Kılıç'ın konuşması olumlu karşılandı

ANKARA - Anayasa Mahkemesi Başkanı Haşim Kılıç’ın önceki gün Anayasa Mahkemesi’nin kuruluşunun 47. yıldönümü için düzenlenen törende yaptığı değerlendirmeler, parlamentoda genel olarak ‘olumlu’ ancak pek birbirine benzemeyen biçimlerde yankı buldu. 

‘Hâkim ve savcıları itham etmedi’:  (AKP Grup Başkanvekili Bekir Bozdağ) Özellikle Ergenekon Terör Örgütü’nün soruşturma süreci ile ilgili değerlendirme yaparken, hâkim ve savcıları itham eden bir değerlendirme yapmadı. Aksine bu soruşturma ve kovuşturmayı yapan yargıç ve savcılara dönük eleştiri, itham ve baskı kurmanın suç olduğunu ifade etti. 

‘Hukukla ilgisi olmadığını kabul etti’: CHP İzmir Milletvekili Ahmet Ersin) Toplumun saygın kişilerine karşı aramalarda hoyratlık dikkat çekiyor. Anayasa Mahkemesi Başkanı’da bu yanlışlıkları gündeme getirdi. İktidar, savcılar, emniyet ve yandaş medya mesaj çıkarmalı.

‘Olumlu’:(DTP Hukuk Komisyonu Başkanı Bengi Yıldız) Kılıç’ın sözleri çok olumlu. Destek veriyorum. Yargıya, siyasete, seçim barajına ilişkin kapsamlı bir konuşma. Özlediğimiz bir Anayasa Mahkemesi ve özlediğimiz sözleri duyduk. (Radikal)