Kılıç'tan sınır ötesine anayasal destek

Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Haşim Kılıç, ülkeye saldırı ortada iken, Türkiye'nin TBMM'nin verdiği yetkiyi kullanabileceğini, uluslararası hukuk kuralları içinde her şeyi yapma hakkına sahip olduğunu söyledi.
Haber: ADNAN KESKİN / Arşivi

ANKARA - Anayasa Mahkemesi'nin yeni başkanı Haşim Kılıç, ülkeye saldırı ortada iken, Türkiye'nin TBMM'nin verdiği yetkiyi kullanabileceğini, uluslararası hukuk kuralları içinde her şeyi yapma hakkına sahip olduğunu söyledi. Protestolara da hak veren Kılıç, "Ancak kamplaşmadan kaçınmalı" dedi.
Anayasa Mahkemesi Başkanlığı'na seçilmesi nedeniyle yargı muhabirleriyle bir araya gelen Kılıç, sınır ötesi operasyonu anayasal açıdan değerlendirdi:
"Tabii ki bu gibi durumlarda bu imkân kullanılacak, zaten bu imkân kullanılmak üzere Anayasa'da öngörülmüş. Türkiye haklı olduğu noktada uluslararası hukuk kuralları içerisinde gereken her şeyi yapma hakkına sahiptir. Anayasa'da da Meclis'e verilen ve Meclis'in yürütme organına verdiği yetki çerçevesi içerisinde bu hakkı her zaman kullanabilir. Anayasal sorun yoktur. Ülkemize yapılmış bir saldırı ortadayken bunun tartışılmasını dahi kabul etmiyorum."
Kılıç, gelişmeleri protesto amacıyla yurt genelinde yaygınlaşan ve kimi zaman bazı hedeflere yönelen gösterilerle ilgili endişeleri de paylaştı:
"Halkımızın gösterdiği bu tepkileri, protestoları, eleştirileri çok doğal karşılıyorum. Belli ölçüler içinde kalmak kaydıyla bunları kimse haksız göremez, ancak toplumu kamplara ayırarak birbirine düşman etme gayretini boşa çıkarmak için gereken özeni göstermemiz gerektiğini, halkıma özenle vurgulamak istiyorum. Belli bir heyecana ulaştıktan sonra toplumu yönlendirmek daha kolaydır. Bu heyecanı kontrol edilemeyecek bir noktaya götürmemek için herkes üzerine düşen sorumluluğu yerine getirmelidir."
Sezer'den tebrik yok
Kılıç, seçilince çok sayıda kutlama aldığını söylerken, mahkemeden eski çalışma arkadaşı 10. Cumhurbaşkanı Ahmet Necdet Sezer'in tebrik için henüz aramadığını açıkladı. "Uygun bir ortamda arar. İlk günler hep kalabalık olur, onu bekliyordur. Tabii kendi takdirleri" diyen Kılıç, Genelkurmay Başkanı Orgeneral Yaşar Büyükanıt'ın da tebrik için aramadığını belirtti.