP lideri Kılıçdaroğlu, Türkiye ’de kritik ve önemli olayların yaşandığını vurgulayarak, herkesin görev ve sorumlulukları olduğunu belirtti. Sorumluluklardan kaçılmaması gerektiğinin altını çizen Kılıçdaroğlu’nun, CHP’nin büyümesi ve iktidar olmasının bu zorlukları aşmak için gerekli olduğunu ifade etti. Bu gerekçeyle Sarıgül’ün partiye katılma talebinin çok anlamlı olduğunu vurgulayan Kılıçdaroğlu’nun, “Ortak paydadaki herkes beraber olmalı. Türkiye’nin temel değerleri üzerinde mutabakatı olan herkes bir arada olmalı. Hoş geldiniz, memnun oldum” dediği belirtildi. Sarıgül’ün ise bu konuşma üzerine duygulandığını ifade ederek, ayağa kalkıp Kılıçdaroğlu’na sarıldığı öğrenildi. 

‘Talimatlara uyacağım’

Sarıgül’ün görüşmede ayrıca, “CHP’nin talebesiyim. Bu çerçevede parti disiplininin ne olduğunu iyi bilirim. Genel Başkanımızın ve İstanbul da il başkanımızın talimatlarına harfiyen uyacağım” dediği öğrenildi. Görüşmede Sarıgül’ün İstanbul Büyükşehir Belediyesi adaylığının ve üyelik için gerekli prosedürün konuşulmadığı ifade edildi. Görüşmede Sarıgül’ün partiye dönüş dilekçesini Kılıçdaroğlu’na vermediği ifade edildi. Sarıgül’ün dilekçeyi Salıcı’ya verdiği ve Salıcı tarafından dilekçenin dün genel merkeze teslim edildiği belirtildi. 

MYK’dan yeşil ışık

Öte yandan Kılıçdaroğlu başkanlığında toplanan Merkez Yönetim Kurulu’nda (MYK), Şişli Belediye Başkanı Mustafa Sarıgül’ün partiye dönüş dilekçesinin bugünkü Parti Meclisi’ne (PM) sunulması kararlaştırıldı. 60 kişilik PM’de yapılacak oylamadan ‘evet’ çıkması halinde Sarıgül CHP’ye tekrar kabul edilmiş olacak. Sarıgül’ün yanı sıra bugünkü PM’de 4 kişinin daha partiye dönüş dilekçeleri oylanacak.